reklama

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok: Ustawa częściowo niekonstytucyjna

Martyna Chmielewska (AIP), Jakub Oworuszko (AIP), Eliza Stępień (AIP)Zaktualizowano 
Niejednogłośnie pełny skład TK orzekł, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest niezgodnych z konstytucją. Część sprawy TK umorzył. Trybunał nie uznał całej ustawy za niekonstytucyjną ze względu na wadliwy tryb jej uchwalenia - jak chciała N i PSL oraz RPO.

Za niezgodne z konstytucją uznano przepisy o:
1. dopuszczeniu do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm
2. wyłączeniu wyroku TK z 9 marca br. z obowiązku urzędowej publikacji
3. zapisie, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera
4. możliwości blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów
5. generalnej zasadzie badania wniosków przez Trybunał w kolejności ich wpływu.

Sędzia Andrzej Wróbel zaznaczył w uzasadnieniu wyroku, że badanie spraw w kolejności wpływu jest niekonstytucyjne, gdyż sprawy w TK różnią się pod względem ich skomplikowania. TK podtrzymał swe wcześniejsze orzecznictwo w tym wątku. Według TK, uznany za niekonstytucyjny zapis co do kwestii obecności na rozprawie w TK Prokuratora Generalnego uzależniałby TK od jego nieobecności.

Sędzia Wróbel uzasadnił, że trzech sędziów TK nie może wnosić o zbadanie danej sprawy w pełnym składzie, bo podważa to m.in. uprawnienia prezesa TK, a ponadto wszystkie sprawy mogłyby być wtedy rozpatrywane w pełnym składzie.

Sędzia odnosząc się do rozpatrzenia ustawy na posiedzeniu niejawnym, podkreślił, że zgodnie z prawem jest to możliwe, jeśli sprawa była już wcześniej badana przez Trybunał i m.in. z tego powodu jest dostatecznie wyjaśniona. Podkreślił, że wnioskodawcy byli o tym poinformowani i żadna ze stron postępowania nie zgłosiła do tego trybu formalnych zastrzeżeń.

Zdanie odrębne do wyroku Trybunału złożyli trzej sędziowie: Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski i Zbigniew Jędrzejewski.

Parlament zakończył pracę nad ustawą z 22 lipca. Według PiS ustawa jest odpowiedzią na kryzys, który od wielu miesięcy trwa wokół TK. Zdaniem opozycji tryb pracy nad ustawą o TK naruszył procedury legislacyjne, są w niej zapisy niezgodne z konstytucją oraz nie uwzględniają zaleceń Komisji Weneckiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o TK 30 lipca, z kolei 1 sierpnia zamieszczono ją w Dzienniku Ustaw. Ustawa o TK wchodzi w życie 16 sierpnia.

2 sierpnia posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zaskarżyli ustawę o TK. Tego samego dnia TK poinformował, że rozpatrzy wszystkie te wnioski. 5 sierpnia kilkanaście zapisów ustawy zaskarżyła do TK Małgorzata Gersdorf – I Prezes Sądu Najwyższego.

Do TK wpłynęły też tzw. opinie m.in. od Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Krajowej Rady Radców Prawnych.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 128

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aktualne

PiSbolszewię goń, goń, goń!!!!

R
Rodak
W dniu 11.08.2016 o 10:12, z Niemodlina napisał:

Czyli znany POlityk Rzepliński ogłosi dziś wyrok Jest też i dobra wiadomość, jeszcze 132 dni do końca kadencji tego znanego POlityka :) Żyje się lepiej! Czyli znany POlityk Rzepliński ogłosi dziś wyrok Jest też i dobra wiadomość, jeszcze 132 dni do końca kadencji tego znanego POlityka :) Żyje się lepiej! Politycy, którzy lamia demokrację, niszczą trybunał Konstytucyjny, nie przestrzegają prawa, lamią konstytucję powinni być wyrzuceni z działalności na zbity pysk!!!! podobnie jak polityczne prymitywy , które tego nie rozumieją.

 

p
pytanie

to po co czytasz?

k
kasienka

w dojeniu pokona wszystkich i nic wam nie pozostanie po nas

k
kasienka

ale na wszystkim sie znam, na wszystkim czyli niczym

k
kasienka

zrobi wszystko zeby utrzymac sie przy korycie i po to wstawila swoich tzw sedziow, ktorzy upaprani byli w prlowskim esbekistanie.

k
kasienka

nie sa zdolni do samodzielnego rozumowania. Potrafia tylko bredzic tak jak ja.

k
kasienka

14.08.16, 21:30:11 kradnie moj nick .
Wymysl swoj i PiSz powazne posty a nie atakuj ad personam jak ja czyli PiSowski debil. Nie potrafisz jednak!

p
pszczyniok

asz strach czytać te ciulstfa.

k
kasienka

ktora kradnie moj nick. W sluzbie bezpieczenstwa uczyli ja dezinformacji.

k
kasienka

a te glupole tego nie widza i stawiaja mi plusy

k
kasienka

2007-2015 .. Dojny Donek ze "zmiana" wydoil wszystko co sie da i dalej chce wrocic do koryta... NIEDOCZEKANI!!!

k
kasienka

zrobi wszystko zeby wrocic do koryta a tzw sedziowie tk im sie wysluguja. Byc moze sami byli upaprali w prlowskim ubekistanie.

k
kasienka

lamie rzempolinski i jego przydupasy w togach

k
kasienka

14.08.16, 10:27:28 kradnie moj nick .
Wymysl swoj i pisz powazne posty a nie atakuj ad personam jak Donek Kiepski. Nie POtrafisz jednak!

Dodaj ogłoszenie