Trybunał Konstytucyjny obraduje nad skargami ws. SKOK-ów....

  Trybunał Konstytucyjny obraduje nad skargami ws. SKOK-ów. Wyrok może zapaść w czwartek

  Magdalena Nałęcz AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Trybunał Konstytucyjny obraduje nad skargami ws. SKOK-ów. Wyrok może zapaść w czwartek

  ©Piotr Smolinski

  Trybunał Konstytucyjny podczas dwudniowych obrad będzie rozpatrywał połączone wnioski prezydenta, dwóch grup posłów oraz grupy senatorów dotyczące spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
  Trybunał Konstytucyjny obraduje nad skargami ws. SKOK-ów. Wyrok może zapaść w czwartek

  ©Piotr Smolinski

  Postępowanie, które rozpoczęło się przed Trybunałem Konstytucyjnym w środę i potrwa do czwartku, dotyczy zapisów ustawy uchwalonej 5 listopada 2009 r. i jej nowelizacji z dnia 19 kwietnia 2013 r. Wątpliwości grupy posłów PiS budzi m.in. zapis, zgodnie z którym samo utworzenie kasy wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. W ich ocenie takie rozwiązanie jest "niezgodne z zasadą minimalizacji ingerencji prawotwórczej, wyrażoną, w art.
  2 Konstytucji". Posłowie uznali również, że wprowadzone przepisy przyznają organom władzy publicznej prawo kształtowania sytuacji ekonomicznej kas przez ustalanie wysokości ich rezerwy obowiązkowej, co jest niezgodne z art. 7 Konstytucji.

  Prezydent Komorowski w swojej skardze do trybunału stwierdził m.in., że zakwestionowane przez niego przepisy stwarzają "możliwość uznaniowego podjęcia przez KNF decyzji o przejęciu kasy w całości lub tylko jej wybranych składników majątkowych lub zobowiązań", jak opisał tę część prezydenckiego wniosku trybunał. Senatorowie oraz posłowie PiS wskazali również, że niekonstytucyjne jest czasowe ograniczanie kadencji członków rad nadzorczych i zarządów kas.

  Trybunał obraduje w pełnym składzie, a rozprawie przewodniczy prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński. Rozpatrzenie skarg, ze względu na dużą objętość wniosków, zajmie mu dwa dni. O ile rozprawa nie przedłuży się, wyrok zostanie wydany w czwartek, po czy następnego dnia trybunał przekaże jego treść do opublikowania w Dzienniku Ustaw. Publikacja, jak informuje trybunał, "w praktyce trwa nie dłużej niż do 14 dni", i jest jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania nowego przepisu, o ile w orzeczeniu nie pojawiła się informacja o zmianie terminu.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo