Trwają III Polskie Dni Spirometrii. Wykonaj darmowe badanie w jednym z 240 ośrodków w Polsce

Ewa Zaboklicka
Fot. Grzegorz Mehring
W dniach 14-19 września 2015 roku odbywają się III Polskie Dni Spirometrii. W tym roku pod hasłem "Oddychaj czystym powietrzem". Organizatorzy zwracają uwagę, że większość chorób płuc ma ścisły związek z zanieczyszczeniem powietrza, z powodu którego każdego roku umiera przedwcześnie ponad 40 tysięcy Polaków.

Już po raz trzeci Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP zorganizowała Polskie Dni Spirometrii. Z tej okazji ponad 200 ośrodków w całej Polsce włączyło się w prowadzenie bezpłatnych badań spirometrycznych.

Listę wszystkich placówek, w których przeprowadzane są bezpłatne badania, można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

Czym jest spirometria?
W trakcie spirometrii można określić pojemność płuc i ilość przepływającego powietrza przez układ oddechowy. Badanie trwa kilkanaście minut i jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Przeprowadzający spirometrię nakłada pacjentowi miękki klips na nos (tak, żeby nie oddychał przez nos) i podaje ustnik, który należy włożyć do ust. Następnie należy wdychać i wydychać powietrze zgodnie ze wskazówkami prowadzącego. Kulminacyjnym momentem jest nabranie powietrza i gwałtowny wydech.

Dzięki tym kilkunastu minutom, pacjent dowie się , czy ma prawidłową czynność płuc. Jeśli okaże się, że nastąpiła obturacja (skurcz) górnych dróg oddechowych, pacjent otrzyma list do swojego lekarza prowadzącego. Dzięki takiej wiadomości lekarz będzie wiedział, że należy prowadzić dalszą diagnostykę w kierunku chorób płuc.

Diagnozy, że chorujemy na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), nie należy traktować jak wyroku, wręcz przeciwnie. Rozpoznana choroba daje możliwość prawidłowego leczenie, a to poprawia jakość życia pacjentów. Kończą się zadyszki, świszczący oddech i uczucie duszności. W wielu przypadkach, za zgodą lekarza, dawki leków można stopniowo zmniejszać, by w końcu je odstawić. Choroba nie przeszkadza w uprawianiu sportów. Wielu sportowców cierpi na astmę między innymi Otylia Jędrzejczak, Robert Korzeniowski czy Leszek Blanik. Co więcej, sport jest zalecany astmatykom jako element terapii.

W tym roku Polskie Dni Spirometrii odbywają się pod hasłem "Oddychaj czystym powietrzem". Organizatorzy zwracają uwagę, że za choroby płuc odpowiedzialne jest (między innymi) zanieczyszczenie powietrza. A dane Europejskiej Agencji Środowiska są niepokojące
Aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miast europejskich z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10. Zanieczyszczenie pyłem jest wynikiem tzw. niskiej emisji, pochodzącej z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych oraz zanieczyszczeń komunikacyjnych i przemysłowych. Najwyższą pozycję we wspomnianym niechlubnym rankingu zajmuje Kraków (3 miejsce w Europie i pierwsze w Polsce). W Krakowie, jak i w pozostałych miejskich aglomeracjach główną przyczyną złego stanu powietrza pozostają zanieczyszczenia komunikacyjne.

W trakcie badań wykonanych przez Politechnikę Warszawską i Wojskowy Instytut Medyczny w latach 2008-2012 pt. „Analiza i ocena efektów oddziaływania ruchu drogowego na zdrowia mieszkańców miast” Stwierdzono, że objawy astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) występowały 3-4 razy częściej u warszawiaków niż u mieszkańców terenów wiejskich. Dlatego, mieszkańcy dużych miast, kaszląc i odczuwając duszność, tym bardziej nie powinni zwlekać z diagnostyką, co umożliwia badanie spirometryczne.

Do tej pory w ramach akcji udział wzięło ponad 600 ośrodków medycznych i przebadano 30 tysięcy osób, z czego 6 tysięcy skierowano do dalszej diagnostyki w kierunku potwierdzenia choroby obturacyjnej płuc.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

b
bez.wazeliny

Gdy dymają owieczki.

Dodaj ogłoszenie