Trudna rozmowa, czyli Dom Opieki oczyma seniora

Materiał partnera

Decyzja o skorzystaniu z Domu Opieki nigdy nie jest decyzją łatwą. Bez względu na to czy chodzi o współmałżonka czy rodzica, zawsze odczuwamy wątpliwości i zastanawiamy się czy to jedyne słuszne rozwiązanie. Sytuacja może się dodatkowo skomplikować jeśli osoba starsza kategorycznie odmawia zamieszkania w domu spokojnej starości.

Przeprowadzka do domu opieki jest trudnym i złożonym procesem, podczas którego trzeba uwzględnić całą masę czynników (przede wszystkim emocji – naszych oraz seniora). Przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu należy oczywiście przeprowadzić rozmowę, włączając osobę starszą w proces decyzyjny. Zachowanie autonomii jest dla seniorów niezwykle ważne, a ponieważ często cierpią z powodu różnych chorób, musimy stworzyć im maksymalnie komfortowe warunki do rozmowy.

Negatywne emocje oraz złe myśli

W obliczu oddania osoby starszej pod opiekę specjalistycznego ośrodka, jej rodzina często odczuwa szereg negatywnych emocji. Poczucie winy, wyrzuty sumienia, a nawet gniew i przerażenie – wszystko to sprawia, że sytuacja szybko zaczyna nas przerastać. Właśnie dlatego potrzebna jest szczera, serdeczna rozmowa – rozładuje ona napięcie i pomoże rozwiać ewentualne wątpliwości.

Zanim przystąpimy do rozmowy z osobą starszą musimy odpowiednio się do niej przygotować. Często oznacza to przełamanie negatywnych stereotypów, jakie panują na temat Domów Opieki. A przecież tego typu placówki są często lepszym miejscem niż to, które jesteśmy w stanie zapewnić sami. Przepełnione ciepłą, rodzinną atmosferą, tętniące życiem, a przy tym zapewniające najwyższej jakości opiekę lekarską i pielęgniarską.

Przygotujmy się!

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, do takiej rozmowy trzeba się stosownie przygotować. Nie można jednak wskazać jednego, idealnego sposobu, dlatego chcielibyśmy w tym miejscu podzielić się kilkoma przydatnymi wskazówkami.

  • Spytajmy o obawy. Przekonywanie osoby starszej o tym, że Dom Opieki jest najlepszym rozwiązaniem, niekoniecznie przyniesie sukces – w jej odczuciu może być zupełnie inaczej. Przedstawmy swój punkt widzenia, wysłuchajmy również zdania drugiej strony. Warto skupić się na zaletach oraz możliwościach, które oferują tego typu placówki.
  • Lęk przed nieznanym to poważny problem. Osoba starsza może być przerażona wizją przeprowadzki do Domu Opieki, zwłaszcza jeśli zetknęła się z negatywnymi stereotypami na ich temat. Warto razem z nią odwiedzić placówkę, zapoznać się z personelem, zwyczajami oraz codziennymi aktywnościami.
  • Kolejnym problemem jest lęk przed odrzuceniem. Senior może czuć się odsuwany i wykluczany z życia rodzinnego, dlatego szczególnie ważne w tym momencie jest zapewnienie go o naszych uczuciach. Warto porozmawiać o regularnych odwiedzinach, oraz częstym towarzystwie, zwłaszcza w początkowej fazie przeprowadzki.
  • Konsultacja z psychologiem to opcja korzystna dla obu stron. Pomoże on wypracować najlepsze rozwiązanie, uspokoi, rozjaśni ewentualne wątpliwości, itp.

Wiele Domów Opieki oferuje możliwość wycieczki oraz konsultacji z doradcą. Takimi placówkami są podwarszawskie Domy Opieki „Olimp”, wyróżniające się ciepłą i rodzinną atmosferą. Wystarczy wejść na stronę http://www.domyopiekiolimp.pl/ i skorzystać z formularza kontaktowego.

Wideo