Trudna misja arbitrów. Krajowa Izba Gospodarcza spopularyzować wśród Polaków sądy polubowne

red.
Marek Furtek
Marek Furtek
Ponad 50 proc. respondentów nie wie, co jest to arbitraż – wynika z danych resortu sprawiedliwości. Krajowa Izba Gospodarcza chce to zmienić – działający przy niej Sąd Arbitrażowy powołał nową Radę Arbitrażową, której głównym celem jest popularyzacja sądownictwa polubownego. Na czele Rady stanął mecenas Marek Furtek.

Alternatywne metody rozstrzygania sporów gospodarczych są bardzo popularne w krajach zachodnich. Tymczasem w Polsce liczba spraw toczących się przed sądami polubownymi jest niewielka w stosunku do sporów prowadzonych przez sądy powszechne – wg statystyk resortu sprawiedliwości średnio na jednego sędziego przypada w skali roku 1500 spraw; dla porównania jeden z największych sądów arbitrażowych w kraju, czyli SA przy KIG rocznie zajmuje się średnio ok. 200 sprawami.

„Naszym celem jest zwiększenie wykorzystania potencjału Sądu Arbitrażowego w zakresie wsparcia biznesu w polubownym rozwiązywaniu sporów. Chcielibyśmy, aby członkowie Rady Arbitrażowej przyjęli na siebie trudną i wymagającą misję popularyzacji polubownego rozstrzygania sporów w Polsce i jednocześnie współkształtowali strategiczne kierunki rozwoju naszej instytucji” – mówi prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

W tym celu Sąd Arbitrażowy przy KIG zmienił Statut, na mocy którego powołana została nowa Rada Arbitrażowa. Na jej czele stanął dotychczasowy prezes Sądu mecenas Marek Furtek. Główną kompetencją Rady Arbitrażowej jest samorządne współkształtowanie i nadzór nad merytorycznymi aspektami działalności Sądu.

Jak podkreśla Arendarski, zmiany w regulaminach postępowań, a także w organizacji pracy Sądu Arbitrażowego przy KIG stanowią często wyznacznik dla innych instytucji tego typu w Polsce, dlatego SA przy KIG do współpracy zaprosił najznamienitszych przedstawicieli polskiego arbitrażu. I ma wobec nich plany. „Planujemy przeprowadzić otwartą dyskusję na temat potrzebnych zmian regulacyjnych i organizacyjnych z prawnikami, ale także biznesem, przy pełnym zachowaniu przyświecających nam zasad niezawisłego i bezstronnego rozstrzygania sporów powstających w obrocie gospodarczym” – wyjaśnia prezes KIG.

W skład nowej Rady Arbitrażowej weszli: dr hab. Zbigniew Banaszczyk, radca prawny Monika Hartung, adwokat Maciej Jamka, radca prawny Michał Kocur, docent dr Małgorzata Modrzejewska, dr Rafał Morek, prof. dr hab. Ewa Nowińska, prof. dr hab. Wojciech Popiołek, radca prawny Michał Subocz, prof. dr hab. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska, dr hab. Andrzej Szlęzak, Prof. SWPS, prof. dr hab. Andrzej Szumański oraz radca prawny Krzysztof Zakrzewski. Kadencja nowej Rady obejmie lata 2019-2022.

Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie jest najbardziej uznanym i renomowanym stałym sądem polubownym w Polsce, a jego popularność w tej części Europy wciąż rośnie. Na liście arbitrów, oprócz najlepszych polskich prawników, figurują także nazwiska zagranicznych specjalistów od arbitrażu. Sąd administruje również postępowania ad hoc stosownie do Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL, prowadzi mediacje, zajmuje się również promocją idei arbitrażu w środowiskach akademickich i gospodarczych.

SA przy KIG zawarł szereg porozumień o współpracy z instytucjami arbitrażowymi znanymi na całym świecie. Jest członkiem  i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.

Sąd arbitrażowy może rozstrzygać we wszystkich sporach o prawa majątkowe lub niemajątkowe, które mogą być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty. Wydany przez arbitrów wyrok ma moc wyroku sądu powszechnego, ale uznawany jest przez ponad 150 państw.

POLECAMY:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie