Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transatlantyk 2018. Czwarty dzień festiwalu: filmowe premiery, spotkania z twórcami, Kino Łóżkowe i Kulinarne

(pij)
Kino Łóżkowe w pasażu im. Schillera.
Kino Łóżkowe w pasażu im. Schillera. Łukasz Kasprzak
Premierowe pokazy filmów konkursowych w sekcji Nowe Kino, Konkurs Krótkich Metraży i spotkania z twórcami, rozmowa Michała Nogasia z Siergiejem Łoźnicą o tym jak odróżnić prawdę od fake newsów, Q&A z Andrzejem Barańskim i Ewą Dałkowską, debata Salonu Polityki z udziałem Marka Belki, Jana A.P. Kaczmarka i Rafała Wosia to tylko kilka z wielu wydarzeń czwartego dnia trwającego w Łodzi festiwalu filmowego Transatlantyk.

W poniedziałkowym (16 lipca) programie nie zabraknie filmowych hitów międzynarodowych festiwali. W tym dniu odbędą się pierwsze pokazy pięciu tytułów z sekcji Nowe Kino.

“Swingujące wakacje” (“Swinging Safari”, reż. Stephan Elliott, godz. 11.00, Multikino M2) to film, w którym Stephan Elliott wysyła miłosny list do lat młodości. Z nostalgią przygląda się gorącej i radosnej atmosferze lat 70. Przezabawne dialogi i genialna gra aktorska m.in. Kylie Minogue, Radha Mitchella czy Guy’a Pearce’a sprawiają, że "Swinging Safari" staje się dziką komedią o królach niekończącego się lata.

“Młodość Astrid” (“Becoming Astrid”, reż. Pernille Fischer Christiansen, godz. 10.45, Multikino M3) - to jednak nie tylko biografia popularnej pisarki Astrid Lindgren, to przede wszystkim opowieść o losie niezależnej kobiety, która chce żyć na własnych warunkach i mieć możliwość rozwijania swojego niebywałego talentu literackiego.

“Sofia” (reż. Meryem Benm’Barek, godz. 13.45, Multikino M3) to pełnometrażowy debiut wychowanej w Belgii marokańskiej reżyserki Meryem Benm'Barek, który będąc krytyką patriarchalnego społeczeństwa, jednocześnie portretuje kobiety w złożony, daleki od prostej wiktymizacji, sposób. Przewrotną, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji “Sofię” nagrodzono w Cannes za najlepszy scenariusz w sekcji Un Certain Regard.

“Serce moje” (“Behold my Heart”, reż. , godz. 13.45, Multikino M8) to wzruszający dramat rodzinny z elementami czarnej komedii. Gdy umiera mąż Margaret i ojciec Marcusa, ich świat się wali. Strata ich nie zbliża do siebie. W rolach głównych Marissa Tomei oraz Charlie Plummer.

“Shéhérazade” (reż. Jean- Bernard Marlin, godz. 21.45, Multikino M8) to film, który był prezentowany na festiwalu w Cannes (w sekcji Semaine de la Critique), gdzie otrzymał rewelacyjne recenzje – głównie za fenomenalną grę nastoletnich naturszczyków.

Wszystkich, którym nie udało się obejrzeć filmów otwarcia zapraszamy na drugi pokaz każdego z tytułów. Film „Żniwa” („The Harvesters” reż. Etienne Kallos, godz. 20.15, Multikino M2). Tłem dla fabuły jest Republika Południowej Afryki i społeczność białych Afrykanerów. Po seansie odbędzie się spotkanie z producentem filmu Mariuszem Włodarskim.

W poniedziałek odbędzie się również pokaz filmu „Donbas” („Donbass”, reż. Siergiej Łoźnica, godz. 16.45, Multikino M2). Siergiej Łoźnica w najnowszym fabularnym filmie „Donbas” w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Po seansie odbędzie się spotkanie Michała Nogasia z reżyserem „Wojna na Ukrainie? Prawda czy fałsz?”. Rozmowa będzie dotyczyć między innymi tego, jak postrzegamy dziś świat i jak odróżnić fakty od fake newsów.

Poniedziałek to kolejny dzień Zbliżeń. W Multikinie (M8) o godz. 19.00 pokazany zostanie film „Dlaczego biją w dzwony, Mitica?” („Why Are the Bells Rining, Mitica?”) w reżyserii Luciana Pintilie. Pampon, główny bohater, odkrywa, że Dina zdradza go ze słynnym kobieciarzem Nae. Szukając go, trafia do Mity, jego ekscentrycznej dziewczyny.

O 16.00 w Muzeum Kinematografii odbędzie się pokaz filmu, kolejnego bohatera tegorocznej sekcji Zbliżenia: Milosa Formana „Skandalista Larry Flynt” („People vs Larry Flynt”), czyli kontrowersyjna biografia potentata branży pornograficznej i twórcy magazynu „Hustler” Larry’ego Flynta.

Kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć nagrodzonego na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą filmu Jagody Szelc – „Wieża. Jasny dzień” („Tower. A Bright Day”, godz. 19.30 Multikino M5) będzie miał taką okazję już w poniedziałek. Warto także wybrać się na seanse Kina Nocą. O 21.45 w Multikinie (M3) odbędzie się seans filmu „Endless” („The Endless”, reż. Justin Brenson). To opowieść o dwóch braciach uciekających z tajemniczej sekty. Dziesięć lat później, gdy wiodą nowe, spokojniejsze życie, dostają zaszyfrowane nagranie od dawnej przyjaciółki.

W poniedziałek zapraszamy na kolejne pokazy w ramach Konkursu Polskich Krótkich Metraży oraz spotkania z twórcami wybranych konkursowych filmów: Zuzanną Solakiewicz, Zviką Gregorym Portnoyem, Kariną Paciorgowską, Dawidem Bodzakiem, Erim Mizutanim oraz Peterem Sandem Magnussenem. Drugi zestaw filmów krótkometrażowych pokażemy o godz. 16.00 w sali 5 Multikina.

Bohaterem Kina Kulinarnego będzie tym razem Kuba. Za sprawą filmu „Kubańskie historie” („Cuban Food Stories”, reż. Asori Soto) przenieśmy się w rejony Ameryki Południowej, a następnie zaprosimy widzów na kolację z menu ułożonym przez Roberta Sowę, jednego z najpopularniejszych szefów kuchni w Polsce. Na talerzach goście Kina Kulinarnego znajdą między innymi Ceviche z tuńczyka i krewetek, ośmiornicę oraz puder ze słoniny.

Aktorka Ewa Dałkowska, spotka się z widzami festiwalu Transatlantyk po seansie "Kobiety z prowincji" Andrzeja Barańskiego, obrazu pokazywanego w ramach retrospektywy tego wybitnego reżysera. O tym wyjątkowym dla niej filmie i współpracy z Andrzejem Barańskim opowie w Multikinie M10 o, gdzie o godzinie 16.45 rozpocznie się pokaz "Kobiety z prowincji”. Gościem spotkania będzie też sam reżyser Andrzej Barański, operator Ryszard Lenczewski oraz kompozytor Henryk Kuźniak. Widzów zapraszamy również na spotkania z reżyserem do Muzeum Kinematografii na pokaz filmu „Kramarz” o godz. 19.30.

Zapraszamy także na kolejne spotkania w ramach Salonu Polityki i wykłady SWPS. W studiu kulinarnym Book&Cook (godz. 17.00) odbędzie się rozmowa Rafała Wosia z premierem Markiem Belką oraz twórcą i dyrektorem festiwalu Transatlantyk Janem A.P. Kaczmarkiem „Suwerenność? Między długiem a współczesnym niewolnictwem. Bez materialnych podstaw egzystencji ma mowy o prawdziwej niepodległości. Zwłaszcza w kapitalizmie. ", a w Kinie Łóżkowym VOX wykład Michała Wenzla "Protesty społeczne – znak, że społeczeństwo nie śpi” (godz. 18.00). A od godziny 11.00 do 21.00 zachęcamy do wizyty w EC1 – Łódź, na pokazy filmów virtual reality w ramach sekcji Browary Polskie prezentują Czasoprzestrzenie VR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany