Tragedia w Rajdzie Dakar. Zmarł hiszpański motocyklista Carles Falcon

Zbigniew Czyż
Zbigniew Czyż
PAP/EPA/Gerard Laurenssen
Hiszpański motocyklista, zawodnik zespołu TwinTrail Racing Carles Falcon zmarł w poniedziałek w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na drugim etapie tegorocznego Rajdu Dakar - poinformował zespół.

Hiszpański motocyklista, zawodnik zespołu TwinTrail Racing Carles Falcon zmarł w poniedziałek w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na drugim etapie tegorocznego Rajdu Dakar - poinformował zespół.

Falcon po raz drugi uczestniczył w Rajdzie Dakar. Katalończyk na kilka kilometrów przed metą odcinka specjalnego drugiego etapu z Al Henakiyah do Al Duwadimi miał bardzo poważny wypadek.

Doznał znacznych obrażeń ciała, na miejscu był reanimowany, udało się przywrócić mu akcję serca. Został śmigłowcem ratowniczym przewieziony do szpitala w Rijadzie, dwa dni później został przetransportowany do Hiszpanii.

Lekarze ustalili, że doznał m.in. złamań kilku kręgów, żeber, obojczyka i nadgarstka. Przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale w poniedziałek 15 stycznia lekarzom nie udało się go utrzymać przy życiu.

Jak napisano w komunikacie, powodem zgonu były obrażenia neurologiczne, które doprowadziły do zatrzymania krążenia.

Falcon był z wykształcenia inżynierem informatykiem. Jego pasją były motocykle, był instruktorem jazdy.

"Opuścił nas, realizując swoje marzenie, ścigając się w Dakarze. Był szczęśliwy na motocyklu, takiego go zapamiętamy" - napisał zespół Twin Trail.

Hiszpański motocyklista Carles Falcon z zespołu TwinTrail Racing, który zmarł w poniedziałek w wyniku obrażeń, jakich doznał w wypadku na drugim etapie, jest 70. śmiertelną ofiarą organizowanego od 1979 roku Rajdu Dakar. W tym gronie było 28 zawodników.

45-letni Falcon - z wykształcenia informatyk, a z zamiłowania motocyklista i instruktor jazdy - po raz drugi uczestniczył w Rajdzie Dakar. Kilka kilometrów przed metą drugiego etapu miał bardzo poważny wypadek, w wyniku którego doznał znaczących obrażeń, m.in. złamań kilku kręgów, żeber, obojczyka i nadgarstka.

Najpierw był reanimowany na miejscu i udało się przywrócić mu akcję serca. Następnie śmigłowcem ratowniczym został przewieziony do szpitala w Rijadzie, a dwa dni później do Hiszpanii. Przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale lekarzom nie udało się go utrzymać przy życiu.

Wśród ofiar najtrudniejszego rajdu terenowego jest też Polak. 39-letni motocyklista Michał Hernik, w swoim debiucie w imprezie w 2015 roku, został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.

Lista śmiertelnych ofiar wśród zawodników rajdu:

1979 - francuski motocyklista Patrick Dodin zginął w okolicach Agadeszu.

1982 - Holender Bert Oosterhuis, jadący Yamahą, zmarł w wyniku obrażeń doznanych podczas upadku.

1983 - kolejny motocyklista, Francuz Jean-Noel Pineau, zabił się na bardzo szybkim, utwardzonym odcinku trasy w pobliżu Wagadugu.

1986 - na terenie Francji, w pobliżu Sete zginął, potrącony przez samochód na trasie dojazdowej, japoński motocyklista Yasuo Kaneko.

1988 - Holender Kees Van Loevezijn, nawigator załogi ciężarówki DAF, zginął na miejscu, gdy wypadł z kabiny.

- Francuz Patrick Canado, pilot załogi samochodu terenowego, poniósł śmierć w kolizji z innym autem biorącym udział w rajdzie.

1991 - Francuz Charles Cabannes, kierowca ciężarówki serwisowej, został śmiertelnie postrzelony na terenie Mali.

1992 - koło Sabhy w Libii Francuzi Jean-Marie Sounillac i Laurent Le Bourgeois zginęli w kraksie samochodu serwisowego.

- znany francuski motocyklista Gilles Lalay odniósł śmiertelne obrażenia w kolizji z autem ekipy medycznej rajdu, na trasie dojazdowej.

1994 - motocyklista belgijski Michel Sansen zginął w wypadku na trasie dojazdowej.

1996 - na trasie z Foum El Hassan do Smara Francuz Laurent Gueguen zginął w wyniku eksplozji swej ciężarówki.

1997 - motocyklista-amator Francuz Jean-Pierre Leduc zabił się na trasie na terenie Mali.

2003 - pilot załogi Toyoty, 48-letni Francuz Bruno Cauvy zginął w kraksie na trasie dziesiątego etapu rajdu.

2005 - hiszpański motocyklista Jose Manuel Perez zmarł po czterech dniach od upadku na trasie siódmego etapu.

- włoski motocyklista Fabrizio Meoni zmarł w wieku 47 lat w wyniku zatrzymania akcji serca, podczas 11 etapu.

2006 - australijski motocyklista Andy Caldecott zginął w wyniku upadku na 250. kilometrze dziewiątego etapu, prowadzącego z Nawakszut do Kiffy w Mauretanii.

2007 - na 142. kilometrze czwartego etapu z El Rachidii do Warzazatu w Maroku zginął 29-letni motocyklista Emer Symons. Pochodzący z RPA zawodnik debiutował w tej imprezie.

- po ukończeniu 14. etapu na drodze dojazdowej do biwaku w pobliżu Dakaru w Senegalu zmarł na atak serca 42-letni francuski motocyklista Eric Aubijoux.

2009 - na 2. etapie z Santa Rosa do Puerto Madryn w Argentynie zginął francuski motocyklista Pascal Terry.

2012 - na 1. etapie życie stracił motocyklista Jorge Martinez Boero.

2013 - na 7. etapie w wypadku drogowym na drodze dojazdowej do odcinka specjalnego zginął francuski motocyklista Thomas Bourgin. Zawodnik zderzył się z jadącym w przeciwnym kierunku samochodem policyjnym, gdy podjeżdżał pod jedną z gór w Chile.

2014 - podczas 5. etapu zginął belgijski motocyklista Eric Palante. Startował w rajdzie po raz 11., miał 50 lat.

2015 - polski motocyklista 39-letni Michał Hernik, który debiutował w rajdzie, został znaleziony martwy podczas 3. etapu z San Juan do Chilecito w Argentynie.

2020 - motocyklista Paulo Goncalves, który po raz 13. brał udział w rajdzie, upadł na trasie siódmego etapu z Rijadu i do Wadi ad-Davasir w Arabii Saudyjskiej. 40-letni Portugalczyk był nieprzytomny i nie oddychał, gdy dotarły do niego służby medyczne.

- w trakcie 11. etapu wypadek miał motocyklista Edwin Straver, który w Dakarze startował po raz trzeci. Był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala w Rijadzie, a następnie - do Holandii. Tydzień później - 23 stycznia - zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

2021 - motocyklista Pierre Cherpin zmarł w trakcie transportu samolotem do Paryża. 52-letni Francuz miał wypadek na trasie 7. etapu, a później przeszedł operację krwiaka mózgu.

2022 - 20-letni mechanik Quentin Lavallee zginął w wypadku drogowym w Arabii Saudyjskiej. Francuz był kierowcą samochodu serwisowego uczestniczącego w Rajdzie Dakar zespołu PH Sport, a prowadzone przez niego auto w trakcie dojazdu na metę rajdu w Dżuddzie zderzyło się z lokalną ciężarówką.

2024 - 45-letni hiszpański motocyklista Carles Falcon z zespołu TwinTrail Racing zmarł w wyniku obrażeń, jakich doznał wskutek wypadku kilka kilometrów przed metą drugiego etapu. Doznał m.in. złamań kilku kręgów, żeber, obojczyka i nadgarstka. Najpierw był reanimowany na miejscu, gdzie udało się przywrócić mu akcję serca. Następnie śmigłowcem ratowniczym został przewieziony do szpitala w Rijadzie, a dwa dni później do Hiszpanii. Przez kilka dni był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale lekarzom nie udało się go utrzymać przy życiu.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl