Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjnie i nowocześnie, czyli „Czartoryscy” w nowej odsłonie

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Tak będzie wyglądać sama Wiktorii Wiedeńskiej
Tak będzie wyglądać sama Wiktorii Wiedeńskiej Mat Pras
Muzeum. Zaprojektowali MICET i Hydropolis, a teraz stworzą nową przestrzeń dla Damy z gronostajem. Firma ART FM zwyciężyła w konkursie na aranżację Pałacu Czartoryskich.

Do ogłoszonego w marcu konkursu na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich, zgłosiły się 24 zespoły. Ich prace oceniał sąd konkursowy, w którego skład weszli m.in. prof. Adam Brincken z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dr hab. Łukasz Gaweł reperezentujący Muzeum Narodowe w Krakowie oraz dr inż. arch. Jan Janczykowski - Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Choć ART FM doświadczenie ma duże (oprócz Hydropolis i MICETU zaprojektowali też m.in. ekspozycję w podziemiach Rynku Głównego), aranżacja wnętrza Pałacu Czartoryskich była dla nich nie lada wyzwaniem. W 24 pomieszczeniach na pierwszym i drugim piętrze należało rozmieścić 1100 obiektów: obrazów, przedmiotów codziennego użytku, militariów, grafiki oraz rękopisów i starodruków. - Trudno było rozsądzić, które z nich są najistotniejsze - mówi prezes firmy, Mieczysław Bielawski. - Wyzwaniem było też zbudowanie odpowiedniej relacji między tradycją, a nowoczesnością i uniknięcie pokusy nadmiernego korzystania z multimediów.

W efekcie otrzymaliśmy ekspozycję, która nie odbiega znacząco od tego, co w pałacu można było oglądać dotychczas - zachowane zostaną m.in. charakterystyczne dla Czartoryskich ciemne kolory ścian oraz szklane gabloty chroniące eksponaty. To celowe działanie projektantów, którym zależało na „zachowaniu tradycyjnego charakteru muzeum” oraz „uwspółcześnieniu wystawy w jak najmniej inwazyjny sposób”.

Te nieinwazyjne ingerencje to m.in. wykorzystanie interaktywnych kryształów jako podpisów pod eksponatami oraz stworzenie aplikacji uzupełniającej wystawę. Tradycja zaś - szklane gabloty oraz dębowy parkiet nawiązujący do historycznego wyposażenia budynku. Całość, jak mówią projektanci, ma sprawiać, że zwiedzający po wejściu do muzeum poczuje się jak „w świątyni sztuki”. Muzeum zyska też nowoczesną kawiarnię i księgarnię.

„Jury zdaje sobie sprawę z trudności, przed jakimi postawiony będzie projektant, jednak wyraża przekonanie, że walory nagrodzonej pracy, a także zaprezentowany w niej wysoki poziom warsztatowy gwarantują osiągnięcie satysfakcjonującego rezultatu” - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego. - „Mamy nadzieję, że odnowione muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie stanie się perłą wśród muzeów kolekcjonerskich na świecie”. Trzecie miejsce jury przyznało projektowi przygotowanemu przez Marka Mikulskiego, Macieja Małachowicza i Macieja Mikulskiego. Drugie zaś zdobyła praca włoskich architektów Claudia Nardi i Gabriele Anatrini.

Kiedy zwiedzający wejdą do nowych Czartoryskich? - Z moje doświadczenia wynika, że realizacja takich projektów to minimum rok - mówi Bielawski i zaznacza, że 12 miesięcy to bardzo optymistyczny szacunek. Na razie finałowe projekty można oglądać od 18 sierpnia do 15 września w ramach wystawy plenerowej na placu przed Arsenałem Muzeum Książąt Czartoryskich.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski