Trąby powietrzne będą coraz częstsze

  Trąby powietrzne będą coraz częstsze

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  Z Arturem Surowieckim ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz rozmawia Michał Wroński
  Można było przewidzieć pojawienie się trąby powietrznej o takiej sile?
  Trąby powietrznej nie sposób zapowiedzieć na dzień lub dwa przed jej wystąpieniem. Dopiero mniej więcej na 20-30 min przed tornadem na podstawie charakterystycznych objawów można precyzyjnie określić obszar, nad którym żywioł się pojawi.

  Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?
  Każda ciemna potężna chmura burzowa niesie ze sobą ryzyko silnych zjawisk.
  Zaniepokoić powinniśmy się szczególnie wtedy, kiedy część podstawy tej chmury, czasem niemal czarnej z zielonkawą poświatą, zaczyna się obniżać w kierunku ziemi i wykonywać ruch wirowy.Im szybciej się taka podstawa pojawia i rozwija, tym szybciej należy się spodziewać trąby powietrznej. Najpierw pojawia się niewielki lejek kondensacyjny, który w zależności od warunków atmosferycznych rozrasta się i w końcu dotyka ziemi, zaczynając siać spustoszenie. Gdy zobaczymy takie zjawisko, trzeba uciekać. Najgorzej, gdy mamy wrażenie, że trąba nie przesuwa się, a stoi w miejscu i się powiększa. Oznacza to, że żywioł pędzi prosto na nas.

  Gdzie trzeba szukać ratunku?
  Dobrym schronieniem jest piwnica. Najlepiej żywioł przeczekać pod ścianą nośną budynku. Jeśli nie ma piwnicy, należy się schronić w pomieszczeniu na parterze, w którym nie ma żadnych okien i które znajduje się w środku. Zwykle jest to łazienka.

  A jeśli zaskoczy nas na dworze?
  Wówczas albo szukajmy budynku, w którym można się schronić, albo połóżmy się w przydrożnym rowie, jeśli w pobliżu nie ma żadnych zabudowań. Liczy się każda sekunda - tornado przesuwa się szybko, dlatego ucieczka do budynku znajdującego się kilkaset metrów od drogi może się nie udać.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo