"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury". Wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

Materiał informacyjny
Udostępnij:
"Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" to w sumie pięć wystaw w pięciu miastach Polski. Każda z nich opowiada o innym zjawisku architektonicznym po odzyskaniu przez kraj niepodległości. 8 października w Bibliotece Uniwersyteckiej zostanie otwarta ekspozycja poświęcona okresowi 1939-1956 i wpływie władzy na wygląd stolicy.

Wystawy, których organizatorem jest Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, składają się na opowieść o budynkach, przestrzeniach i twórcach, którzy wpłynęli na wygląd polskich miast po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Stawiają też pytania o naszą tożsamość społeczną, zmianę oraz o to, jaką rolę odgrywają w codziennym życiu architekci i urbaniści.

Seria pięciu ekspozycji ma pokazać dorobek polskiej architektury i urbanistyki, na który miały wpływ różnorodne, lokalne procesy modernizacyjne. "Chcemy tym samym nie tylko promować polską kulturę architektoniczną, lecz także zaprosić Was do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy" - piszą twórcy serii wystaw "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury".

Każda z nich będzie poświęcona innemu wątkowi architektonicznemu i innemu okresowi w dziejach Polski. Pierwsza, zorganizowana w Krakowie, opowie o sztuce i twórcach (1918-1939) oraz ich wpływie na przestrzeń miejską. Kolejna zostanie otwarta we wtorek 8 października w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Jej głównym wątkiem będzie "władza".

"Burzliwa historia Warszawy w pierwszych dekadach XX wieku uwydatniła rolę urbanistyki i architektury w kształtowaniu tożsamości stolicy Polski. Wielkie dzielnice mieszkaniowe czy reprezentacyjne dystrykty rządowe stawały się narzędziami w rękach decydentów, którzy w ten sposób tworzyli scenografię dla spektaklu władzy - czytamy w opisie wystawy. - Były świadomie kształtowanymi

przestrzeniami, których urbanistyka i architektura służyły polityce historycznej, propagandzie, budowie pomników dla totalistycznych idei. Na wystawie przyjrzymy się, jak architektura i władza przenikają się, kształtując nierzadko najwybitniejsze dzieła architektury epoki".

Historia stolicy lat 1939-1956 ukazana zostanie przez pryzmat wielkich założeń urbanistycznych na kolejne dzielnice. Począwszy od projektu dzielnicy marszałkowskiej i Świątyni Opatrzności Bożej, przez wojenne plany Pabsta i Wartopii, po dzielnicę ministerialną i osiedle Praga II.

Dzięki tej wystawie będziemy mogli spojrzeć na stołeczną architekturę i urbanistykę w kontekście przemian społecznych tamtego okresu, autorytarnej władzy i zniszczeń wojennych. Będzie ją można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej do 15 grudnia 2019. Kuratorem ekspozycji jest Grzegorz Mika.

Kolejne wystawy "Tożsamość. 100 lat polskiej architektury" zobaczymy w październiku w Lublinie (okres 1956–1970, główny temat - "społeczeństwo") i Poznaniu (okres 1970–1989, temat – "transfer"). Zwieńczeniem projektu będzie w grudniu ekspozycja w Katowicach, która obejmie okres 1989–2018 i zostanie poświęcona tematyce "przemiany".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie