Toruń. Konferencja „Bezpieczeństwo gospodarcze”. Prezes PiS Jarosław Kaczyński: Wspieramy polskie rodzinne gospodarstwa rolne

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
– Jednym z atutów Putina jest żywność. Próba pozbawienia żywności znacznej części Afryki i doprowadzenia w ten sposób do kryzysu, do nowych wielkich fal emigracji – powiedział szef PiS.
– Jednym z atutów Putina jest żywność. Próba pozbawienia żywności znacznej części Afryki i doprowadzenia w ten sposób do kryzysu, do nowych wielkich fal emigracji – powiedział szef PiS. twitter.com/pisorgpl
W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa konferencja „Bezpieczeństwo gospodarcze”. – Wierzę, że postawimy na to, co powinno być przyszłością i polskiej i europejskiej, światowej wsi. Bo tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zarówno zapewnić właściwą produkcję żywności jak i doprowadzić do tego, żeby ta niepełnoprawność została już tylko elementem niedobrej historii – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

W wydarzeniu biorą udział m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W konferencji uczestniczy także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że kwestia bezpieczeństwa jest ważna w życiu każdego człowieka, każdej zbiorowości, w tym państwa. – A państwo jest przede wszystkim instytucją bezpieczeństwa, instytucją, która ma zapewnić bezpieczeństwo zewnętrzne, wewnętrzne, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówił.

Prezes PiS podkreślił wagę bezpieczeństwa żywnościowego i zwrócił uwagę, że jest ono obecnie zagrożone przez agresję rosyjską i wojnę na Ukrainie. – Jednym z atutów Putina jest żywność. Próba pozbawienia żywności znacznej części Afryki i doprowadzenia w ten sposób do kryzysu, do nowych wielkich fal emigracji – powiedział.

Wskazał, że Polacy uczestniczą w trudnym przedsięwzięciu „jakim jest dostarczenie, wbrew wszystkiemu, tej żywności najpierw na zachód Europy, a stamtąd do Afryki”.

Jarosław Kaczyński zwracał też uwagę na problem podtrzymania wsi w jej tradycyjnym kształcie, to znaczy wsi opartej o rodzinne gospodarstwa rolne. Zdaniem prezesa PiS mamy do czynienia z ekspansją wielkiej własności rolnej. Przyznał, że ta wielka własność rolna może zwiększać produkcję i czynić ją tańszą, ale jednocześnie prowadzi do „pewnych elementów degradacji”. Wyjaśnił, że chodzi o degradację człowieka, :stan niepełnoprawności; stan, w którym praca nie jest wynagradzana w sposób właściwy, adekwatny do wysiłku”. – Do tego ogromnego wysiłku, który niezależnie od mechanizacji, wielkiego postępu jaki nastąpił w tej dziedzinie, w dalszym ciągu jest częścią pracy na roli” – powiedział.

Prezes PiS wskazał, że „mamy różne możliwości w wielu dziedzinach, żeby to polskie, tradycyjne, rodzinne gospodarstwo rolne wesprzeć”. – Żeby ta polityka, która pod różnymi przesłonami służyła przez lata - mówię to z bólem jako szef obozu rządzącego - także za naszych czasów, przede wszystkim tej wielkiej własności, została radykalnie i do końca zmieniona. Wierzę, że tak będzie” – powiedział.

– Wierzę, że postawimy na to, co powinno być przyszłością i polskiej i europejskiej, światowej wsi. Bo tylko dobrze funkcjonujące, zasobne rodzinne gospodarstwa rolne mogą zarówno zapewnić właściwą produkcję żywności jak i doprowadzić do tego, żeby ta niepełnoprawność została już tylko elementem niedobrej historii – mówił.

Jarosław Kaczyński dodał, że Polska jest na drodze do tego, by stać się liderem produkcji żywności nie tylko w Europie, ale także w świecie.

Z kolei Jacek Sasin podkreślał, że narzędziami do zapewnienia bezpieczeństwa państwa są Spółki Skarbu Państwa. – W tych podstawowych obszarach bezpieczeństwa Polski, państwo aktywnie działa, a tymi obszarami są: bezpieczeństwo energetyczne, militarne i żywnościowe. Tak je definiował śp. prezydent Lech Kaczyński, który trafnie wskazał, że aby państwo było suwerenne musi bezpieczeństwo w tych obszarach swoich obywateli zapewnić – mówił.

Wicepremier i szef MAP przypomniał, że Spółki Skarbu Państwa należą do grona największych w Polsce przedsiębiorstw. – Z 10 polskich firm płacących najwięcej podatku CIT do budżetu państwa, 8 to SPP – wskazał.

– Musimy wspierać własność państwową w polskiej gospodarce i ją rozszerzać, m.in. poprzez repolonizację. Udało się m.in. odkupić Bank Pekao, dziś drugi największy polski bank – mówił.

Wicepremier i szef MAP przypomniał, że prowadzone są też duże procesy konsolidacyjne, zwłaszcza w obszarze energetycznym, poprzez połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG, a będą też prowadzone duże fuzje w obszarze przemysłu ciężkiego, zbrojeniowego.

– Już doprowadziliśmy do szczęśliwego finału konsolidację w obszarze rolno-spożywczym, tworząc Polską Grupę Spożywczą (...), która realnie będzie oddziaływała na rynek rolno-spożywczy. To w obliczu zagrożeń, jakie przyniosła wojna, ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju w tym obszarze – powiedział.

Zdaniem Jacka Sasina udział państwa w rynku spożywczym jest nadal za mały. – Ten podmiot musimy rozwijać i prowadzić akwizycję – mówił. Wicepremier dodał, że rząd jest na to przygotowany, ma odpowiednie projekty ustaw i pieniądze.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl