1/21
TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
2/21
96. Mieczysław Bekker...
fot. Andrzej Banaś

Jerzy Vetulani

96. Mieczysław Bekker

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej - przed wojną pracował w Instytucie Badań Inżynierii i prowadził badania nad terenowymi pojazdami dla wojska. Od kampanii wrześniowej żył poza Polską. W 1961 r. zgłosił się z zespołem do konkursu NASA na pojazd zdolny poruszać się na Księżycu w ramach programu kosmicznego „Apollo”. Efektem prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle (LRV), który został wykonany przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowej powierzchni.

97. Andrzej Walicki

Filozof i historyk idei. Badacz myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i myśli liberalnej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. totalitaryzm, komunizm, liberalizm, patriotyzm, nacjonalizm, mesjanizm oraz inteligencję. Był jedną z osób (m.in. obok Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki czy Jerzego Szackiego) tworzących tzw. warszawską szkołę historii idei. Jego książka „Rosja, katolicyzm i sprawa Polska” była nominowana do Nike 2003.

98. Richard Pipes

Amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, a dokładniej z rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Były doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej. Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu. Autor dzieł o ZSRR i Rosji cytowanych na całym świecie.

99. Jerzy Vetulani

Psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, wybitny popularyzator nauki. Laureat Międzynarodowej Nagrody Anna-Monika za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedy-cyny. Zwolennik legalizacji marihuany. Zmarł w 2017 r. potrącony przez samochód w Krakowie.

100. Krystian Zimerman

Pianista i i dyrygent. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - w 1975 r. Od tego czasu niezmiennie i z wielką klasą pracuje na opinię jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów. W 2009 r. przerwał występ w Los Angeles i oznajmił, że jest to jego ostatni koncert w USA ze względu na ich politykę wobec świata.

3/21
91. Stefan Drzewiecki...
fot. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

Michał Urbaniak

91. Stefan Drzewiecki

Żył w latach 1844-1938. Nazywany jest polskim Edisonem. Skonstruował pierwszy licznik do dorożek, regulator paraboliczny do maszyn parowych oraz cyrkiel do wykreślania przekrojów stożkowych, istotne dla żeglugi morskiej. Skonstruował łódź podwodną - jej działanie zaprezentował w Odessie w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej, przepływając swoim wynalazkiem pod zacumowanym w porcie okrętem wojennym. Drzewiecki jako pierwszy zastosował również w okręcie podwodnym peryskop.

92. Aleksander Lisowski

Szlachcic, twórca i dowódca lisowczyków, lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego, będącej istnym postrachem Rosjan i Kozaków. Walczył m.in. u boku Karola Chodkiewicza, w 1615 r. zdobywając m.in. Briańsk, Bilichów, Torsk, Kazym i Halec.

93. Michał Urbaniak

Skrzypek i saksofonista jazzowy, któremu udało się zrobić karierę za oceanem. Zagrał na jednej płycie z samym Milesem Davisem („Tutu”), ale do współpracy zapraszali go też Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Chick Corea. Za rolę w filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego w 2012 r. dostał Polską Nagrodę Filmową - Orła w kategorii odkrycie roku i główną nagrodę jako najlepszy aktor na Festiwalu Filmowym w Tallinnie.

94. Aleksander Wolszczan

Radioastronom, współodkrywca (wraz z Kanadyjczykiem Dale’em Frailem) pierwszych planet pozasłonecznych. Wolszczan zaobserwował i zinterpretował sygnały radiowe z milisekundowego pulsara PSR 1257 12 (gwiazdozbiór Panny), odkrywając pierwsze trzy planety nienależące do Układu Słonecznego. Od kilku lat wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla.

95. Rudolf Modrzejewski

Inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów, syn słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Był pionierem praktycznego zastosowania w budowie mostów wiszących sprężystych stalowych pylonów zamiast stosowanych wcześniej murowanych wież. Jego uczeń zaprojektował słynny Golden Gate w San Francisco.

4/21
86. Janusz Kamiński...
fot. Anna Kaczmarz

Janusz Kamiński

86. Janusz Kamiński

Operator filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej. W 1994 r. otrzymał statuetkę za „Listę Schindlera”, a w 1999 r. - za „Szeregowca Ryana”. W 1998 r. nominowany za zdjęcia do „Amistad”, w 2007 r. za „Motyl i skafander”, w 2012 r. za „Czas wojny”, a w 2013 r. za biografię prezydenta Abrahama Lincolna.

87. Jerzy Kosiński

Dziecko Holokaustu, pisarz, w Polsce odsądzony od czci i wiary za „Malowanego ptaka”. Oskarżany o plagiaty, autokreację, ale w filmie na podstawie jego powieści „Wystarczy być” (pod tym samym tytułem) Peter Sellers stworzył jedną ze swoich najlepszych ról. Zmarł tragicznie, popełniając samobójstwo.

88. Andrzej Czeczot

Grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Przez lata współpracował m.in. z takimi tytułami, jak „New York Times”, „New Yorker” czy „Polityka”, a debiutował w 1956 r. w „Szpilkach”.

89. Janusz Głowacki

Pisarz, dramaturg, felietonista, gorzki komentator rzeczywistości, był wykładowcą na Columbia University, Bennington College i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Taper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Wiele jego artykułów i esejów ukazało się w „New York Timesie”. Amerykę podbił „Antygoną w Nowym Jorku”. Zmarł w 2017 r.

90. Urszula Dudziak

Fantastyczna wokalistka jazzowa, która zrobiła równie fantastyczną karierę za oceanem. W 1979 r. „Los Angeles Times” mianował ją Śpiewaczką Roku. Nagrała około 50 płyt i występowała z takimi artystami, jak: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Clark Terry, Ron Carter, Wynton i Branford Marsalis, Gil Evans, Sting czy Lionel Hampton. Jej album „Newborn Light” nagrany z Adamem Makowiczem dla amerykańskiej firmy płytowej Columbia otrzymał w prestiżowym amerykańskim magazynie „Down Beat” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Górnik pokonał Raków i wyprzedził go w tabeli! Co za babol Kuciaka

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Archeolodzy odkryli kolejne tajemnice dawnego Krakowa

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Zobacz również

Korona rozbiła Radomiaka. Święta Wojna z czterema golami, gradem i burzą

Korona rozbiła Radomiaka. Święta Wojna z czterema golami, gradem i burzą

Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany

AKTUALIZACJA
Policja otoczyła konsulat Iranu. Mężczyzna groził detonacją bomby! Został zatrzymany