1/21
TOP 100 Polaków, którzy wpłynęli na losy świata. Oto Polacy, którzy zaznaczyli swoją obecność w dziejach globu
2/21
96. Mieczysław Bekker...
fot. Andrzej Banaś

Jerzy Vetulani

96. Mieczysław Bekker

Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej - przed wojną pracował w Instytucie Badań Inżynierii i prowadził badania nad terenowymi pojazdami dla wojska. Od kampanii wrześniowej żył poza Polską. W 1961 r. zgłosił się z zespołem do konkursu NASA na pojazd zdolny poruszać się na Księżycu w ramach programu kosmicznego „Apollo”. Efektem prac było skonstruowanie pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle (LRV), który został wykonany przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing. Bekker był autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowej powierzchni.

97. Andrzej Walicki

Filozof i historyk idei. Badacz myśli rosyjskiej, polskiej filozofii narodowej, historii marksizmu i myśli liberalnej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. totalitaryzm, komunizm, liberalizm, patriotyzm, nacjonalizm, mesjanizm oraz inteligencję. Był jedną z osób (m.in. obok Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczki czy Jerzego Szackiego) tworzących tzw. warszawską szkołę historii idei. Jego książka „Rosja, katolicyzm i sprawa Polska” była nominowana do Nike 2003.

98. Richard Pipes

Amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, a dokładniej z rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Były doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej. Zwolennik tezy o organicznym związku bolszewickiego państwa totalitarnego z autorytarną tradycją instytucji państwa moskiewskiego i caratu. Autor dzieł o ZSRR i Rosji cytowanych na całym świecie.

99. Jerzy Vetulani

Psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, wybitny popularyzator nauki. Laureat Międzynarodowej Nagrody Anna-Monika za badania nad mechanizmami działania elektrowstrząsu. Jeden z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedy-cyny. Zwolennik legalizacji marihuany. Zmarł w 2017 r. potrącony przez samochód w Krakowie.

100. Krystian Zimerman

Pianista i i dyrygent. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - w 1975 r. Od tego czasu niezmiennie i z wielką klasą pracuje na opinię jednego z najwybitniejszych żyjących pianistów. W 2009 r. przerwał występ w Los Angeles i oznajmił, że jest to jego ostatni koncert w USA ze względu na ich politykę wobec świata.

3/21
91. Stefan Drzewiecki...
fot. Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press

Michał Urbaniak

91. Stefan Drzewiecki

Żył w latach 1844-1938. Nazywany jest polskim Edisonem. Skonstruował pierwszy licznik do dorożek, regulator paraboliczny do maszyn parowych oraz cyrkiel do wykreślania przekrojów stożkowych, istotne dla żeglugi morskiej. Skonstruował łódź podwodną - jej działanie zaprezentował w Odessie w trakcie wojny rosyjsko-tureckiej, przepływając swoim wynalazkiem pod zacumowanym w porcie okrętem wojennym. Drzewiecki jako pierwszy zastosował również w okręcie podwodnym peryskop.

92. Aleksander Lisowski

Szlachcic, twórca i dowódca lisowczyków, lekkiej jazdy polskiej o charakterze utrzymującego się z łupów wojska najemnego, będącej istnym postrachem Rosjan i Kozaków. Walczył m.in. u boku Karola Chodkiewicza, w 1615 r. zdobywając m.in. Briańsk, Bilichów, Torsk, Kazym i Halec.

93. Michał Urbaniak

Skrzypek i saksofonista jazzowy, któremu udało się zrobić karierę za oceanem. Zagrał na jednej płycie z samym Milesem Davisem („Tutu”), ale do współpracy zapraszali go też Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Chick Corea. Za rolę w filmie „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego w 2012 r. dostał Polską Nagrodę Filmową - Orła w kategorii odkrycie roku i główną nagrodę jako najlepszy aktor na Festiwalu Filmowym w Tallinnie.

94. Aleksander Wolszczan

Radioastronom, współodkrywca (wraz z Kanadyjczykiem Dale’em Frailem) pierwszych planet pozasłonecznych. Wolszczan zaobserwował i zinterpretował sygnały radiowe z milisekundowego pulsara PSR 1257 12 (gwiazdozbiór Panny), odkrywając pierwsze trzy planety nienależące do Układu Słonecznego. Od kilku lat wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla.

95. Rudolf Modrzejewski

Inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów, syn słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Był pionierem praktycznego zastosowania w budowie mostów wiszących sprężystych stalowych pylonów zamiast stosowanych wcześniej murowanych wież. Jego uczeń zaprojektował słynny Golden Gate w San Francisco.

4/21
86. Janusz Kamiński...
fot. Anna Kaczmarz

Janusz Kamiński

86. Janusz Kamiński

Operator filmowy, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej. W 1994 r. otrzymał statuetkę za „Listę Schindlera”, a w 1999 r. - za „Szeregowca Ryana”. W 1998 r. nominowany za zdjęcia do „Amistad”, w 2007 r. za „Motyl i skafander”, w 2012 r. za „Czas wojny”, a w 2013 r. za biografię prezydenta Abrahama Lincolna.

87. Jerzy Kosiński

Dziecko Holokaustu, pisarz, w Polsce odsądzony od czci i wiary za „Malowanego ptaka”. Oskarżany o plagiaty, autokreację, ale w filmie na podstawie jego powieści „Wystarczy być” (pod tym samym tytułem) Peter Sellers stworzył jedną ze swoich najlepszych ról. Zmarł tragicznie, popełniając samobójstwo.

88. Andrzej Czeczot

Grafik i twórca filmów animowanych. Najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Przez lata współpracował m.in. z takimi tytułami, jak „New York Times”, „New Yorker” czy „Polityka”, a debiutował w 1956 r. w „Szpilkach”.

89. Janusz Głowacki

Pisarz, dramaturg, felietonista, gorzki komentator rzeczywistości, był wykładowcą na Columbia University, Bennington College i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Taper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Wiele jego artykułów i esejów ukazało się w „New York Timesie”. Amerykę podbił „Antygoną w Nowym Jorku”. Zmarł w 2017 r.

90. Urszula Dudziak

Fantastyczna wokalistka jazzowa, która zrobiła równie fantastyczną karierę za oceanem. W 1979 r. „Los Angeles Times” mianował ją Śpiewaczką Roku. Nagrała około 50 płyt i występowała z takimi artystami, jak: Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Clark Terry, Ron Carter, Wynton i Branford Marsalis, Gil Evans, Sting czy Lionel Hampton. Jej album „Newborn Light” nagrany z Adamem Makowiczem dla amerykańskiej firmy płytowej Columbia otrzymał w prestiżowym amerykańskim magazynie „Down Beat” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

TYLKO U NAS
Tyle osób było inwigilowanych za pomocą Pagasusa. „Skandal na miarę światową”

Izabela Macudzińska przed laty. „Królowa życia” zmieniła się nie do poznania

Izabela Macudzińska przed laty. „Królowa życia” zmieniła się nie do poznania

Największe wyjazdy kibiców w kwietniu. Gigantyczna liczba Widzewa Łódź

Największe wyjazdy kibiców w kwietniu. Gigantyczna liczba Widzewa Łódź

Zobacz również

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

Plotki transferowe dotyczące Legii. Szykują się powroty

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju

7 mało znanych miejsc w Tatrach na wycieczki bez tłumów. To oazy spokoju