Tomasz Siemoniak: Amerykańskie bazy z ciężkim sprzętem w...

  Tomasz Siemoniak: Amerykańskie bazy z ciężkim sprzętem w Polsce od połowy 2016 roku

  Krzysztof Marczyk AIP

  Polska

  Polska

  Tomasz Siemoniak

  Tomasz Siemoniak ©Fot.Szymczak Krzysztof

  Tomasz Siemoniak poinformował w czwartek, że od połowy 2016 roku w Polsce znajdzie się ciężki amerykański sprzęt, który zostanie rozmieszczony w dwóch bazach. Rozmowy na ten temat dobiegają końca.
  Tomasz Siemoniak

  Tomasz Siemoniak ©Fot.Szymczak Krzysztof

  - Przewidujemy, że rozmieszczenie sprzętu nastąpi w połowie 2016 roku. Chcemy to połączyć z udziałem oddziałów armii amerykańskiej w ćwiczeniach Anakonda, żeby po prostu ten sprzęt ćwiczył na Anakondzie, a potem pozostał w dwóch bazach - poinformował w czwartek Tomasz Siemoniak.

  Bazy mają być zlokalizowane na zachodzie i w części północno-wschodniej Polski. Szczegóły wciąż nie są znane. Zakończenie rozmów nastąpi w październiku, podczas spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

  Rozmieszczenie ciężkiego sprzętu ma znaczenie strategiczne. W przypadku konfliktu zbrojnego zawsze łatwiej jest przetransportować ludzi niż uzbrojenie. Te trafi nie tylko do Polski, ale wszystkich państw bałtyckich, a więc Litwy, Łotwy i Estonii oraz Rumunii, Bułgarii i Węgier. Podobne działania Amerykanów mają wzmocnić ich zdolność reagowania na Starym Kontynencie.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo