Tomasz Leśniak powraca do walki o Kraków

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Tomasz Leśniak
Tomasz Leśniak Anna Kaczmarz / Dziennik Polski /Polska Press
Człowiek, który powstrzymał organizację igrzysk olimpijskich, tym razem zajmie się krakowską reprywatyzacją. Ma powstać specjalna mapa.

Stowarzyszenie Miasto Wspólne, z Tomaszem Leśniakiem na czele, powołało siedmioosobowy zespół, który zajmie się sprawdzaniem nieprawidłowości przy odzyskiwaniu kamienic w Krakowie.

- Przygotowujemy obecnie krakowską mapę reprywatyzacji - zapowiedziała Weronika Śmigielska, członek zarządu stowarzyszenia. Mapa będzie opisywać przypadki bezprawnych przejęć kamienic, wskazując osoby zaangażowane w dziką reprywatyzację w Krakowie. Podobna mapa została przygotowana w Warszawie przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, które ujawniło powiązania między warszawskimi urzędnikami, handlarzami roszczeń i kancelariami prawnymi wyspecjalizowanymi w przejmowaniu nieruchomości.

W zeszłym tygodniu inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom zamieniła się w stowarzyszenie Miasto Wspólne. Członkiem zarządu jest m.in. Tomasz Leśniak, który kandydował na prezydenta Krakowa w 2014 roku. Wcześniej doprowadził do referendum w sprawie planów organizacji igrzysk olimpijskich w Krakowie. Teraz zajmie się m.in. dziką reprywatyzacją. Stowarzyszenie skierowało już pierwsze dokumenty do prokuratury. Dotyczą one Pałacu na Szlaku, który jeszcze w latach 90. stanowił siedzibę Radia Kraków.

- W trakcie analizy tzw. układów indemnizacyjnych natrafiliśmy na informację o przyznaniu przez PRL spadkobiercom właścicieli odszkodowania za nieruchomości znajdujące się pod adresem Warszawska 12, Szlak 67 i Szlak 71. Adresy te odpowiadają dzisiejszej lokalizacji Pałacu na Szlaku, który w latach 90. został zwrócony rodzinie Tarnowskich. Zachodzi wobec tego uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść w tym przypadku do tzw. podwójnego zwrotu - uważa Tomasz Leśniak.

W krakowskiej prokuraturze powstał specjalny zespół do spraw reprywatyzacji z lat 2005-2016. Miasto Wasze apeluje jednak, aby objąć dłuższy okres, a zwłaszcza lata 90. minionego wieku.

Stowarzyszenie przekonuje także, że mają nazwiska osób, tzw. baronów reprywatyzacyjnych, którzy działają w Krakowie. Te dane również przekażą prokuraturze.

Problemem reprywatyzacji zajmuje się też poseł PO Bogusław Sonik. Polityk również dotarł do przypadków, gdzie mogło dojść do podwójnego zwrotu. Reprywatyzacją obiecał się także zająć wojewoda małopolski Józef Pilch. Powołał nawet specjalny zespół do tego, ale efektów jego pracy nie widać. Trwają „wnikliwe analizy”.

- Obecnie przedmiotem analizy objętych jest ponad 100 nieruchomości położonych na terenie Krakowa - zaznacza rzecznik wojewody Krzysztof Marcinkiewicz. Zespół ma pracować do końca miesiąca. Wtedy też zostaną przedstawione wnioski z jego działalności.

Wszyscy, którzy zajmują się reprywatyzacją apelują do lokatorów o zgłaszanie podejrzeń odnośnie reprywatyzacji.

- Prosimy o kontakt wszystkich lokatorów z reprywatyzowanych kamienic, którzy przypuszczają, że ich kamienice mogły być przejęte z naruszeniem prawa - apeluje Weronika Śmigielska. Z organizacją można kontaktować się poprzez stronę www.miastowspolne.org.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tomasz Leśniak powraca do walki o Kraków - Gazeta Krakowska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

123
I tyle
j
jacekq1
śmieszni są tacy kolesie którzy nagle bez żadnej wiedzy prawnej chcą uchodzić za ekspertów. zaraz zaczną wymyślać różne adresy i zarzuty bez nawet odrobiny zrozumienia tematu.
dla przypomnienia reprywatyzacji w Krakowie nie było ponieważ nie było nacjonalizacji jak w Warszawie. a lokatorzy to nie właściciele. w większości przypadków PRL pozwolił im mieszkać w prywatnej własności bez zgody właścicieli. i to jest największa kradzież
ś
św.NH
Czas policzyć kto i za ile wybudował naszym kosztem podziemny parking i ile kamienic kupił na lewo? Podobno drugi poziom zatapia woda w całej w okolicy Grobli.
Wróć na i.pl Portal i.pl