Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service: Zatrudnienie rośnie, ale na podwyżki trzeba poczekać

Redakcja
Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. Work Service S.A.
Udostępnij:
Gospodarka nie zwalnia tempa i cały czas generuje nowe miejsca pracy. Jak podał dziś GUS zatrudnienie w październiku wyniosło 5607,6 tys. osób, a więc o 63 tys. więcej niż przed rokiem. Wzrosły też wynagrodzenia, a jak zapowiadają eksperci Work Service, jeszcze większych podwyżek możemy doświadczyć w przyszłym roku. Październik potwierdził utrzymującą się dobrą kondycję polskiej gospodarki. Zatrudnienie na poziomie 5607,6 tys. osób to rekordowy wynik w tym roku.

- Październik rozpoczyna ostatni kwartał roku, w którym zwykle obserwujemy dwa silne trendy wpływające na rynek pracy. Z jednej strony kończą się prace sezonowe wykonywane
w okresie letnim, co powoduje zmniejszenie zatrudnienia choćby w branży budowalnej czy rolnej. Z drugiej strony pojawiają się nowe rekrutacje do prac tymczasowych związanych
z sezonem świąteczno-noworocznym. Wzmożone zapotrzebowanie na dodatkowe ręce do pracy mają sektory logistyki, handlu i usług, działające w tym czasie na pełnych obrotach.
Z naszych prognoz wynika, że polska gospodarka będzie potrzebowała w tegorocznym okresie świątecznym co najmniej 25 tys. dodatkowych pracowników. Powinno to w istotny sposób zbilansować wygaszanie części prac sezonu letniego, szczególne, gdy będziemy mieć do czynienia z łagodną zimą – mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Obok większej liczby miejsc pracy, w październiku mogliśmy zauważyć wzrost płac. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wyniosło 4110,77 zł, co oznacza wzrost o 3,3% rok do roku, a także wzrost w stosunku do minionego miesiąca. Jak zauważa Prezes Work Service, w przyszłym roku powinniśmy obserwować jeszcze większą dynamikę wzrostu płac.

- Rynek pracy w Polsce jest wydrenowany z pracowników. Pracodawcy skupili się w tym roku na rekrutowaniu i obsadzaniu nowopowstałych stanowisk. W I półroczu br. w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. o ponad 2,5% wzrosło zatrudnienie w sektorze przetwórstwa przemysłowego, o ponad 3,5 % w informacji i komunikacji, o ponad 2% w sektorze transportu
i gospodarki magazynowej. Dodatkowe rekrutacje nie pociągnęły za sobą dynamicznego wzrostu wynagrodzeń, choć utrzymująca się deflacja zapewnia realnie większe zasoby w portfelach. Jestem jednak przekonany, że w kolejnym roku, który jeszcze bardziej umocni pozycję pracowników, więcej przedsiębiorstw zdecyduje się na podniesienie uposażeń, jak i poprawę pozostałych warunków zatrudnienia. Największa walka o wykwalifikowanych fachowców będzie toczyć się w branżach, których już dziś dotkliwie brakuje rąk do prac, takich jak informatyka, motoryzacja czy logistyka. W tych sektorach to wynagrodzenia będą głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności oferty zatrudnienia - dodaje Tomasz Hanczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tyramy PL
Niestety zyskobiorcy, z własnej woli nie dadza ani grosza robolowi. Podwyżkę trzeba wywalczyć, ale nasze związki zawodowe nie potrafia tego zrobić.
m
mietek d
Na podwyżki trzeba poczekać.....Chyba do usr ....śmierci.... W latach Komuny czekałem .

Teraz 25 lat Demokracji ..... też czekam i chyba się nie doczekam. Zwykłe bicie piany i polityka wmawiania Zielonej Wyspy i jakoby niesamowitego Wzrostu Gospodaczego.

Tyle że .................osiąganego z niewolniczo niskiej płacy Pracowników.

 

 
Przejdź na stronę główną PolskaTimes
Dodaj ogłoszenie