To suwalska firma CDM wymieni okna w Pałacu Kultury i Nauki

Maryla Pawlak-Żalikowska maryla.zalikowska@polskapress.pl
Kontrakt wart jest blisko 13 mln zł i dotyczy wymiany 710 okien oraz renowacji 162.

Jak wyjaśnia nam Jarosław Olszyński, wiceprezes CDM, inwestycja obejmuje okna wyłącznie z części wysokościowej i będzie prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków.

- Nowe okna, tak jak obecne, zostaną wykonane z drewna dębowego – dodaje wiceprezes. - Dodatkowym udogodnieniem odczuwalnym przez użytkowników, a wynikającym z zachowania odpowiednich warunków bezpieczeństwa, będzie opcja uchylna skrzydeł, której dotychczas nie było. Zastosowane zostaną także specjalne szyby pochłaniające promienie słoneczne, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się nagrzewać tak intensywnie, jak dotychczas.

CDM została wybrana w wyniku przetargu ogłoszonego przez PKiN w ubiegłym roku. Zamawiający podkreślał, jak duże jest to wyzwanie dla wykonawcy, który będzie musiał zmierzyć się nie tylko z zaprojektowaniem oraz wykonaniem okien, ale także demontażem starych i wstawieniem wyprodukowanej przez siebie stolarki.

Dodatkowo będzie musiał dokonać renowacji niektórych skrzydeł zewnętrznych i wewnętrznych oraz przeprowadzić prace budowlano-wykończeniowe. Dodatkowym utrudnieniem będzie prowadzenie prac na wysokości (od 1. do 30. piętra) podczas normalnego funkcjonowania budynku.

- Z tego powodu inwestycja będzie trwała przez 6 lat. Przewija się tu kilkanaście tysięcy ludzi i oni nie mogą odczuć dyskomfortu związanego z prowadzonymi przez nas pracami – wyjaśnia Jarosław Olszyński.

Suwalski CDM był jedyną firmą, która zgłosiła się w odpowiedzi na ten przetarg. Okazało się bowiem, że żadne inne przedsiębiorstwo nie było w stanie spełnić bardzo wyśrubowanych wymagań związanych z tą inwestycja. Najprościej rzecz ujmując polega ona na dopasowaniu do ówczesnej – radzieckiej myśli technicznej dzisiejszych wymogów technologicznych związanych choćby z termoizolacyjnością. Jak jednak podkreśla Jarosław Olszyński, trzeba przyznać, że jakość wykonania tych okien, zastosowanie w nich drewna klejonego były bardzo wysokie. Na okiennicach widać co prawda ząb czasu, ale same konstrukcje okazały się bardzo trwałe.

CDM ma zaplecze technologiczne, które umożliwia nie tylko produkcję okien drewnianych, ale także ich profesjonalną renowację.

– Ogromnym walorem jest tu wiedza właścicieli firmy, którzy nie tylko są biznesmenami, ale także mają ogromną, popartą solidnym wykształceniem wiedzę z zakresu technologii drewna.

Suwalska firma ma już na swoim koncie prestiżowe zlecenia w obiektach zabytkowych. Tym najbliższym Podlasianom jest niewątpliwie udział w renowacji Pałacyku Beckera stojącego przy białostockim Centrum Handlowym Alfa, któremu inwestor (Anatol Timoszuk, właściciel Hotelu Leśny) przywrócił właśnie dawny blask.

Maryla Pawlak-Żalikowska

Ale przez okna z CDM patrz się teraz także na świat z odrestaurowanego Pałacyku w Sannikach (z końca XVIII wieku, słynnego m.in. z tego, że przebywał w nim Fryderyk Chopin i teraz organizowane są tam koncerty chopinowskie.

W Warszawie CDM pokazał się już w zabytkowej kamienicy przy ul. Jerozolimskiej czy gmachu Banku Rolnego. Firma realizowała także podobne inwestycje w stylowych, pamiętających dawne wieki gmachach w Giżycku, Kętrzynie, Ciechocinku, Suwałkach czy w jednym z zamków we Francji.

CDM
jest jednym z największych w Polsce producentów okien drewnianych. Siedzibę i zakład produkcyjny ma w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ofercie firmy można znaleźć zarówno bardzo klasyczne wyroby, jak też produkty o nowoczesnym designie. Przedsiębiorstwo produkuje zarówno na rynek krajowy, jak też na eksport – do Niemiec czy Anglii, gdzie jest obecna od ponad 10 lat jako m.in. dostawca charakterystycznych angielskich okien otwieranych do góry.
__

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Materiał oryginalny: To suwalska firma CDM wymieni okna w Pałacu Kultury i Nauki - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

F
Fafik

Niech ten pałac wymienią.

G
Gość

Firmy Bialostockie opóżnione o pół wieku w stosunku do Firm Suwalskich i Bielskich.  PKBiznesu hamulcem rozwoju.

Dodaj ogłoszenie