To remont wiaty, nie rozbiórka

Piotr Zapotoczny
Mieszkańcy Grodkowa są zaniepokojeni. Od tygodnia dostają sygnały o likwidowaniu zabytkowej wiaty na tamtejszym dworcu kolejowym PKP.

- Dlaczego ktoś niszczy nasz zabytek? - mówią między sobą grodkowianie, rozglądając się za winnym.
- Niech mieszkańcy się nie obawiają - odpowiada Tadeusz Siwek, dyrektor ds. technicznych w opolskim oddziale Polskich Linii Kolejowych PKP. - Nie usuwamy wiaty, tylko ją remontujemy.

Przypomnijmy, że zadaszenie peronu dworca kolejowego w Grodkowie liczy sobie blisko 126 lat i jest obiektem zabytkowym. Jeszcze do niedawna był to najdłuższy peron zadaszony na Opolszczyźnie. Niestety kilka dni temu został skrócony o blisko połowę długości. - Decyzja o modernizacji wiaty była uzgadniana i opiniowana z nami już w ubiegłym roku - mówi Elżbieta Molak z Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu. - Z uwagi na znaczne zniszczenia, dopuściliśmy do rozbiórki pewnych elementów zadaszenia, a dokładnie mówiąc: jednej trzeciej długości wiaty.

W tym wypadku chodzi o redukcję odcinka o długości ok. 50 metrów. Pozostałe blisko 100 metrów zostanie odrestaurowane tak, by odzwierciedlało wygląd pierwotny. Wszystko to z powodu ponownego uruchomienia połączenia kolejowego na odcinku Nysa- Grodków Brzeg, które ruszyć ma od połowy grudnia br. Mimo zapewnień kolei, że wszystko jest pod kontrolą, Urząd Ochrony Zabytków stwierdza:
- Dostajemy sygnały, że wycięta została połowa wiaty, na co nie wyrażaliśmy zgody, w związku z tym będziemy żądać wyjaśnień - zapowiada Molak.

- Właśnie jadę do Grodkowa, by osobiście przyjrzeć się, jak przebiega remont wiaty - mówił nam wczoraj Siwek. - Zapewniam, że wszystko jest pod kontrolą i stosujemy się do zaleceń konserwatora zabytków.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie