To koniec użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego takich nieruchomości w prawo własności właśnie weszła w życie. Jej zapisy zaczną być stosowane od stycznia 2019 r. Z ustawy skorzysta ponad 2,5 mln obywateli. Automatyczne przekształcenie obejmie ponad 60 tys. hektarów

Bez komplikacji

Od kilkunastu lat osoby fizyczne mają już prawo występować o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność nieruchomości mieszkalnych. Jednak prawo to przysługuje jedynie wyodrębnionym grupom użytkowników. Na dodatek procedura jest bardzo skomplikowana, a do jej rozpoczęcia potrzebna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego.

Udziały w gruntach pod blokami i prawo użytkowania wieczystego do działek, na których stoją domy jednorodzinne, mają zostać z mocy prawa przekształcone we własność.

Chodzi w sumie o ponad 60 tys. hektarów, którymi dysponuje ponad 2,5 mln obywateli. Ustawa ma rozwiązać problem braku porozumienia właścicieli mieszkań w bloku. Gdy choćby jeden nie chciał przekształcenia, urzędnicy nie mogli go dokonać, a spór musiał rozstrzygnąć sąd. Teraz przekształcenie dokona się automatycznie. Do tego wyeliminuje dodatkowe koszty związane z postępowaniem sądowym.

Dla właścicieli mieszkań i domów niezwykle istotne jest to, że skutkiem nowej ustawy będzie zniesienie opłat rocznych za użytkowanie wieczyste. Spory o ich wysokość często kończyły się przed Samorządowymi Kolegiami Odwoławczymi. Teraz takich spraw już w kolegiach nie będzie.

Opłaty nie znikną od razu

Ale opłaty ponoszone przez mieszkańców nie znikną od razu. Zamiast nich przez 20 lat trzeba będzie uiszczać opłatę przekształceniową, w takiej samej wysokości jak dotychczasowa opłata za użytkowanie. I w tym samym terminie - do 31 marca każdego roku.

Opłaty przekształceniowe będą waloryzowane co roku, więc będę one stale rosły przynajmniej o poziom inflacji. Jednak już nie tak bardzo, jak rosły opłaty za użytkowanie wieczyste. W ostatnich latach te podwyżki nie były już tak drastyczne, ale wcześniej wzrost opłat był nawet kilkukrotny, a w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nawet kilkudziesięciokrotny.

Można będzie też jednorazowo uregulować opłatę przekształceniową za całe 20 lat. Czy będą osoby, które się na to zdecydują? Wpłata jednorazowa od razu wyczyści roszczenia w księdze wieczystej i łatwiej będzie sprzedać mieszkanie, na którym nie ma już żadnych obciążeń.

Jednakowe bonifikaty
Ale jeszcze większą zachętą do zapłacenia całej kwoty od #razu mają być bonifikaty dla korzystających z takiego rozwiązania. Ustawowe zniżki będą tylko w przypadku gruntów Skarbu Państwa. Jeśli ktoś zdecyduje się na uregulowanie kwoty za całe 20 lat, otrzyma 60 proc. zniżki. Po kilku latach płacenia co roku też będzie można jednorazowo uregulować resztę, a bonifikata będzie maleć proporcjonalnie do tego, jak długi okres został do spłaty.

Gminy mają same decydować o tym, jakich zniżek udzielą mieszkańcom. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by pod Wawelem stosowano takie same bonifikaty dla gruntów Skarbu Państwa, jak też gminnych. Projekt uchwały w tej sprawie może trafić pod obrady już podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta.

Nie dla wszystkich

Nowa ustawa o automatycznym przekształceniu nie obejmie nieruchomości będących w użytkowaniu wieczystym, wykorzystywanych na inne cele niż mieszkaniowe.

Wideo

Materiał oryginalny: To koniec użytkowania wieczystego gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe - Dziennik Polski

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
karola

Ciężko znaleźć obecnie jakieś fajne mieszkanie. Ja szukam od ponad 2 lat i obecnie korzystam z pomocy biura mokotow.estate24.pl, z czystym sumieniem mogę polecić, jeśli chodzi o Warszawę Mokotów.

Dodaj ogłoszenie