T-Mobile startuje z blogiem telekomunikacyjnych zwyczajach Polaków w dobie koronawirusa

Materiał informacyjny T-Mobile
Sieć T-Mobile wystartowała z nowym projektem internetowym. Mowa o specjalnym blogu, na łamach którego operator publikuje różnorodne dane i analizy dotyczące trendów technologicznych wśród polskich użytkowników w czasach koronawirusa. Czy na „społecznej kwarantannie” więcej czasu spędzamy w sieci? Z bliskimi kontaktujemy się poprzez połączenia głosowe, czy może wolimy SMS-y? Jak praca zdalna wpływa na zużycie danych komórkowych? Czy Netflix rzeczywiście zanotował wzrost oglądalności? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają na Was właśnie w nowym serwisie T-Mobile.

Telekomunikacja a koronawirus. T-Mobile analizuje ewolucję w dobie pandemii

Nowy blog T-Mobile, dostępny na stronie covid19.t-mobile.pl, to zbiór danych oraz analiz na tematem tego, jak zmieniły się zwyczaje Polaków w obszarze usług telekomunikacyjnych w okresie pandemii. Prezentowane tam artykuły mają nie tylko wymiar ciekawostkowy, ale przede wszystkim są rzetelnym źródłem wiedzy w zakresie informacji o dokonującej się na naszych oczach ewolucji cyfrowej.

W podejściu do publikowanych treści firma stawia na interaktywną i przystępną formę. Znajdziemy tam zatem rozmaite wykresy i ciekawe statystyki, ale także rzeczowe notki, które w jasny sposób omawiają prezentowane dane. Jeśli chodzi o omawiane zagadnienia, blog T-Mobile stanowi kompendium wiedzy w m.in. w zakresie zmiany mobilności Polaków, najpopularniejszych usług telekomunikacyjnych, a nawet tego, w jaki sposób spędziliśmy tegoroczną majówkę czy święta wielkanocne.

#ZostańWDomu

Z danych sieci T-Mobile wynika, że Polacy na serio potraktowali hasło #ZostańWDomu. Takie elementy jak przejście na pracę zdalną, zamknięcie placówek oświatowych, wyłączenie z użytku klubów fitness, restauracji i barów znacząco wpłynęły na mobilność społeczeństwa. Szacuje się, że w pierwszych tygodniach epidemii na terenie naszego kraju, z domów wychodziliśmy dwa razy rzadziej w porównaniu do stanu sprzed wykrycia pierwszego polskiego przypadku koronawirusa. - Średni czas spędzany „w domu” wzrósł z 14 godzin 38 minut (61% doby dla wybranego dnia: 6 marca) do ok. 72% doby, tj. ok. 17 godzin i 17 minut (3 kwietnia) – czytamy w nowym serwisie T-Mobile.

Rozmowy z bliskimi

Z uwagi na panujące ograniczenia w przemieszczaniu się, rozmowy twarzą w twarz z najbliższymi chwilowo zastąpiły nam rozmowy telefonicznie. Wyraźnie widać to w statystykach sieci komórkowej, która ujawniła, że w porównaniu do danych z początku marca klienci T-Mobile wykonują aż ok. 40% więcej połączeń. W sumie daje nam to niezwykle trudną do zwizualizowania liczbę – nawet 15 milionów godzin... dziennie!

Epidemia koronawirusa zaburzyła również standardowy tryb dnia ogółu rodaków. Jeszcze na początku marca użytkownicy sieci T-Mobile prowadzili dość aktywny tryb życia. Już między godzinami 6 a 8 rano w dni powszednie notowane były szczyty mobilności. Powrót do mieszkań czy spotkania ze znajomymi zwykle następowały już między godzinami 14 a 16. Weekendowa aktywność najczęściej rozpoczynała się między godzinami 8 a 10, jednak to w niedzielę lubiliśmy pospać dłużej. Pandemia spowodowała, że tego rodzaju piki mobilności właściwie już nie występują. Aktualnie cały tydzień upodobnił się do weekendowego schematu powolnego „budzenia się” do działania.

Majówka i święta wielkanocne w domowym zaciszu

Większość Polaków wykazała się społeczną odpowiedzialnością również w tak „kuszącym” okresie jak Wielkanoc i majówka. Świętom przeważnie towarzyszą wizyty u dalszej rodziny, a weekendowi majowemu pikniki w gronie znajomych. Jak wynika z danych T-Mobile, w tym roku raczej odpuściliśmy sobie odwiedziny bliskich. W piątek 3 kwietnia ponad 94% mieszkańców województwa mazowieckiego nie opuściło tego regionu. Tydzień później, w Wielki Piątek, wynik był niemal identyczny. Na Mazowszu pozostało 93,47% osób.

Podobnie było w trakcie weekendu majowego, kiedy to stacje bazowe sieci ponownie notowały rekordowe spadki mobilności. - Majowe statystyki pokazują, że Polacy nie weszli jeszcze w standardowy tryb wycieczkowy w okresie wiosennym. Wielkimi kroki zbliża się jednak tradycyjny okres urlopowy, a wraz z nim kolejne decyzje związane z podróżami w okresie trwające epidemii – wskazują eksperci T-Mobile.

Dodaj ogłoszenie