Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy chętnych na krakowskiego hejnalistę. Wśród kandydatów są aż trzy kobiety. Będzie pierwsza hejnalistka?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Aż 35 osób chce zostać krakowskim hejnalistą. Wśród nich są trzy kobiety
Aż 35 osób chce zostać krakowskim hejnalistą. Wśród nich są trzy kobiety Andrzej Banas / Polska Press
Aż 35 osób zgłosiło się w rekrutacji na stanowisko hejnalisty na wieży Mariackiej. Wśród chętnych są aż trzy kobiety. Rekrutacja jest wieloetapowa, a jej finał poznamy dopiero na przełomie lutego i marca.

FLESZ - Przedsiębiorcy nie godzą się na lockdown

Jeszcze na początku stycznia krakowscy strażacy informowali nas, że kandydatów na nowego hejnalistę jest pięciu, a wśród nich jedna kobieta. Kandydatury można było jednak zgłaszać do 5 stycznia, także listownie. Wkrótce okazało się, że chętnych jest aż 35, a pośród nich jest nie jedna, a aż trzy panie. 35 kandydatur to całkiem sporo, bo na wcześniejsze rekrutacje zgłaszało się po ok. 10 osób.

- Jeśli któraś z pań przejdzie wszystkie etapy rekrutacji, to rzeczywiście możemy mieć pierwszą hejnalistkę, czego jeszcze w długiej historii hejnału nie było - mówi Paweł Knapik, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Krakowska straż pożarna tuż przed świętami rozpoczęła nabór na stanowisko hejnalisty w wieży Mariackiej. Dokładnie chodzi o stażystę w służbie przygotowawczej (docelowo starszy ratownik), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału mariackiego podczas 24-godzinnej służby. Powodem rekrutacji jest odejście na emeryturę Jana Sergiela, jednego z dotychczasowych hejnalistów. Straż liczy, że liczbę hejnalistów uda się jednak poszerzyć o dwa etaty.

Żeby zostać strażakiem hejnalistą trzeba przejść żmudny proces rekrutacyjny, który potrwa wiele tygodni. Rekrutacja składa się z siedmiu etapów i zakończy na przełomie lutego i marca.

Jakie wymagania musi spełnić kandydat na hejnalistę? Poza oczywistą umiejętnością grania na trąbce wymagana jest m.in. dobra kondycja fizyczna. Do tego formalne wymagania, jak polskie obywatelstwo, pełnia praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.

Gra na trąbce to etap II rekrutacji na hejnalistę. Wtedy sprawdzana jest umiejętność z gry na tym niezbędnym w pracy instrumencie. Co ważne, na rekrutacje trzeba się stawić z własną trąbką.

Po każdym 24-godzinnym dyżurze hejnaliście mają 48 godzin odpoczynku. Jak więc łatwo się domyślić, hejnalistów jest kilku. Wraz z odchodzącym na emeryturę Janem Sergielem jest ich sześciu. PSP w Krakowie chce jednak zwiększyć ich liczbę.

- Mamy sześć etatów, a po naborze chcemy mieć siedem, stąd rekrutacja na dwa stanowiska. Kandydować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety – mówi Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendy miejskiej PSP w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska