"Times of Israel" ujawnia nieznany telegram polskich Żydów do premiera Wielkiej Brytanii

SR
Neville Chamberlain
Neville Chamberlain
Portal "Times od Israel" opublikował nieznany wcześniej telegram wysłany przez polskich Żydów w marcu 1939 r. do Premiera Wielkiej Brytanii Neville'a Chamberlaina. W przededniu wybuchu II wojny światowej, Żydzi apelują o możliwość emigracji do Palestyny.

Zbliżające się widmo wojny

Na początku 1939 r. Europa znalazła się w dramatycznej sytuacji. We wrześniu 1938 r. Wielka Brytania i Francja skapitulowały przed groźbami Adolfa Hitlera i na konferencji w Monachium oddały III Rzeszy większą część terytoriów Państwa Czechosłowackiego. Ruch ten spowodował całkowitą bezbronność Czechów, która została wykorzystana kilka miesięcy później, kiedy Hitler zaanektowała pozostałą część kraju.

Decyzje podjęte na konferencji Monachijskiej zostały dokonane za plecami Czechosłowaków, których nie dopuszczono do stołu obrad. Mimo tego Neville Chamberlaine po powrocie do kraju zorganizował konferencję prasową, na której wymachując układem monachijskim mówił o „pokoju dla naszych czasów”.

Monachium okazało się spektakularnym fiaskiem polityki appeasementu, tzn. ustępstw względem Niemiec w celu niesprowokowania wojny. W konsekwencji, w roku 1939 było wiadomo, że groźba wybuchnięcia wojny jest całkowicie realna i prawdopodobną ofiarą będzie właśnie Polska.

Polscy Żydzi apelują do Premiera Wielkiej Brytanii

Na początku 1939 r. w Londynie rozpoczęła się konferencja z udziałem Palestyńczyków oraz sąsiednich państw w celu omówienia przyszłości Palestyny. W czasie jej trwania do mediów dostały się przecieki sugerujące, że Wielka Brytania będzie chciała drastycznie ograniczyć proces osiedlania się Żydów w Palestynie.

Wobec zagrożenia niemiecką inwazją i informacji docierających z Londynu 17 marca 1939 r., Zjednoczona Organizacja Syjonistów w Polsce oraz Agudas Israel (Związek Izraela) wystosowały telegram, skierowany bezpośrednio do Neville'a Chamberlaina.

- W najciemniejszych i najbardziej tragicznych czasach historii i życia Żydów, trzy i pól miliona Żydów w Polsce apeluje do Rządu Jego Królewskiej Mości, władzy która podjęła się odpowiedzialności stworzenia miejsca dla Żydów w Palestynie, aby rozważyła zaufanie, jakim Żydzi obdarzyli Anglię i najświętsze żydowskie nadzieję i nie wprowadzała w Palestynie rozwiązań, prowadzących do wrzucenia Żydów w otchłań rozpaczy – brzmi treść telegramu.

Jak twierdzi „Times of Israel”, telegram nie był nigdy wcześniej publikowany i dlatego stanowi wyjątkowe świadectwo świadomość polskich Żydów o nadciągającym niebezpieczeństwie. Według portalu nie ma dowodów na to, aby Neville Chamberlaine ani nikt z jego gabinetu zapoznał się z treścią notatki.

Plotki o ograniczaniu żydowskiej emigracji się potwierdziły, bowiem w maju Rząd Jego Królewskiej Mości ogłosił swój nowy plan wobec Palestyny, tzw. White Paper przyjęto w Izbie Gmin 23 maja. Na jego mocy miały być wprowadzone limity w ilości Żydów, mogących się osiedlać w Palestynie. Liczba zaakceptowana przez Wielką Brytanię wynosiła 75 tyś w przeciągu 5 lat.

- Dla dobra prawie 3.5 miliona polskich Żydów oraz 2.5 milionów Żydów z pozostałej części Europy, którzy zginęli tak tragicznie i niepotrzebnie, musimy zawsze pamiętać o tym, co można było zrobić, aby ich uratować - konkluduje "Times of Israel".

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A co dziś mamy w Palestynie ?

Dodaj ogłoszenie