Theresa May nową premier Wielkiej Brytanii. "Wierzymy w Unię...

  Theresa May nową premier Wielkiej Brytanii. "Wierzymy w Unię na Wyspach"

  Wojciech Rogacin AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zgodnie z zapowiedziami Theresa May w środę po południu przyjęła z rąk królowej Elżbiety II propozycję objęcia funkcji premiera rządu Zjednoczonego Królestwa. Kilka godzin wcześniej rezygnację na ręce królowej złożył David Cameron.

  RUPTLY/X-News

  59-letnia Theresa May jest drugą w historii - po Margaret Thatcher - brytyjską premier. W poniedziałek została wybrana na szefową Partii Konserwatywnej po nagłej rezygnacji kontrkandydatki do tej funkcji Andrei Leadsom. Już wówczas zapowiedziano, że Cameron w środę złoży rezygnację, a funkcję premiera obejmie May.

  THERESA MAY NOWĄ "ŻELAZNĄ DAMĄ"? "TO NAJODPOWIEDNIEJSZA OSOBA DO OCHRONY INTERESÓW PAŃSTWA"


  - Wierzymy w Unię - mówiła w swym inauguracyjnym przemówieniu przy Downing Street 10 Theresa May. - Te bezcenne więzy pomiędzy Anglią, Szkocją, Walią i Irlandią Północną. Ale to oznacza też coś więcej, równie ważnego. Wierzymy nie tylko narodów, ale obywateli, kimkolwiek jesteśmy i skądkolwiek jesteśmy.

  May dodała, że chodzi jej o zapewnienie równych szans wszystkim obywatelom państwa, niezależnie od pochodzenia klasowego czy koloru skóry.
  - Sprawimy, że Wielka Brytania będzie państwem dbającym nie o nielicznych uprzywilejowanych, ale o każdego z nas. To będzie misja rządu, któremu przewodzę. I razem zbudujemy lepszą Wielką Brytanię - mówiła May.

  Nowa premier teraz stoi przed zadaniem sformułowania swojego rządu. Będzie też w imieniu Wielkiej Brytanii negocjować z Brukselą warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez jej państwo. To właśnie wynik referendum z 23 czerwca o opuszczeniu UE zdecydował, że do dymisji podał się dotychczasowy premier David Cameron.

  - Znajdziemy dla kraju nową, ważną pozytywną rolę - mówiła May odnosząc się do wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

  - Wierzę, że Theresa zapewni silne i trwałe przywództwo w wypełnianiu Manifestu Konserwatywnego, dzięki któremu zostaliśmy wybrani w wyborach i życzę jej powodzenia w negocjowaniu najlepszych możliwych warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział David Cameron opuszczając siedzibę brytyjskich premierów przy Downing Street 10.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ważne przesłanie

  wyspa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  słychać czego wystraszyli się na Downing Street 10 - jeżeli Szkocja i Irlandia Północna się odłączą to nie będzie już Great Britain ale Small Union England and Wales. Ciekawe za ile sprzedadzą się...rozwiń całość

  słychać czego wystraszyli się na Downing Street 10 - jeżeli Szkocja i Irlandia Północna się odłączą to nie będzie już Great Britain ale Small Union England and Wales. Ciekawe za ile sprzedadzą się Szkoci? ciekawe czy nowy premier tak zapowiedziała 3 dni temu pozbędzie się imigrantów z Europy którzy nie uzyskują w roku dochodów na poziomie 35 tyś pounds?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo