Test na koronawirusa. Kiedy lekarz rodzinny może go zlecić? Nowe zasady od 9 października

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa przez lekarzy rodzinnych obowiązują od piątku 9 października
Nowe zasady zlecania testów na koronawirusa przez lekarzy rodzinnych obowiązują od piątku 9 października JESHOOTS.COM on Unsplash
W czwartek 8 października w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym SARS-CoV-2. Zgodnie z nim lekarz POZ może zlecić wykonanie testu na koronawirusa, jeśli w jego opinii są ku temu wskazania. U pacjenta nie muszą występować cztery objawy jednocześnie takie jak kaszel, gorączka, duszności i zaburzenia węchu lub smaku. To jednak niejedyne uprawnienia, jakie zyskali lekarze. Z całą pewnością, ministerstwo zdrowia chce usprawnić proces diagnostyczny i zahamować postępującą pandemię COVID-19.

Sprawdź, jakie zmiany wprowadza w życie aktualne rozporządzenie Ministra Zdrowia, które obowiązuje od 9 października.

Samodzielny pacjent z objawami zgłasza się do lekarza POZ

Pacjent, który zaobserwował u siebie objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, powinien pilnie skontaktować się z lekarzem rodzinnym, celem umówienia wizyty osobistej w przychodni zdrowia, lub teleporady (ta forma jest preferowana).

Zgodnie z wytycznymi, jakie otrzymali lekarze podstawowej opieki zdrowotnej 23 września, molekularny test na koronawirusa mógł zostać zlecony tylko wtedy, gdy u pacjenta występują jednocześnie cztery objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia wirusem SARS-CoV-2:

WAŻNE: Te wymagania są już nieaktualne. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 października, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował: "znosimy obowiązek spełniania czterech kryteriów do zdalnego kwalifikowania do testu na koronawirusa." Tego samego dnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie obowiązujące od 9 października, zgodnie z którym, lekarz rodzinny może zlecić wykonanie testu na koronawirusa, bez względu na liczbę objawów typowych dla zakażenia SARS-CoV-2.

Lekarz, który nie pracuje w ramach NFZ, nie może: zlecić wykonania testu na koronawirusa, decydować o izolacji oraz jej zakończeniu

Z ostatniej chwili:

Molekularny test na koronawirusa zostaje zlecony przez specjalistę za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Pacjent otrzyma informację o mobilnych punktach pobrań, w których badanie może zostać wykonane. Listę tzw. drive thru można sprawdzić na stronie: Lista punktów mobilnych

Pacjent powinien dotrzeć do mobilnego punktu pobrań samochodem. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany bez opuszczania auta. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego i numeru PESEL. Test na koronawirusa jest bezpłatny

Pobrana próbka trafia do laboratorium, a po zbadaniu, wynik testu na koronawirusa zostanie wprowadzony do systemu. Jest widoczny dla lekarza, pacjenta (można sprawdzić go na Internetowym Koncie Pacjenta), oraz umieszczany w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Czytaj także

Wynik testu na koronawirusa może być:

  • negatywny – co oznacza, że nie wykryto SARS-CoV-2.
  • pozytywny – co oznacza wykrycie zakażenia SARS-CoV-2. Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny – co oznacza, że pobrana próbka była niezdatna do przeprowadzenia badania. Należy powtórzyć je jak najszybciej.
  • nierozstrzygający – co oznacza, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu. Należy go powtórzyć po 24-48 h.

WAŻNE! Jeżeli wynik testu na koronawirusa jest pozytywny, lekarz poinformuje o tym pacjenta. Co więcej, zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 8 października, lekarz POZ ma uprawnienia, by skierować chorego do izolacji domowej lub izolatorium, bądź leczenia szpitalnego.

W przypadku osób skierowanych na izolację domową lekarz ma obowiązek skontaktować się z chorym nie później niż w 8. dobie izolacji, celem oceny stanu zdrowia pacjenta. Porada osobista lub teleporada służy także podjęciu decyzji o ewentualnym przedłużeniu czasu trwania izolacji. O jej zakończeniu decyduje lekarz.

Te objawy mogą wskazywać, że chorowałeś na koronawirusa i pr...

Co gdy, pacjent jest niesamodzielny i ma objawy?

Jeżeli na teleporadę do lekarza POZ zgłosi się niesamodzielny pacjent z objawami świadczącymi o zakażeniu koronawirusem, sprawa wygląda nieco inaczej.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem, w przypadku pacjenta, który nie jest w stanie przemieszczać się samodzielnie, lekarz może zlecić wykonanie testu w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 zespołowi karetki wymazowej. Informacja o wyniku testu na koronawirusa jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Gdy wynik okaże się pozytywny, lekarz ma uprawnienia, by skierować pacjenta do domowej izolacji. Gdy stan zdrowia tego wymaga, może także decydować o podjęciu hospitalizacji, jednocześnie organizując transport pacjenta do najbliższego szpitala zakaźnego.

Przeczytaj również:

Źródło:

Wideo

Materiał oryginalny: Test na koronawirusa. Kiedy lekarz rodzinny może go zlecić? Nowe zasady od 9 października - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie