Tęsknota za zwykłym domem

  Tęsknota za zwykłym domem

  Grzegorz Ignatowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Po kilku dniach mrozu szybko przyszło ocieplenie. Natychmiast zatęskniłem za wiosną i zapachem lasu. W ten wymarzony klimat zabiera nas dziewczynka z książki Edyty Łaszkiewicz zatytułowana "Niezwykłe światy Arabelki".
  Grzegorz Ignatowski

  Grzegorz Ignatowski

  Kolorowa okładka i tytuł sugerują, że jest to książka dla dzieci. Zajrzyjmy do środka i sprawdźmy. Po przeczytaniu książki nie wiem, kim jest bohaterka. Jestem pewien, że udała się w niezwykłą podróż, zabierając ze sobą szkicownik, pęk kolorowych kredek i parasol. Prawdopodobnie opiekuje się nią babcia. Arabelka pisze do niej list po zakończeniu swojej niezwykłej i tajemniczej podróży. Rozpoczęła ją od wejścia przez okno do zagadkowego i opuszczonego domu. Ileż to takich pozostawionych siedzib dostrzegamy, idąc chodnikiem lub przejeżdżając samochodem. Arabelka obserwowała dom. Wiedziała, że stoi przed nim miotła, niespodziewanie znikły pokrzywy zasłaniające pozbawione szyb okna, a drzwi wejściowe były pozabijane deskami.
  Po przeczytaniu kilku stron odkrywamy piękne pastelowe opisy i wartką akcję. Szybko poznajemy też przygodnie poznanych przez Arabelkę towarzyszy podróży. Jest wśród nich znający się na mapach Edward, zakochana w niebezpiecznych przygodach Karolinka, śpiewająca urocze piosenki Lisia Dziewczynka. Westchniemy, że w naszych wakacyjnych podróżach warto byłoby spotkać podobnych towarzyszy. Dzieci razem odwiedzają Podwodne Miasteczko, Wyspy Makaronowe i Krainę Dłoni.

  Zaintrygował mnie barwny opis Wysp Makaronowych. Dlaczego? Przed podróżnymi rozciągnęły się Wzgórza Spaghetti i Lazaniowe Plaże. Jeśli nie poleciała nam jeszcze ślinka, to dodam, że tajemnicza przewodniczka opowiada o odnalezieniu na jednej z wysp złoża drobniutkich kluseczek o kształcie gwiazdeczek świecących w ciemnościach. Pozostawmy na boku te barwne i kolorowe opisy, ponieważ w książce jest wiele ciekawych spostrzeżeń. Już na samym początku przeczytamy, że w życiu napotkamy wiele dróg, ale tę najwłaściwszą musimy wybrać sami. Zapamiętuję, że wędrowcom nigdy nie odmawia się noclegu.

  W całej zaś książce odnajduję nieprzeniknioną tęsknotę za zwykłym domem. Mianowicie Arabelka powiada, że są na świecie domy, w których chce się zostać na zawsze, ponieważ otoczone są ogrodami wyglądającymi doskonale o każdej porze roku - wiosną, latem, jesienią i zimą. Dla autorki dom jest zazwyczaj bezpiecznym schronieniem, oazą, do której możemy powrócić po pracowitym, pełnym niespodziewanych wydarzeń dniu. Któż z nas nie chciałby powracać do takiego wymarzonego i swojego domu?

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo