Telus: Popieramy dalszy zakaz wwozu zboża z Ukrainy do naszych krajów, przynajmniej do końca roku

OPRAC.: AGW
Agata Wodzień-Nowak
Pięć państw przyfrontowych wypracowało stanowisko w sprawie produktów rolnych z Ukrainy - poinformował w piątek minister rolnictwa Robert Telus. Zaproponowano przedłużenie zakazu wwozu zboża do końca roku, dopłaty do tranzytu oraz uelastycznienie listy produktów objętych zakazem – przekazał.

- Wypracowaliśmy wspólne stanowisko, które przedstawimy na najbliższej Radzie. To stanowisko ma trzy podstawowe punkty - powiedział 25 sierpnia minister Robert Telus po spotkaniu z ministrami pięciu państw przyfrontowych.

Kraje przyfrontowe chcą zakazu wwożenia zboża do końca roku

Wyjaśnił, że jednym z punktów jest przedłużenie do końca roku zakazu wwożenia zboża do pięciu państw przyfrontowych.

- Popieramy zakaz wwozu (zboża - PAP) do naszych krajów do końca roku. To będzie bardzo mocny wniosek. (...) Po raz kolejny występujemy z takim wnioskiem, żeby był ten zakaz przedłużony do końca roku - powiedział szef resortu rolnictwa.

Telus zapowiedział, że w przypadku, gdyby negocjacje z Komisją Europejską nie przyniosły skutku, to część krajów ma zamiar wprowadzić swoje obostrzenia. - Na pewno zrobi to Polska, na pewno zrobią to Węgry – przekazał minister. Podkreślił jednak, że tranzyt ukraińskiego zboża przez terytorium Polski nie zostanie zatrzymany.

Tranzyt zboża powinien być wsparty dopłatami

Drugi punktem – poinformował Telus – jest wniosek o dopłatę do tranzytu zboża. Trzecim jest „uelastycznienie” listy produktów, które objęte byłyby zakazem wwozu. Jako przykład szef MRiRW podał maliny na rynku polskim. Dodał jednak, że istniałaby również możliwość wykreślenia pewnych produktów.

Odnosząc się do obecnych stanów magazynowych, minister zauważył, że – według danych szacunkowych – wynoszą one 3,5-4 mln ton zboża. - Mówimy o okresie przed żniwami, o starym zbożu, o zbożu z 2022 roku – stwierdził. Jak podkreślił, są to normalne, średnie stany magazynowe, które stanowią rezerwę. - My zużywamy miesięcznie ok. 2,5 mln ton zboża w Polsce – zauważył szef resortu rolnictwa.

28 kwietnia 2023 r. KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych. Początkowo unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji obowiązywał do 5 czerwca, następnie został przedłużony do 15 września br. Dozwolony jest tranzyt zbóż przez terytoria tych krajów.

W lipcu br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli Komisja Europejska nie wydłuży po 15 września zakazu wwozu zboża z Ukrainy, to Polska zamknie granicę na te towary. Szef MRiRW Robert Telus informował wtedy, że ministrowie krajów przyfrontowych chcą, by zakaz obowiązywał przynajmniej do końca roku. (PAP)

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Telus: Popieramy dalszy zakaz wwozu zboża z Ukrainy do naszych krajów, przynajmniej do końca roku - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl