Teleskop Keplera namierzył już planetę podobną do Ziemi

  Teleskop Keplera namierzył już planetę podobną do Ziemi

  Mark Henderson "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Amerykańscy naukowcy już odtrąbili sukces. Okazało się, że teleskop kosmiczny NASA, który dostał zadanie poszukiwania planet podobnych do Ziemi poza naszym Układem Słonecznym, po raz pierwszy namierzył odległy świat. Tym samym rozpoczął nową fazę poszukiwań życia pozaziemskiego.
  Planeta, którą zidentyfikowało urządzenie NASA, jest znana astronomom. Jej odkrycie dowiodło jednak, że skomplikowane instrumenty działają i że są w stanie rozpoznać małe, skaliste światy podobne do naszego. Sukces jest początkiem kolejnego etapu misji teleskopu Keplera.

  Przez najbliższe trzy i pół roku orbitujące obserwatorium zbada 100 tys. gwiazd w poszukiwaniu dowodów na istnienie skalistych planet, które są zbyt małe, by wykryły je obserwatoria znajdujące się na Ziemi.


  Astronomowie spodziewają się, że teleskop odnajdzie setki planet, wśród nich co najmniej 50 lub więcej może krążyć w ekosferze macierzystych gwiazd, czyli w obszarze warunków sprzyjających powstaniu życia, gdzie nie jest ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco.

  Pierwszy sukces misji Keplera, którego szczegóły publikuje czasopismo "Science", to odkrycie gazowego olbrzyma większego niż Jowisz, o nazwie HAT-P-7b. Krąży on wokół gwiazdy oddalonej o 1000 lat świetlnych od Słońca, w gwiazdozbiorze Łabędzia.

  HAT-P-7b, odkryta w 2008 r., jest znacznie większa niż planety, które ma wyszukiwać teleskop Keplera. Odnalezienie jej na podstawie danych testowych zgromadzonych w ciągu zaledwie 10 dni dowiodło, że misja jest w stanie prowadzić bardzo precyzyjne pomiary, konieczne do namierzenia ziemiopodobnych planet nawet przed pełną kalibracją wszystkich instrumentów.

  Jon Morse, szef Wydziału Astrofizyki NASA, powiedział: - Kepler przebojem wszedł na scenę poszukiwań egzoplanet. Odkrycie atmosfery planety na podstawie danych z pierwszych dni to przedsmak tego, co nastąpi. Polowanie na planety właśnie się zaczęło.

  William Borucki, kierownik naukowy misji Keplera i autor pracy opublikowanej w "Science", dodał: - Gdy nasi naukowcy zobaczyli pierwsze ślady światła dziesiątków tysięcy gwiazd, wszyscy byli pod wrażeniem. Jeszcze nigdy nie widzieliśmy tak wybornie szczegółowych pomiarów wariacji światła tak wielu różnych rodzajów gwiazd.

  HAT-P-7b znajduje się 26 razy bliżej macierzystej gwiazdy niż Ziemia w stosunku do Słońca i okrąża orbitę co 2,2 ziemskiego dnia. Temperatura powierzchni tej planety od strony dziennej dochodzi do 2377 st. C.

  Kepler szuka planet metodą tranzytową, tzn. wypatrując obecności drżącego punktu w świetle macierzystej gwiazdy, gdy planeta przemieszcza się obok niej. Pomiary wykonane podczas "tranzytu" HAT-P-7b są daleko bardziej precyzyjne niż wszystkie inne dokonane do tej pory. Dane pokazują między innymi zmienne fazy planety, np. fazę Księżyca.

  Instrumenty Keplera będą jeszcze precyzyjniejsze, gdy oprogramowanie do analizy danych, opracowywane dla tej misji, będzie gotowe.

  - Te pierwsze rezultaty pokazują, że system detekcyjny Keplera działa bez zarzutu - powiedział zastępca kierownika naukowego misji David Koch z należącego do NASA Centrum Badawczego Ames w kalifornijskim Moffett Field. - To dobrze wróży misji Keplera - dodał.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  vcVQFoaOsx

  icdMmlunp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 49

  5dxxDY txppaqkkhama, [u**********kkoogclaizax.com/]kkoogclaizax[/url], [link=http://woantlbwhrbv.com/]woantlbwhrbv[/link], http://mcjlbznogloz.com/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  yy

  yy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Yy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo