Tego dnia "Mazurek Dąbrowskiego" został hymnem Polski. Sprawdź, jakie jeszcze utwory były brane pod uwagę

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Orkiestra reprezentacyjna sił powietrznych odśpiewująca hymn Polski. W niedzielę mija 96 lat, od kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" oficjalnie został wybrany na hymn naszego państwa.
Orkiestra reprezentacyjna sił powietrznych odśpiewująca hymn Polski. W niedzielę mija 96 lat, od kiedy "Mazurek Dąbrowskiego" oficjalnie został wybrany na hymn naszego państwa. Fot. Adam Jastrzebowski
W niedzielę mija 96 lat od kiedy "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", nazywana później "Mazurkiem Dąbrowskiego", stała się hymnem Polski. Autorem słów był polityk i działacz społeczny Józef Wybicki, który w 1797 roku przyjechał do legionów Jana Henryka Dąbrowskiego, stacjonujących w Reggio Emilia we Włoszech. To tam powstała pieśń, która zachęcała Polaków do walki o odzyskanie wolności. Sprawdź, jakie jeszcze pieśni były brane pod uwagę przy wyborze hymnu Polski.

"Mazurek Dąbrowskiego" - instrukcja dla legionistów

Jak podkreśla Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, utwór był instrukcją dla legionistów.

- Mówiącą dlaczego walczą, kto dowodzi, na czym się mają wzorować. Ale najważniejsze było to, dlaczego ich walka jest istotna i że jak dotrą do Polski, to ktoś na nich tam czeka. Trzeba brać pod uwagę, że w osiemnastym wieku część legionistów była niepiśmiennych, więc napisanie im odezwy, przeczytanie raz drugi, nie dałoby żadnego efektu. Wielokrotnie powtarzana, wielokrotnie śpiewana pieśń, utkwiła im w głowie, więc to była najłatwiejsza forma wytłumaczenia, żeby uwierzyli, że Polska nie zginęła i że rzeczywiście ta walka ma sens - mówi Przemysław Rey.

Utwór śpiewano podczas najważniejszych wydarzeń

Pieśń poprzez emisariuszy trafiła do znajdującej się pod zaborami Polski. Utwór śpiewano między innymi w czasie powstania listopadowego i styczniowego, a doktor Krzysztof Mordyński członek zespołu redakcyjnego albumu "Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty" podkreśla znaczenie pierwszych słów hymnu Polski.

To się zawierało w tych słowach, że Polska straciła niepodległość, według zaborców miało jej w ogóle nie być - mówili, żeby nazwy Polska już nie było - ale spotykają się Polacy i to oni tworzą tą naszą ojczyznę. I taki jest sens tych słów - jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Dzisiaj byśmy powiedzieli raczej, skoro my żyjemy, ponieważ my tu jesteśmy" - mówi Krzysztof Mordyński.

Co gdyby nie "Mazurek Dąbrowskiego"?

Mimo tego, że konstytucja marcowa z 1921 r. określiła godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej, to na wybór hymnu trzeba było poczekać aż do 26 lutego 1927 r. Miało to związek z tym, że oprócz "Mazurka Dąbrowskiego" rozpatrywano sześć innych pieśni, które potencjalnie mogły zostać hymnem Polski. Były to:

  • Rota,
  • Boże coś Polskę,
  • Warszawianka,
  • Chorał,
  • My pierwsza Brygada.

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Muzeum Historii Polski największą konkurencję dla obecnego Hymnu stanowiła pieśń Boże coś Polskę, zaintonowana przez marszałka Wojciecha Trąmpczyńskiego podczas otwarcia Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. Ostatecznie jednak na hymn wybrany został "Mazurek Dąbrowskiego", co miało związek z tym, że była to pieśń najszerzej akceptowalna oraz niekojarząca się konkretnie z żadnym obozem politycznym.

Inspiracja dla wielu pieśni

"Mazurek Dąbrowskiego" był inspiracją dla wielu pieśni. Jednym z najbardziej znanych naśladowców jest utwór Samuela Tomášika "Hej Słowianie", który stał się hymnem ruchu wszechsłowiańskiego, a później hymnem Jugosławii.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródła: i.pl/Polskie Radio 24/muzhp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl