Tęczowa kraina możliwości

Redakcja
Przedszkolaki przez zabawę mogą rozwijać swoje naturalne talenty
Przedszkolaki przez zabawę mogą rozwijać swoje naturalne talenty 123rf
Kapitał Ludzki w województwie śląskim: ponad 3,25 mld zł dla mieszkańców regionu

Program Kapitał Ludzki jest realizowany na poziomie centralnym - piszemy o tym poniżej - oraz regionalnym. Z całej kwoty przeznaczonej w tym programie na działania regionalne województwu śląskiemu przypadło ponad 3,25 mld zł tzw. alokacji, czyli środków przeznaczonych na różne projekty w regionie. Dofinansowanie na poziomie wojewódzkim przyznaje się tym działaniom, które zostały uznane za najbardziej istotne dla rozwoju regionu, jak otwarcie rynku pracy, promocja integracji społecznej, podnoszenie kompetencji zawodowych czy też wspieranie działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych.

O tym, jak duże zainteresowanie na Śląsku budzą możliwości pozyskania dofinansowania tego typu projektów, świadczy liczba złożonych wniosków: do końca lipca tego roku było ich ponad 14 tys. o łącznej wartości ponad 9,66 mld zł. Dofinansowanie uzyskały najlepsze z nich: w naszym województwie podpisano już prawie 2890 umów. Rozpiętość tematyczna projektów jest ogromna, a łączy je jedno - są to inwestycje w najcenniejsze zasoby naszego regionu - w ludzi. Przyjrzyjmy się dwóm przykładom.

Projekt "Mali kreatorzy - wielcy odkrywcy" realizowany w niepublicznym przedszkolu Tęczowa Kraina Filomaty w Gliwicach to przykład opieki i edukacji na najwyższym poziomie, pokazujący, jak ważne jest inwestowanie w potencjał ludzki już od najmłodszych lat. Przedszkole stawia przede wszystkim na rozwój kreatywności u dzieci, organizując dla nich zajęcia, na których mogą rozwijać swoje naturalne talenty, uczyć się przez zabawę. W programie nie brakuje zatem zajęć matematycznych, konstrukcyjnych, plastycznych, muzycznych, ćwiczeń fizycznych - ważne jest, aby dzieci sprawdzały się w najróżniejszych dziedzinach i odkrywały to, co sprawia im największą przyjemność.

Niezwykle ciekawa jest oferta dla rodziców, którzy mogą skorzystać z zajęć w tzw. Akademii Rodziców. By się o tym przekonać, wystarczy rzut oka na tematy wykładów Akademii. "Z czym do mamusi, z czym do tatusia", czyli o podobieństwach i różnicach między macierzyństwem i ojcostwem. "Co zrobić, żeby się chciało tak, jak się nie chce", czyli o motywacji i motywowaniu. "Żeby w Tęczowej Krainie od początku świeciło słońce", czyli jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola.

Dzieci prowadzone są przez wykwalifikowany personel w sposób, który pozwala im na rozwój umiejętności komunikacyjnych i radzenie sobie z pracą i współpracą w grupie. Tę ostatnią umiejętność będą mogli podszlifować także rodzice, na przykład podczas spotkań integracyjnych czy pikników rodzinnych. Środki z dofinansowania pokryły także koszty zakupu pomocy naukowych, zabawek, wyposażenia placu zabaw, sprzętu multimedialnego czy koszty remontu łazienek. Takiego przedszkola można życzyć każdej śląskiej gminie.

W województwie śląskim realizuje się wiele projektów skierowanych do niepełnosprawnych, które poprzez aktywizacje zawodową, szkolenia czy działania edukacyjne i kulturalne mają pomóc tej grupie. Jednym z ciekawszych przykładów takich działań jest projekt "Do pracy przez sztukę" realizowany od września 2010 r. do końca roku ubiegłego przez trzy podmioty: Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "Most", Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Pokochaj mnie" i Stowarzyszenie na rzecz Wspomagania Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia "Razem".

Głównym celem projektu była pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie w znalezieniu zatrudnienia w instytucjach artystycznych. Uczestnicy projektu, 20 niepełnosprawnych z województwa śląskiego, zdobyło podstawowe kwalifikacje pozwalające im na czynny udział w przedsięwzięciach związanych z kulturą. Przeprowadzono szkolenia z podstawowych technik aktorskich, tworzenia scenografii, dekoracji, kostiumów, przygotowania wystaw, rejestracji foto/wideo. Postępy każdego z uczestników projektu i jego umiejętności były rejestrowane na filmie, który stał się po zakończeniu projektu specyficznym portfolio danej osoby, które pozwoli jej na skuteczniejszą prezentację potencjalnym pracodawcom.

Niespodziewanym pokłosiem projektu jest powstanie grupy teatralnej Korelacje złożonej z uczestników projektu. Grupa realizuje spektakle, które spotykają się z entuzjastycznym odbiorem. Nie dlatego, że to projekt osób niepełnosprawnych, tylko dlatego, że jest zwyczajnie dobry.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Polacy wrócili do fast foodów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie