Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tęczowa flaga na krzyżu na Giewoncie. Sąd: nie doszło do złamania prawa

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tęczowa flaga na Giewoncie. Zakopiański sąd oddalił zażalenie Stowarzyszenia Fidel Defensor. Tym samym uznał, że zawieszona w sierpniu flaga na metalowym krzyżu na szczycie w Tatrach nie obraziła uczuć religijnych.

FLESZ - Turystyka w Polsce na kolanach

Sprawa dotyczy zdarzenia z połowy sierpnia 2020 roku. Wtedy to nieznani sprawcy powiesili na krzyżu na Giewoncie tęczową flagę. Po krótkim czasie flaga została zdjęta przez turystów wchodzących na szczyt. Zdjęcia flagi na krzyżu obiegły jednak internet. Opublikował je m.in. portal górski Tatromaniak. Wówczas złożono zawiadomienie do prokuratury ws. obrazy uczuć religijnych. Prokuratura rejonowa w Zakopanem umorzyła jednak postępowanie w tej sprawie stwierdzając, że nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego.

Tę decyzję do sądu zaskarżyło Stowarzyszenie Fidei Defensor. We wtorek 23 marca sąd w Zakopanem odrzucił jednak zażalenie Stowarzyszenia i podtrzymał decyzję prokuratury.

Z tą decyzją sądu nie zgadza się adwokat Maciej Krzyżanowski, reprezentujący stowarzyszenie.

- Moim zdaniem doszło do znieważenia krzyża na Giewoncie. Zdarzenie miało miejsce w środku szczytu urlopowego, w połowie sierpnia 2020 roku. Widziały to i były oburzone co najmniej trzy osoby, które były wtedy na szczycie Giewontu - mówił adwokat po wyjściu z sądu. Dodał, że osoby, które wieszały tę flagę nie zrobiły tego w tym miejscu przypadkowo. - Dlaczego aktywiści LGBT nie powiesili tego na Kasprowym Wierchu, na Gubałówce, na Rysach, czy choćby nie powiesiły tego na Giewoncie, albo na skale, tylko właśnie na krzyżu. Moim zdaniem było to celowe działanie - mówił Maciej Krzyżanowski.

Adwokat stowarzyszenia rozważa podjęcie dalszych czynności w tej sprawie. Rozważa m.in. - po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia - wystąpienie do Prokuratury Generalnej o wniesienie kasacji w tej sprawie.

Krzyż na Giewoncie był w ostatnim czasie kilkukrotnie miejscem manifestacji różnych poglądów. W ubiegłym roku pojawił się na nim m.in. plakat wyborczy Andrzeja Dudy, a także banner nawiązujący do Strajku Kobiet. Tymczasem - jak zaznacza Piotr Bąk, starosta tatrzański - jest to nie tylko symbol religijny, ale i zabytek.

- To góra symboliczna dla Zakopanego. Był i jest w herbie Zakopanego. Ma też znaczenie religijne. Mieszkańcy Zakopanego z okazji upływu 19 wieków od narodzenia Chrystusa wystawili na Giewoncie metalowy krzyż. Jest to więc symbol religijny. Na dodatek w 2007 roku krzyż został wpisany do rejestru zabytków. Krzyż ten jest więc prawnie chroniony. To nie jest więc tablica ogłoszeń, słup reklamowy. Dlatego nie powinny się tam odbywać żadnego rodzaju demonstracje - uważa starosta tatrzański.

Zakopane. Górale organizują modły. Chcą przeprosić Boga za f...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska