Technologiczny rozwój szansą dla Polski

Materiał informacyjny Kongresu 590
Ponad 7 tysięcy uczestnik ów, ponad sto paneli i debat, 630 akredytowanych dziennikarzy i 147 partnerów biznesowych - tak w największym skrócie można podsumować IV edycję Kongresu 590, który odbył się w dniach 7 i 8 października 2019 r. w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który osobiście wspiera ideę Kongresu 590 od jego pierwszej edycji w 2016 roku. Stałym gościem w Jasionce jest także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który właśnie w Rzeszowie trzy lata temu ogłosił stopniowe wprowadzanie ustaw, znoszących bariery rozwojowe dla polskich przedsiębiorstw, zwane zbiorczo Konstytucją dla Biznesu.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem Kongresu, swój briefing prasowy miał nowy Minister Finansów - Jerzy Kwieciński. Kompleksowo przedstawił sytuację w swoim resorcie, zaznaczając, że wszystkie sukcesy to osiągnięcia jego poprzedników. Dodał również, że zminimalizowanie luki VAT przejdzie do historii krajowej makroekonomii. - Naszym orężem w walce z mafiami VAT są przede wszystkim nowoczesne technologie - tłumaczył w wystąpieniu. - Instrumenty cyfrowe nie są kupowane. My sami wypracowujemy je w naszej administracji.

W czasie tegorocznej edycji Kongresu 590 efekty Konstytucji dla Biznesu były przedmiotem jednej z licznych debat panelowych w sali plenarnej Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. W bogatym i komplementarnym programie wydarzenia istotną część zajmowały zagadnienia związane tzw. rewolucją 4.0 - pierwszym światowym przełomem technologicznym, w którym Polska ma szanse odegrać istotną rolę.

Organizatorzy wydarzenia zadbali, by wzorem lat ubiegłych nie zabrakło gości specjalnych cieszących się w świecie biznesu globalną renomą. W tym roku na głównej scenie Kongresu 590 wystąpili Bent Flyvbjerg, profesor Uniwersytetu w Oxfordzie, uznawany dziś za najwybitniejszego na świecie badacza dużych projektów inwestycyjnych oraz Robert Enslin, prezes Google Cloud Business Group i członek Zarządu Google, jeden z najbardziej znanych top-menedżerów w świecie IT. Kongres 590 odwiedzili także znaczący przedstawiciele środowisk biznesowych i politycznych w USA, w osobach: prezes Republican Main Street Partnership Sarah Chamberlain, były sekretarz bezpieczeństwa narodowego USA i szef kancelarii Prezydenta Stanów Zjednoczonych generał John F. Kelly, były generał armii amerykańskiej, a obecnie prezes Spectrum Group George F. Close, dyrektor wykonawczy Spectrum Group Andrew Campbell oraz twórca Fundstrat Global Advisers Thomas J. Lee, uważany za jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych analityków w Stanach Zjednoczonych.

Jednym z najbardziej podniosłych momentów Kongresu 590 jest tradycyjnie już zamykająca dzień pierwszy uroczysta gala, w czasie której Andrzej Duda wręcza Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP najlepszym polskim firmom.

W tym roku nagrodę w kategorii „Lider MŚP” otrzymała firma Delta Zbigniew Różycki z Katowic, kategorię „Narodowy Sukces” wygrał gigant odzieżowy firma LPP, a „Międzynarodowy Sukces” Olimp Laboratories z Dębicy. W kategorii „Odpowiedzialny Biznes” zwycięzcą okazała się firma Marco z Gliwic, a Ochnik z Garwolina uznano za najlepszą w kategorii „Firma Rodzinna”. Kategorią dla podmiotów istniejących krócej niż 5 lat jest „StartupPL”, którą w tym roku wygrała Warsaw Genomics. Ostatnią, ale bardzo istotną kategorię stanowią „Badania i Rozwój”, w której uhonorowano Medical Inventi z Lublina. Prezydent Andrzej Duda tradycyjnie już przyznał nagrodę indywidualną, która podczas tegorocznego Kongresu 590 trafiła do rąk Czesława Langa, byłego znakomitego kolarza i twórcy sukcesu i marki wyścigu Tour de Pologne.

Kongres 590 co roku przyciąga do podrzeszowskiej Jasionki coraz to większą liczbę uczestników, co świadczy o tym, że idea stworzenia przyjaznej przestrzeni do spotkania świata biznesu i administracji wpisała się w oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Jak ważną rolę pełnią biznesmeni, menedżerowie i pracownicy w procesie modernizacji gospodarczej kraju podkreślił w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki.

- Będziemy dmuchać i chuchać na każdego polskiego, uczciwego przedsiębiorcę, na wszystkich polskich pracowników. Bo to jest droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Po wystąpieniu premiera nastąpiła specjalna sesja plenarna „Wybieram 590” z udziałem szefa rządu i czołówki polskich menedżerów. O trudnościach we wchodzeniu na zagraniczne, a zwłaszcza zachodnie, rynki debatowali: prezes Zarządu Cedrob S.A. Andrzej Goździkowski, prezes Szynaka Meble Jan Szynaka, współzałożyciel i prezes FAKRO Ryszard Florek, prezes Zarządu Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, współzałożyciel Grupy Paradyż Stanisław Tępiński i dyrektor firmy Suempol Arkadiusz Jaworowski.
Podczas dyskusji premier Mateusz Morawiecki przyznał, że doskonale zna mechanizmy, jakie stosują np. Niemcy, by chronić swój rodzimy rynek i rodzimych producentów przed konkurencją ze strony polskich wytwórców.

- Przez inteligentne regulacje niemieckiego prawodawstwa, zwiększają się koszty produkcji polskich mebli - wyjaśnił premier Morawiecki. - Regulator niemiecki narzuca bowiem takie normy, że musimy się do nich dostosować. A to naprawdę dużo kosztuje. Podsumować to można znanym cytatem: Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Skoro tak mówi niemiecki regulator, to my będziemy na naszym rynku iść w jego ślady! - zapowiedział premier.

Nazwa Kongresu 590 nawiązuje to pierwszych cyfr umieszczanych w kodach kreskowych, jakimi oznaczane są towary produkowane i dystrybuowane przez polskie firmy. Ideą wydarzenia jest wypracowywanie podczas paneli, debat, warsztatów i spotkań kuluarowych najlepszych rozwiązań, służących rozwojowi rodzimych podmiotów gospodarczych. Niezmiennie ta sama idea będzie przyświecała jubileuszowej - V edycji Kongresu 590, która odbędzie się w 2020 roku.

Dodaj ogłoszenie