Technologia pomoże ocalić zabytki przed ISIS. Zostaną...

  Technologia pomoże ocalić zabytki przed ISIS. Zostaną zrekonstruowane za pomocą drukarek 3D

  Tom Coghlan

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Współcześni "obrońcy skarbów" podejmują walkę zgodnie z duchem epoki cyfrowej - znaleźli bezprecedensowy sposób obrony bezcennych zabytków Bliskiego Wschodu przed zniszczeniem przez terrorystów z Państwa Islamskiego.

  Archeolodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Harvarda chcą zalać okupowane przez ISIS regiony Bliskiego Wschodu tanimi aparatami fotograficznymi 3D i z pomocą ludności miejscowej stworzyć pełny cyfrowy obraz każdego zagrożonego zniszczeniem zabytku.


  PAŃSTWO ISLAMSKIE OPUBLIKOWAŁO ZDJĘCIA PRZEDSTAWIAJĄCE WYSADZENIE ŚWIĄTYNI W PALMIRZE


  Jeśli islamscy terroryści zniszczą sfotografowane skarby kultury, uczeni przy pomocy drukarek 3D zrekonstruują je dokładnie w takim samym stylu jak oryginalne antyki.

  Taki plan przedstawiono dziennikowi "The Times" po tym, gdy kilka dni temu barbarzyńcy z Państwa Islamskiego wysadzili bezcenną świątynię Szamin-Baala (boga nieba) w Palmyrze. Starożytne miasto w Syrii, uważane za kolebkę ludzkości i wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, przed wybuchem wojny domowej w Syrii cieszyło się ogromną popularnością wśród turystów. Od jego zajęcia dżihadyści masowo niszczą dzieła sztuki starożytnej i słynne zespoły archeologiczne.

  W liście od Instytutu Archeologii Cyfrowej przy Uniwersytecie Oksfordzkim, który kieruje projektem wartym 2 mln funtów szterlingów, naukowcy tłumaczą, że chcą zalać Bliski Wschód tanimi aparatami fotograficznymi 3D i pozyskać miejscowych partnerów, którzy sfotografują tyle zabytków o znaczeniu historycznym, ile tylko się da.

  Instytut ściśle współpracujący z UNESCO za cel postawił sobie zgromadzenie do końca tego roku 5 mln zdjęć zabytków - od sypiących się pałaców Mezopotamii po kolekcje monet i ceramiki. Łącznie w tym niecodziennym wyścigu, w którym za przeciwnika ma islamistów z ISIS uzbrojonych w buldożery, materiały wybuchowe i młoty dwuręczne, organizacja planuje zebrać 20 mln zdjęć obiektów historycznych przed rokiem 2017.

  - Palmyra szybko staje się symbolem kulturowego ikonoklazmu islamistów - uważa Roger Michel, dyrektor instytutu. - Jeśli pozwolimy, by ISIS wymazało naszą przeszłość i na nowo, po swojemu, napisało historię regionu, który zdefiniował globalną estetykę i wrażliwość polityczną, ucierpi cała ludzkość, a porażka będzie kosztowna i nieodwracalna.

  OBROŃCY SKARBÓW PALMIRY. OCHOTNICY RATUJĄ STAROŻYTNE ZABYTKI PRZED BARBARZYŃCAMI Z ISIS


  - Istnieje jednak pewna nadzieja. Jeśli tylko stworzymy dokładny rejestr naszej przeszłości i przeniesiemy ją do świata cyfrowego, już na zawsze pozostanie poza zasięgiem wandali i terrorystów.

  Instytut powołano w celu zarchiwizowania w formie cyfrowej klasycznych inskrypcji z Bliskiego Wschodu. Barbarzyńska działalność terrorystów z Państwa Islamskiego zmusiła placówkę do przekształcenia się w pogotowie archeologiczne próbujące ratować bezcenne artefakty przed zniszczeniem przez ISIS dążącym do zrównania z ziemią wszystkich pamiątek przeszłości, które uważa za heretyckie.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idiokracja

  przetrwały 2 tys. lat, nie przetrwały ludzkiej głupoty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  zamiast chronić, odbudujemy sobie nowe z plastiku

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcz chwila

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  Jeszcze tylko z 10 lat rządów lewackich szaleńców w Europie, promujących islam i przyklaskujących napływowi uchodźców a trzeba będzie fotografować Koloseum, Bazylikę Św. Piotra, Bramę...rozwiń całość

  Jeszcze tylko z 10 lat rządów lewackich szaleńców w Europie, promujących islam i przyklaskujących napływowi uchodźców a trzeba będzie fotografować Koloseum, Bazylikę Św. Piotra, Bramę Brandenburską, Wawel, Wieżę Eiffela , Big Bena etc. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo mądry artykuł

  DonPerditto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Tak, to niesamowite, że drukarki 3D "ocalą" zniszczone zabytki, ale chyba należałoby je nazwać 4D, bo muszą dodrukować 2 - 3 tys. lat historii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy ja dobrze zrozumiałem ?

  zrekonstruować czyli odtworzyć , (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Już zniszczone ok . Ale te ,które zastały należy raczej chronić ,a nie czekać aż terroryści zburzą i wydrukować w 3D . Brzmi to trochę absurdalnie . Ani jednego słowa o zbrojnej ochronie, wojsku...rozwiń całość

  Już zniszczone ok . Ale te ,które zastały należy raczej chronić ,a nie czekać aż terroryści zburzą i wydrukować w 3D . Brzmi to trochę absurdalnie . Ani jednego słowa o zbrojnej ochronie, wojsku itp . Terroryści zniszczą bezcenne zabytki ,to się wydrukuje... To jak przyrządzanie kotletów schabowych z soi . zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo