Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Telewizji. Po pół wieku wrócił spektakl na żywo

Dariusz Pawłowski
Krystyna Janda
Krystyna Janda Piotr Bujnowicz/FabrykaObrazu/MATERIALY PRASOWE
Jak było na początku tak jest i teraz. Największa scena teatralna w Polsce - Teatr Telewizji - powrócił do swoich korzeni, czyli do prezentowania spektakli na żywo. W dobie dzisiejszej techniki to doświadczenie iście magiczne.

Czytaj także:

Teatr Telewizji to zjawisko, z którego możemy być dumni i którego mogą nam zazdrościć telewizje całego świata. Ma on już prawie 60 lat. W tym czasie wyprodukował ponad 4 tys. spektakli. Zaczynał od prezentacji przedstawień na żywo. Pierwszy spektakl, "Okno w lesie" Eugeniusza Ryssa i Leonida Rachmanowa, w reżyserii Józefa Słotwińskiego, został wyemitowany 6 listopada 1953 roku ze studia telewizyjnego przy ulicy Ratuszowej w Warszawie (warto podkreślić, że ledwie rok wcześniej dopiero wystartowała w Polsce telewizja).

Niestety, pierwsze pełne widowisko zrealizowane w telewizji nie zostało zarejestrowane. Wiemy jedynie, że wystąpili w nim: Bolesław Płotnicki, Stanisław Jaśkiewicz, Jerzy Tkaczyk, Tadeusz Somogi, Czesław Roszkowski, Stanisław Zieliński, Maria Garbowska.

Pierwszym zarejestrowanym spektaklem Teatru Telewizji, na "taśmie telerekordingowej", w lipcu 1961 roku, było przedstawienie "Apollo z Bellac" Giraudoux, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Premiera spektaklu odbyła się 17 marca 1958 roku, jednak z powodu niedoskonałości technicznych nie zachowała się kopia tamtego przedstawienia. Spektakl zachowany to powtórzona inscenizacja w niezmienionej obsadzie, czyli m.in.: Jacek Woszczerowicz, Kalina Jędrusik, Adam Hanuszkiewicz, Justyna Kreczmarowa, Jadwiga Marso, Henryk Szletyński, Zdzisław Lubelski, Bolesław Darski, Jan Nowicki.

W pionierskim okresie Teatru TV szefował tej scenie Adam Hanuszkiewicz. On jako pierwszy spośród współpracujących z telewizją ludzi teatru zaczął przy tworzeniu przedstawień wykorzystywać czysto telewizyjne środki, np. zbliżenia twarzy aktorów. On też przeprowadził Teatr Telewizji z etapu widowisk na żywo do formy realizacji umiejscawiającej spektakle pomiędzy teatrem a filmem, dzięki czemu Teatr TV stał się osobnym gatunkiem.

Nazwiska najwybitniejszych polskich aktorów, którzy wystąpili na scenie Teatru TV, trudno tu wymienić. Bo w Teatrze Telewizji zawsze występowali najlepsi i najpopularniejsi, współpracowali z nim najwybitniejsi.

W czasach świetności Teatr Telewizji realizował rocznie ponad pięćdziesiąt nowych przedstawień! Dziś jest znacznie gorzej, a każda premiera to wielkie wydarzenie. W pewnym momencie wydawało się, że Teatr Telewizji umarł, ale niedawno wrócił do swojego poniedziałkowego "okienka". Warto o niego dbać.

Nie tylko dlatego, że to wciąż największa widownia teatralna w kraju (około miliona podczas każdego spektaklu), ale i dlatego, że jest taki "nasz".

Premiery w TV

Najbliższą premierą Teatru Telewizji będzie 7 listopada "Kontrym" w reż. Marcina Fishera. Grają m.in. Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Stanisława Celińska. Bohater spektaklu, Bolesław Kontrym "Żmudzin", był cichociemnym, bohaterskim dowódcą w trakcie Powstania Warszawskiego, a także czerwonoarmistą, bohaterem rewolucji październikowej. Konfrontuje się on z Józefem Światłą, wysoko postawionym oficerem UB, który uciekł na Zachód i współpracował z Radiem Wolna Europa. 5 grudnia będzie premiera "Księżyca i magnolii" (reż. Maciej Wojtyszko), o pisaniu scenariusza do ekranizacji "Przeminęło z wiatrem". Problem w tym, że żaden ze scenarzystów nie zna książki. Telewizja zapowiada w tym roku jeszcze jedną premierę na żywo, ale nie zdradza jakiego spektaklu.

Konkurs fotograficzny "Mamo, tato, zrób mi portret". Weź udział i zgarnij nagrody!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska