Teatr jak ze snu i uniwersytet

Redakcja
mat. prasowe
Gdański Teatr Szekspirowski i rozbudowa kampusu UG to dwie perły wśród unijnych projektów

Finansowany z udziałem Funduszy Europejskich program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem pomocowym w historii całej Unii - więcej piszemy o tym poniżej. O tym, że województwo pomorskie dobrze korzysta z tych funduszy, wiedzą mieszkańcy Trójmiasta i okolic. Mimo że odwieczny problem korków nie został jeszcze rozwiązany, to nowe drogi, jak np. niedawno oddana do użytku południowa obwodnica Gdańska, oznaczają zauważalną poprawę. Zainwestowano także znaczące środki w rozbudowę i modernizację lotniska w Rębiechowie. Również transport miejski - autobusy, tramwaje czy SKM - otrzymał dodatkowe możliwości rozwoju dzięki unijnemu wsparciu. Ponad 53 mln zł z unijnego budżetu wesprze także przebudowę kanału portowego w gdyńskim porcie. O tych wielkich inwestycjach infrastrukturalnych pisaliśmy wielokrotnie. Warto jednak pamiętać, że pieniądze z programu Infrastruktura i Środowisko wspierają również ochronę zdrowia, środowiska naturalnego, oznaczają też inwestycje w naukę i kulturę.

Najciekawszym chyba tego przykładem jest budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Nie wszyscy gdańszczanie wiedzą, że usytuowanie budowli w sąsiedztwie Domu Harcerza nie jest przypadkowe. To właśnie w okolicach dzisiejszej ulicy Bogusławskiego znajdował się już w XVII wieku prawdziwy teatr elżbietański: powstała w 1610 r. Szkoła Fechtunku, której bryła była niezwykle podobna do słynnego londyńskiego Fortune Theatre.

W budynku tym nie odbywały się tylko lekcje władania bronią białą, ale też walki zwierząt, występy akrobatów, błaznów i kuglarzy, a także przedstawienia teatralne. W gdańskim teatrze występowali także aktorzy angielscy wystawiający sztuki Szekspira w oryginale.

Od 1990 r. tradycja przedstawień szekspirowskich w Gdańsku była pielęgnowana przez Fundację "Theatrum Gedanense", która już wtedy czyniła starania o doprowadzenie do odbudowy Szkoły Fechtunku. Pałeczkę po fundacji przejął Gdański Teatr Szekspirowski, który jest organizatorem odbywającego się od 1993 r. Festiwalu Szekspirowskiego. Kamień węgielny pod budowę nowego teatru wmurowano we wrześniu 2009 r. To, co dziś jest wielkim placem budowy, stanie się jednym z najciekawszych obiektów architektonicznych w Trójmieście. Autorem koncepcji architektonicznej łączącej tradycję z nowoczesnością jest architekt Renato Rizzi z Wenecji. Rizzi umieścił drewnianą konstrukcję klasycznego teatru elżbietańskiego w ceglanej bryle niczym w szkatułce z otwieranym szklanym wieczkiem. Ten szklany dach umożliwi granie przedstawień przy świetle dziennym i pod rozgwieżdżonym niebem.
- Na pierwszy spektakl musimy poczekać jeszcze rok, ale inauguracja działalności teatru w nowej siedzibie z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2013 r. W budynku teatru prowadzona będzie działalność edukacyjna pod nazwą Akademia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zajęcia skierowane będą zwłaszcza do młodzieży z kraju i zagranicy.

Prace wrą także w oliwskim kampusie uniwersyteckim. Uniwersytet Gdański zyskał sobie ironiczny przydomek najdłuższej uczelni w Europie, bo poszczególne wydziały były rozstrzelone na terenie różnych dzielnic Gdańska, Sopotu i Gdyni, a na rozległym terenie obok Hali Olivii znajdowały się dwa skromne, przypominające baraki wydziały UG: filologiczno-historyczny i matematyczno-fizyczny, oraz równie niepozorny budynek rektoratu. Studenci UG przez lata z zazdrością patrzyli na imponującą architekturę Politechniki Gdańskiej otoczonej soczystą zielenią parku.

Ale te czasy odchodzą już w przeszłość. Kolejne inwestycje zamieniają ten teren w kampus z prawdziwego zdarzenia. Po nowej bibliotece, wydziałach prawa i administracji oraz wydziale nauk społecznych przyszedł czas na budowę wydziałów chemii i biologii. W budynkach wydziału chemii zaplanowano m.in. laboratoria naukowo-badawcze oraz wydziałowe, w których odbywać się będą zajęcia praktyczne dla studentów. Wydział biologii składa się z trzech skrzydeł przeznaczonych dla poszczególnych specjalności, w tym dla tak innowacyjnych dziedzin jak biologia molekularna, środowiskowa oraz eksperymentalna. Zaplanowano m.in. aule, sale wykładowe, sale do ćwiczeń, laboratoria i pracownie specjalistyczne, a część powierzchni będzie wykorzystana na szklarnie i woliery dla ptaków.

Nowoczesne wyposażenie techniczne obu wydziałów umożliwi prowadzenie zajęć na najwyższym poziomie. To jednak nie koniec: trwają prace nad budową nowej siedziby neofilologii oraz rektoratu. Po tym pomorska uczelnia będzie się mogła pochwalić infrastrukturą nieodbiegającą od europejskich standardów.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie