Te zwierzęta mogą przetrwać bez wody nawet dziesiątki lat. Już wiadomo, jak to robią

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Niesporczaki (Tardigrada) to typ bardzo małych zwierząt, które zasiedlają środowiska wodne oraz wilgotne. Jak dotąd opisano ponad 1000 gatunków tych organizmów.
Niesporczaki (Tardigrada) to typ bardzo małych zwierząt, które zasiedlają środowiska wodne oraz wilgotne. Jak dotąd opisano ponad 1000 gatunków tych organizmów. Fot. Philippe Garcelon, licencja CC-BY 2.0
Woda to podstawa wszelkiego życia na Ziemi. Nie sposób bez niej przeżyć, chyba że chodzi o... niesporczaki. Japońscy naukowcy właśnie odkryli, że te niezwykle małe organizmy żyjące w środowiskach wodnych zdolne są do przetrwania w niemal zupełnym odwodnieniu nawet przez dziesiątki lat. Odpowiadają za to unikalne białka.

Niesporczaki już wcześniej zostały okrzyknięte najbardziej odpornymi na działanie czynników zewnętrznych organizmami, które znamy. Wytrzymują bardzo silne zasolenie, promieniowanie jonizujące, ekstremalne temperatury, a nawet podróż w przestrzeń kosmiczną.

W opublikowanym we wtorek artykule w czasopiśmie naukowym "POLS Biology" zespół naukowy z Japonii pokazał, jak to możliwe, że niesporczaki - małe organizmy uwielbiające środowiska wodne i wilgotne - są w stanie tolerować prawie całkowite odwodnienie i to przez bardzo długi czas.

Badacze wskazali, że niesporczaki potrafią wejść w odwracalny stan metaboliczny zwany anhydrobiozą (ekstremalnym odwodnieniem organizmu), a po ponownym nawodnieniu wznawiają swoje funkcje życiowe. Naukowcy zauważają, że odwodnione niesporczaki są "wyjątkowo stabilne i wytrzymują różne ekstremalne warunki fizyczne".

Tajemnica odporności niesporczaków, czyli białka CAHS

Co stoi za tą unikalną zdolnością tych organizmów? Według badaczy z Uniwersytetu Tokijskiego, niesporczaki wytwarzają duże ilości białek rozpuszczalnych w wysokiej temperaturze (CAHS), które są niezbędne do ich przetrwania w warunkach skrajnego odwodnienia. Dokładny mechanizm działania tych białek nie był dotąd znany. Zdaniem japońskich uczonych, białka CAHS w sytuacji odwodnienia tworzą swoisty szkielet włókien oraz żelu, który zachowuje strukturę organizmy do czasu ponownego nawodnienia. Białka CAHS zwiększają też sztywność komórek niesporczaków i przeciwdziałają ich kurczeniu. Wytworzona przez te białka nitkowata, żelowa sieć chroni organizmy niesporczaków w okresie odwodnienia przed rozpadnięciem się.

Chociaż woda jest niezbędna dla wszelkiego życia, jakie znamy, niektóre niesporczaki mogą żyć bez niej potencjalnie przez dziesięciolecia. Sztuczka polega na tym, jak ich komórki radzą sobie z tym stresem podczas procesu odwodnienia – powiedział profesor Takekazu Kunieda z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Tokijskiego.

Uważa się, że gdy woda opuszcza komórkę, jakiś rodzaj białka musi pomóc komórce utrzymać siłę fizyczną, aby uniknąć zapadnięcia się w siebie. Po przetestowaniu kilku różnych rodzajów, odkryliśmy, że to białka rozpuszczalne w dużych ilościach w cytoplazmie (CAHS), unikalne dla niesporczaków, są odpowiedzialne za ochronę ich komórek przed odwodnieniem – dodał Kunieda.

Źródło: sciencedaily.com, journals.plos.org

rs

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl