Te zdjęcia mówią o bohaterstwie Ukraińców. W łotewskim parlamencie otwarto wystawę fotografii zabitego dziennikarza [ZDJĘCIA]

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Maks Lewin
Maks Lewin Fot. Facebook/levin.maks
Wystawę zdjęć fotoreportera Maksa Lewina, zabitego przez rosyjskich najeźdźców, otwarto w łotewskim Sejmie. - Jego zdjęcia mówią o bohaterstwie i niezłomności ukraińskich obrońców – powiedział wicemarszałek ukraińskiego parlamentu, Olena Kondratiuk, podczas uroczystego odsłonięcia kolekcji.

Maks Lewin od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego dokumentował zniszczenia i okropności wojny, którą okupanci sprowadzili na ukraińską ziemię – informuje agencja Ukrinform. W ciągu pierwszych pięciu dni agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę opublikował fotoreportaże z co najmniej siedmiu miejsc w różnych częściach kraju, od Charkowa po Wasylków i kilku osad w rejonie Irpina i Żytomierza.

Komunikacja z Lewinem została utracona 13 marca, kiedy udał się do wsi Huta-Mieżyrska w okolicach Kijowa. 1 kwietnia, po długich poszukiwaniach, policja znalazła ciało fotoreportera z ranami postrzałowymi. Według prokuratury Lewin został zabity przez rosyjskich żołnierzy dwoma strzałami z broni ręcznej.

3 kwietnia Lewin został pośmiertnie odznaczony Orderem Odwagi III stopnia za osobistą odwagę i bezinteresowne działania podczas relacjonowania rosyjskiej agresji.

Według Oleny Kondratiuk takie wystawy powinny znaleźć się w każdym parlamencie UE, bo „pomagają mówić prawdę o wydarzeniach na Ukrainie, opowiadać o wysokiej cenie, jaką płaci naród ukraiński, broniąc wartości europejskich i pokojowego nieba nad Europą”.

Kondratiuk zwróciła jednocześnie uwagę, że rozmawiała z Inarą Murniece o potrzebie budowy wspólnej agendy humanitarnej i gospodarczej oraz bezpieczeństwa łączącej Ukrainę, państwa tzw. Trójmorza i UE. Rozmowa dotyczyła także pomysłu powołania Zgromadzenia Parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza.

- Mamy wspólną wizję przyszłości nowej architektury zjednoczonej Europy! I naprawdę doceniamy pomoc, jakiej udzielają nam nasi przyjaciele, zwłaszcza Łotwa – podsumowała ukraińska wicemarszałek.

Od początku wojny na Ukrainie zostało zabitych 32 dziennikarzy, w tym korespondenci i fotoreporterzy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl