Te orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność. Sprawdź, czy potrzebujesz nowego dokumentu. Wkrótce koniec stanu zagrożenia epidemicznego

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nieważne będą te orzeczenia o niepełnosprawności, których termin upłynął w czasie pandemii.
Nieważne będą te orzeczenia o niepełnosprawności, których termin upłynął w czasie pandemii. unsplash
Stan zagrożenia epidemicznego ma się zakończyć 1 lipca 2023 r. To oznacza, że część dokumentów straci ważność. Dotyczyć to będzie m.in. niektórych orzeczeń o niepełnosprawności. Kiedy to nastąpi i które orzeczenia trzeba będzie wymienić? Sprawdź ważne informacje dla niepełnosprawnych.

Spis treści

Które z orzeczeń o niepełnosprawności stracą ważność? Kiedy to nastąpi?

Wkrótce nieważne będą te orzeczenia, których termin ważności upłynął w czasie pandemii. Ustawa covidowa automatycznie wydłużyła ich czas obowiązywania do 60 dni po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego. Zapis ten jednak już zmieniono.

Utrata ważności wszystkich tych dokumentów w jednym momencie sprawiłaby, że zespoły do spraw orzekania mogłyby się nie wyrobić na czas z obsługą nowych wniosków. Orzekający mają na to czas 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku lub 2 miesiące, jeżeli sprawa jest skomplikowana.

Okazuje się, że nie wszystkie orzeczenia wygasną i stracą ważność w tym samym momencie. Odbywać się będzie to stopniowo. Do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z 9 marca z tego roku dodano nowe zapisy.

Jeśli termin ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub decyzji o świadczeniu upływał po 8 marca 2020 r. – to ich ważność była automatycznie przedłużona na mocy art. 15h ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Art. 23. Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o którym mowa w art. 15h ustawy zmienianej w art. 10, w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

  1. upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r. – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,
  2. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r. – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 r.,
  3. upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r.

– jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – dowiadujemy się z ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów z dnia 9 marca 2023 r.

Takie wydłużenie terminu będzie dotyczyć również decyzji przyznających świadczenia na podstawie wydanych orzeczeń.

Kiedy można złożyć wniosek o nowe orzeczenie o niepełnosprawności?

Mimo to niepełnosprawny nie musi czekać. O nowe orzeczenie może ubiegać się już teraz. Wynika to z faktu, że z chwilą wydania nowego dokumentu, stary traci ważność.

Przepisy, o których mowa, mają zacząć obowiązywać, gdy upłyną 3 miesiące od publikacji. Według danych z Rządowego Centrum Legislacji, publikacja powinna nastąpić 11 maja. Tym samym przepisy weszłyby w życie od 12 sierpnia tego roku.

Projekt rozporządzenia zakłada, że stan zagrożenia epidemią zostanie odwołany od 1 lipca. Tym sposobem art. 15h ustawy covidowej przestałby obowiązywać od 29 sierpnia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl