Tchórzewski: Polskę stać na rozpoczęcie budowy elektrowni...

  Tchórzewski: Polskę stać na rozpoczęcie budowy elektrowni atomowej

  Tomasz Paluch

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polskę kraj stać na rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej a elektrownie węglowe będą działały również w 2050 r. – stwierdził podczas konferencji prasowej minister energii Krzysztof Tchórzewski, nawiązując do resortowego projektu Polityki Energetycznej Polski.
  Zaprezentowany projekt Polityki Energetycznej Polski (PEP) do 2040 r. zakłada udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym do 21 proc. i spadek udziału węgla do 60 proc. W opinii ministra, PEP jest wynikiem kompromisu między oczekiwaniem redukcji emisji ze strony Komisji Europejskiej, uwzględnieniem aspiracji społecznych i stopniowym zmniejszaniem roli energetyki węglowej. Minister podkreślił, że Polska prowadzi szczere rozmowy z Komisją Europejską w sprawie polityki energetycznej, co ułatwia osiąganie kompromisu.

  Krzysztof Tchórzewski zapewnił też, że projekt energetycznej strategii jest uzgodniony z rządem. Stwierdził, że skoro PEP zakłada inwestycje liczone w dziesiątkach miliardów dolarów, to trudno byłoby go przedstawiać bez udziału kierownictwa rządu. – Jestem lojalnym członkiem rządu, jak cała ekipa – mówił minister.

  O planach rozwoju energetyki minister mówił też w kontekście przyjętej przez Komisję Europejską projektu strategii niskoemisyjnej „Czysta planeta dla wszystkich”. W opinii ministra, trudno sobie wyobrazić, aby w 2050 r. w Polsce nie było już działających elektrowni węglowych. - To jest propozycja odchodzącej Komisji Europejskiej – zauważył.

  Także wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapewniał, że w 2050 r. elektrownie będą mogły nadal korzystać z polskiego węgla. Co więcej, wiceminister ujawnił, że są planowane inwestycje w zagłębiu śląskim i lubelskim. - Możemy projektować rozwój Bogdanki. Planujemy w 2019 r. inwestycję w budowę nowej kopalni na Śląsku - dodał wiceminister. Odniósł się też do projektu strategii Komisji Europejskiej zauważając, że bez porozumienia z takimi państwami jak Chiny, Stany Zjednoczone czy Australia eliminowanie dwutlenku węgla w Unii Europejskiej nie będzie miało oczekiwanego wpływu na powstrzymanie globalnego ocieplenia. W jego ocenie przemysł jest „wypychany z Europy do Azji”, co skutkuje pozbawianiem się szans na rozwój nowych technologii przemysłowych.

  Minister Tchórzewski mówił również o OZE i budowie elektrowni jądrowej. Podkreślił, że nikt nie zamierza administracyjnie ograniczać budowy farm wiatrowych na lądzie, jednakże konsultacje przeprowadzane podczas wyborów samorządowych pozwalają wywnioskować, że nie będzie społecznej zgody na złagodzenie przepisów dotyczących ich budowy. - I patrząc na nastroje w regionach, nie przypuszczam, aby jakakolwiek opcja polityczna zdecydowała się na zmianę – stwierdził. W dodatku wedle analiz, tworzenie farm na morzu jest bardziej efektywne i nie budzi takich społecznych kontrowersji. Minister podkreślał, że w przeciwieństwie do niektórych państw, w Polsce polityka energetyczna nie owocuje społecznymi niepokojami.

  W opinii ministra, Polskę stać na budowę elektrowni jądrowej. - Energetykę jądrową wprowadziliśmy do naszych planów, bo zauważamy, że sobie z tym damy radę, że stać nas na rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej - stwierdził. Jak mówił, nie dostrzega problemu z zainwestowaniem w to przedsięwzięcie kapitału zewnętrznego.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo