Tatrzańska "plaża". Hala Kondratowa kusi jesienią. Turyści korzystają z jesiennego słońca

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W Tatrach nie mamy plaży, ale za to mamy urokliwe hale i polany, gdzie można śmiało korzystać z jesiennego słońca. I to na dodatek z pięknymi, tatrzańskimi widokami. Tak jest m.in. na Hali Kondratowej. To miejsce wyjątkowo piękne, ale bogate jeśli chodzi o historię. Stała tam m.in. skocznia narciarska.

Hala Kondratowa to dawna hala pasterska w Dolinie Kondratowej w Tatrach Zachodnich. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od pierwszego właściciela tych ziem. Hala wypasana była od wieków. Już w 1676 r. król Jan III Sobieski nadał ją w posiadanie sołtysowi wsi Pieniążkowice. Potem prawo do wypasania odziedziczyli mieszkańcy wsi Biały Dunajec, Pieniążkowice, Poronin, Pyzówka, Szaflary, Zakopane. W 1819 r. wykupili ją Uznańscy.

W okresie międzywojennym na Kondratowej stała skocznia narciarska. To właśnie tam w 1936 roku - z powodu braku śniegu na Wielkiej Krokwi - odbyły się Mistrzostwa Polski, w których zwyciężył wybitny polski narciarz Stanisław Marusarz. Obiekt miał drewniany rozbieg oraz naturalny zeskok. Oprócz tego istniała jeszcze rezerwowa skocznia. Znajdowała się na dole polany i była zbudowana ze śniegu. Jeszcze w 1956 roku skakano na tej skoczni podczas zgrupowań przed Igrzyskami Olimpijskimi w Cortina d’Ampezzo. Teraz po tej skoczni nie ma na hali ani śladu.

Gdy w 1954 roku utworzono Tatrzański Park Narodowy, na Kondratowej stały jeszcze bacówka, szopy i szałasy pasterskie. TPN zakazał jednak wypasu owiec. Do lat 80. przetrwał tylko jeden szałas, który w 1978 r. został wciągnięty na listę zabytków, a w 1984 r. został wyremontowany przez Muzeum Tatrzańskie. Obecnie na Polanie Kondratowej działa tylko schronisko PTTK.

Wycieczka na halę to spokojny i niedaleki spacer. Droga na piechotę z Kuźnic zajmie nam ok. godziny. Przez Kondratową prowadzi jeden ze szlaków na Giewont.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl