Tatry. Zginął polski pilot, seria wypadków szybowców [WIDEO, ZDJĘCIA, MAPA]

Łukasz Bobek
Szybowiec, który rozbił się u wylotu Doliny Białej Wody na Słowacji.
Szybowiec, który rozbił się u wylotu Doliny Białej Wody na Słowacji. fot. Tomasz Mateusiak
Zginął pilot szybowca, który spadł na zalesiony teren u wylotu Doliny Białej Wody w Łysej Polanie w Tatrach (po słowackiej stronie). - To Polak - informują słowackie media, powołując się na przedstawicieli służb ratunkowych. Problemy miały też cztery inne maszyny, które leciały ze Słowacji do Nowego Targu. Ich pilotom udało się bezpiecznie wylądować: na Polanie Biały Potok u wylotu Doliny Lejowej (uszkodzona została maszyna), na Lipkach w Zakopanem, w rejonie Poronina oraz w Kościelisku.

Autor: Tomasz Mateusiak, Gazeta Krakowska

"Tragiczna informacja o śmierci naszego klubowego kolegi dotarła do nas ze Słowacji. Łączymy się w bólu z z rodziną zmarłego. Zginął śmiercią lotnika podczas zawodów w Prievidzy" - poinformował Aeroklub Rybnickiego Okręgu Węglowego na swoim profilu na Facebooku.

Informację o uderzeniu szybowca w rejonie Łysej Polany przekazał pogotowiu świadek wydarzenia. Kiedy na miejsce przybył lekarz pilot już nie żył. Doznał wielonarządowych obrażeń.

Według ustaleń radia RMF po stronie słowackiej i polskiej w przygodnym terenie wylądowało łącznie aż 30 szybowców.

Szybowce uczestniczyły w nieoficjalnych mistrzostwach świata, które rozpoczęły się w Prievidzy na Słowacji. Bierze w nich udział 131 uczestników z 14 krajów - informuje słowacka telewizja. Czwartkowe zawody zostały odwołane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tatry. Zginął polski pilot, seria wypadków szybowców [WIDEO, ZDJĘCIA, MAPA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jaro
Tam się stało coś złego. Przecież ASG 29e ma doskonałość 50 (z 1 kilometra wysokości przelatuje 50km bez tzw wiatru do Nowego Targu zostało mu ze 25km) a po za tym ma silnik który może uruchomić i dolecieć do lotniska. Musiały być potworne duszenia po tej stronie tatr.
y
yaro5000
R.I.P.
E
Endi
Lądowanie szybowcem w terenie przygodnym jest tak samo normalne jak lądowanie rejsowym na lotnisku komunikacyjnym. Nie jest to ani żadna sytuacja awaryjna, ani nic nadzwyczajnego. Niestety pisząc się na latanie w górach należy zakładać większy margines bezpieczeństwa. Tego typu szybowce "bez wiatru" jak to się potocznie mówi, z 1km wysokości potrafią przelecieć ponad 40km. Jeżeli relacje świadków że samolot pikował w jednym kawałku się potwierdzą, to albo pilot zasłabł, albo szybowiec został na lotnisku nieprawidłowo złożony i sprawdzony przez pilota przed lotem i ster wysokości się rozłączył w powietrzu.
W
Wpis
- jest bardzo niebezpieczne, a w razie braku wiatru - katastrofa wisi w powietrzu, wyskoczyć na spadochronie - żal szybowca, teren bardzo nieprzyjazny, kamienie, drzewa
Wróć na i.pl Portal i.pl