Tatry. Kibice Śląska Wrocław oszpecili zbocza Zawratu...

  Tatry. Kibice Śląska Wrocław oszpecili zbocza Zawratu [WIDEO]

  Tomasz Mateusiak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tatry. Kibice Śląska Wrocław oszpecili zbocza Zawratu [WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©fot. Tatry nie dla idiotów, Facebook.com

  Turyści odwiedzający Tatry wraz z pracownikami straży Tatrzańskiego Parku Narodowego odkryli właśnie kilka bohomazów, które w górach zostawili prawdopodobnie m.in. kibice klubu piłkarskiego WKS Śląsk Wrocław.
  WIDEO: Wandale szpecą górskie szlaki


  Zobacz także: Kibole Wisły oszpecili drogę do Morskiego Oka w Tatrach [ZDJĘCIA, WIDEO]  Szpecące malunki znikną z górskich zboczy prawdopodobnie dopiero we wrześniu. W akcję czyszczenia górskich skał z graffiti zaangażowani będą bowiem naukowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także specjalistyczny sprzęt, który będzie mógł być przetransportowany w góry dopiero gdy zrobi się w nich mniej tłocznie.

  - Napisy na ścianach Zawratu i Szpiglasowej Przełęczy zauważyliśmy dosłownie przed kilkoma dniami - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. - W pierwszym przypadku ktoś napisał farbą na ścianie napis "Śląsk Wrocław", a na Szpiglasowej nakreślił kilka serc zapewne na dowód miłości.

  Jak dodaje dyrektor obaj wysokogórscy wandale nie zostali na razie ujęci. Ich śladów poszukuje cały czas zakopiańska policja i straż ochrony TPN. Jeśli tak się stanie to oprócz mandatu prawdopodobnie staną też przed sądem za zniszczenie pomnika przyrody. Ten być może jak miało to miejsce w 2013 roku, gdy kibice Wisły Kraków zostawili graffiti na szlaku do Morskiego Oka, nakaże im pokryć koszty usunięcia napisu.

  Jeśli tak się nie stanie tą wartą minimum kilkanaście tysięcy złotych operację pokryje TPN. - To będą bardzo głupio wydane pieniądze - mówi Ziobrowski. - Turystów, którzy robią takie rzeczy w górach nie można nazwać inaczej jak "głupimi ludźmi".
  Pomoc w akcji usuwania napisów ze skał już dziś deklaruje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ta zapewne będzie konieczna, bo rejon Szpiglasowej Przełęczy i Zawratu to teren wysokogórski i przetransportować tam sprzęt konieczny do usunięcia napisów będą musieli ludzie mający duże umiejętności górskie. Między innymi dlatego cała akcja będzie, aż tak kosztowana.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo