Tarnowskie Góry 1919-1980 na tajemniczych zdjęciach wojskowych. Fotoreportaże i zagadkowe archiwa srebrnego miasta. To podróż do przeszłości

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Mamy okazję przedstawić Państwu kolejne ciekawe archiwa. Tym razem fotografie ukazują jedno z najpiękniejszych śląskich miast - Tarnowskie Góry. W obiektywie ówczesnych fotografów został przedstawiony nie tylko krajobraz miejscowości, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. W kolejnym slajdzie została przedstawiona historia tego zdjęcia. Zapraszamy do wspólnej podróży do przeszłości!
Mamy okazję przedstawić Państwu kolejne ciekawe archiwa. Tym razem fotografie ukazują jedno z najpiękniejszych śląskich miast - Tarnowskie Góry. W obiektywie ówczesnych fotografów został przedstawiony nie tylko krajobraz miejscowości, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. W kolejnym slajdzie została przedstawiona historia tego zdjęcia. Zapraszamy do wspólnej podróży do przeszłości! Narodowe Archiwum Cyfrowe
Tarnowskie Góry 1919-1980. Pierwszy materiał "Powrót do przeszłości", w którym opublikowaliśmy archiwalne zdjęcia wybitnego fotografa Henryka Poddębskiego, spotkał się z Państwa pozytywnym odzewem. Wobec tak przychylnych komentarzy publikujemy drugi artykuł. Tym razem "pod lupę" wzięliśmy jedno z najpiękniejszych śląskich miast - urokliwe Tarnowskie Góry. Udało nam się odnaleźć nie tylko fotografie przedstawiające krajobraz miasta, ale także archiwalne fotoreportaże z podziemi kopalni srebra oraz z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach. Odnaleźliśmy także tajemnicze "migawki" Wojskowej Agencji Fotograficznej. Czas na powrót do przeszłości! Polecamy włączyć bluesa i usiąść wygodnie w fotelu z laptopem i herbatą. Zapraszamy na wspólną podróż po historii srebrnego miasta.

Fotografie, które opublikowaliśmy w naszej galerii zdjęć, pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tym razem przedstawiamy nie tylko dzieła wspomnianego w poprzednim materiale Henryka Poddębskiego, ale także znanego fotografa lotniczego Lecha Zielaskowskiego.

Tarnowskie Góry w obiektywie Lecha Zielaskowskiego

Fotografie Lecha Zielaskowskiego umieszczano w książkach, na plakatach i w folderach reklamowych polskiego przemysłu lotniczego. Jako fotograf lotniczy, spędził zawodowo w powietrzu 200 godzin na samolotach i śmigłowcach, głównie PZL-104 Wilga, PZL-101 Gawron oraz Mil Mi-2. Posiadał również akredytację Międzynarodowych Salonów Lotniczych, współpracował także z PLL LOT, realizując materiały reklamowe. Niegdyś w charakterze współpracy operatorskiej pracował również przy filmach fabularnych „Czerwone berety” (1962) i „Wszystko na sprzedaż” (1968). Wykonywał też zdjęcia do filmów dokumentalnych i instruktażowych, m.in. „Śladami walki” (1968), „W służbie narodu” (1971), „W defiladowym słońcu” (1973), „Zasady szkolenia w lotach koszących” (1975), „Uwaga, niewybuchy” (1975), „Znaczenie znajomości uzbrojenia czołgu”. W jego obiektywie znalazły się również Tarnowskie Góry. Nic dziwnego, od zawsze to miasto było kolebką artystów.

Tarnowskie Góry w Archiwum Ilustracji Koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Większość archiwalnych zdjęć, które przedstawiają Tarnowskie Góry, pochodzi głównie z Archiwum Ilustracji Koncernu Ilustrowanego Kuriera Codziennego - polskiego wydawnictwa działającego w latach 1910-1939 w Krakowie. W okresie dwudziestolecia międzywojennego przedsiębiorstwo było największym polskim koncernem prasowym. Jednorazowy nakład wydawanych przez tytułów wynosił ponad 400 000 egzemplarzy! Wśród licznych zasobów fotografii, w archiwach ujęte zostały nasze śląskie Tarnowskie Góry. Wśród zdjęć znajdują się nie tylko budynki srebrnego miasta, ale także fotoreportaż z wyprawy badawczej w podziemiach zabytkowej kopalni srebra, który został wykonany orientacyjne w latach 1936-1938.

Miasto zostało także uwiecznione przez Socjalistyczną Agencję Prasową. W jej zasobach dostępny jest m.in. fotoreportaż z budowy parowozowni w Tarnowskich Górach z 1948 roku.

Tajemnicze "Migawki z nierozpoznanej miejscowości. Tarnowskie Góry". Publikujemy je w galerii Dziennika Zachodniego

Na końcu naszej galerii mamy dla Państwa zagadkę. Narodowe Archiwum Cyfrowe w swoich zbiorach archiwum online opublikowało fotografie pod tytułem "Migawki z nierozpoznanej miejscowości. Tarnowskie Góry". Fotografie pochodzą z zasobów Wojskowej Agencji Fotograficznej. Zostały wykonane w 1951 roku. Rozpoznają Państwo te miejsca?

źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl