Tarnów. Zapłonęły znicze i złożono kwiaty przy kopcu na Starym Cmentarzu. Hołd dla poległych w 160. rocznicę Powstania Styczniowego

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przy kopcu powstańczym na Starym Cmentarzu złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Na zdjęciu:  zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń
Przy kopcu powstańczym na Starym Cmentarzu złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Na zdjęciu: zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń Paweł Chwał
Na Starym Cmentarzu w Tarnowie zainaugurowane zostały obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na nekropolii znajduje się mogiła, w formie kopca, usypana z potężnych głazów i kamieni, w której pochowani są powstańcy, którzy zmarli wskutek odniesionych ran oraz weterani powstania.

Udział Tarnowa i tarnowian w Powstaniu Styczniowym

Tarnów i Galicja wprawdzie nie były areną powstańczych walk, niemniej jednak wielu mieszkańców miasta i regionu aktywnie uczestniczyło w Powstaniu Styczniowym, biorąc udział bezpośrednio udział na polach bitew, jak również wspierając powstańców, udzielając im schronienia oraz zapewniając opiekę rannym.

- Tarnów odegrał ważną rolę w powstaniu. Bardzo wielu powstańców pochodziło z tego miasta. Były nawet takie sytuacje, że trzeba było likwidować niektóre klasy w szkołach, bo wszyscy poszli do powstania. Tu również był więziony przez Austriaków jeden z dyktatorów powstania – Marian Langiewicz. Do miasta byli przywożeni ranni, a ci, którzy zmarli zostali pochowani na miejscowym cmentarzu – zauważa dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W niedzielę rano, wspólnie z Cecylią Radoń – zastępcą dyrektora Oddziału IPN w Krakowie oraz Ryszardem Pagaczem – wicewojewodą małopolskim złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kopcu powstańczym na Starym Cmentarzu.

Rannych powstańców przewożono do Szpitala Powszechnego w Tarnowie oraz do punktu szpitalnego zorganizowanego w Gumniskach w pałacu książąt Sanguszków. Pomocy powstańcom udzielał też powołany w tym celu Komitet Niewiast Polskich i okoliczne dwory np. w  Rzuchowej, w  Siedliszowicach, w Partyniu, w Żabnie.

W działania powstańcze włączyło się wielu tarnowian oraz mieszkańców okolicy. Szczególnie chlubnie zapisali się uczniowie tarnowskiego gimnazjum, którzy wstąpili w szeregi powstańcze i zostali określeni jako „Dzieci Tarnowskie”. Z Tarnowa pochodziła najmłodsza formacja, jaka wzięła udział w powstaniu – był to oddział sformowany pod Ojcowem pod nazwą „Strzelcy” albo „Dzieci Tarnowskie”, który walczył później w bitwie miechowskiej.

Kopiec na Starym Cmentarzu

W obecnej formie kopiec powstał w roku 1891 roku z inicjatywy Komitetu Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego, przy wydatnym wsparciu finansowym społeczeństwa. W zbiorowym grobie zwieńczonym dużym krzyżem pochowani są powstańcy z różnych krańców Polski oraz weterani powstania. Upamiętniają ich liczne tablice, przymocowane do dużych kamieni, z których usypany jest kopiec.

- Polacy mają w sobie gen wolności i nawet, kiedy stracili swoje państwo, to próbowali je ratować. Objawiał się on między innymi w powstaniach narodowych i dzięki temu udało się nam później odzyskać niepodległość w 1918 roku. Ta było zasługą nie tylko sprzyjającej sytuacji międzynarodowej dla Polski, ale było to państwo wywalczone rękami własnych obywateli, a ci, którzy walczyli w czasie I wojny światowej i bronili Ojczyzny w 1920 roku również czerpali wzory z Powstania Styczniowego i odwoływali się do powstańców - zauważa dr Szpytma.

W centralnym punkcie tarnowskiego kopca powstańczego umieszczona jest tarcza herbowa z Powstania Styczniowego. Składa się ona z trzech pól. Obok Orła i Pogoni jest też wizerunek Michała Archanioła, co odpowiadało trzem narodom walczącym z Rosją – Polsce, Litwie i Ukrainie.

- Powstańcy odnieśli się w ten sposób do całości pierwszej Rzeczpospolitej. Warto o tym wspomnieć dzisiaj w kontekście wojny na Ukrainie, gdyż Michał Archanioł jest jej patronem – zauważa Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

Obchody miejskie o godz. 16.30

Po południu na Starym Cmentarzu w Tarnowie zaplanowano miejskie uroczystości 160. rocznicy Powstania Styczniowego. O godz. 16.30 zaplanowano zbiórkę przy bramie głównej, skąd nastąpi przemarsz uczestników uroczystości do Kwatery Powstańców Styczniowych.  Po wprowadzeniu zostanie odegrany hymn narodowy, odbędzie się również złożenie kwiatów i Świateł Pamięci.

Polska pierwsza w rankingu CNN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl