Tarnów. Osiedle 47 domów w ramach lex covid. Deweloper nawet nie ukrywał, że to na cele mieszkaniowe

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
47 domów w ramach lex covid - bez pozwolenia na budowę, na terenie, gdzie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zieleń. Taka inwestycja powstaje w przy obwodnicy Tarnowa, w rejonie ulicy Harcerskiej. Jest możliwa dzięki lex covid. Władze miasta nie mogły w tej sprawie nic zrobić. Deweloper nawet nie ukrywał, że to na cele mieszkaniowe, a jego działania gorąco poparł Krajowy Zasób Nieruchomości.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 dała zielone światło na wszelakie inwestycje budowlane. Okazało się bowiem, że można budować z pominięciem prawa budowlanego i o planowaniu przestrzennym, jeśli jako cel wskazało się walkę z epidemią. Nie trzeba pozwolenia na budowę, inwestycja nie musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Efektem tego dochodziło do absurdalnych inwestycji, które z przeciwdziałaniem epidemii nie miały wiele wspólnego. Zapisy obowiązywały do 3 września.

Pisaliśmy już na naszych łamach, że w Krakowie w na bazie lex covid ukończono lub rozpoczęto realizacje 77 zadań. - Doszło do absurdu, bo w ramach walki z covid ktoś chciał przebudować sobie pergolę w restauracji, rozbudować strych na cele mieszkalne, czy postawić blok lub osiedle domów jednorodzinnych, które miały robić za izolatoria - mówił nam radny Grzegorz Stawowy, przewodniczący komisji planowania przestrzennego w radzie miasta Krakowa.

Na bazie lex covid deweloper próbuje budować m.in. osiedle domów jednorodzinnych w Pychowicach przy ul. Sodowej. Jak dodawał radny Stawowy, ustawodawcy zabrakło wyobraźni co do konsekwencji wykorzystania lex covid. - Ustawa nie reguluje co dalej, jak zrobić np. podział geodezyjny, jak uzyskać meldunek dla adresu mieszkalnego wybudowanego na działce rolnej - mówił Stawowy.

47 domów bez pozwolenia budowlanego i wbrew zapisom planu

Powyższe przykłady to jednak nic, wobec tego, co wydarzyło się w Tarnowie. Do słów krakowskiego radnego odniósł się bowiem lokalny deweloper z Tarnowa. - Buduję obecnie 47 domów jednorodzinnych na podstawie ustawy, podzieliłem działki, urząd nadał mi numery dla budynków, ba nawet w jednym już zameldował się mój kolega. Dla każdego domu już założyłem w sądzie księgę wieczystą. Nawet urząd usunął nam drzewa, a Krajowy Zasób Nieruchomości wydał mi zaświadczenie, iż budowa tanich domów i mieszkań wypełnia w całości zwalczanie skutków społeczno-gospodarczych w ramach ustawy o covid-19 - napisał do nas tarnowski deweloper (chce pozostać anonimowy).

Blisko 50 domów powstaje w rejonie ulicy Harcerskiej, przy obwodnicy Tarnowa. Na tym terenie obowiązuje MPZP, który przewiduje tam zieleń. Jednak w zgodzie z lex covid można było rozpocząć budowę. Ta zaczęła się w wakacje.

Jak do tego doszło? Tarnowski deweloper od dawna w tym rejonie posiadał 4,5 hektara gruntów. Od lat starał się o warunki zabudowy, ale tarnowski magistrat zwlekał z ich wydaniem. W międzyczasie urzędnicy uchwalili plan miejscowy, który przewidywał tam zieleń. Wydawało się więc, że deweloper nic nie wybuduje. Lecz wtedy wybuchła epidemia koronawirusa, a w życie weszła ustawa lex covid.

W rozmowie telefonicznej deweloper wyjaśnia nam, że zgłosił się do Ministerstwa Rozwoju (wtedy kierowała nim jeszcze Jadwiga Emilewicz - red.) z zapytaniem o zamiar budowy 47 domów w ramach lex covid. Deweloper wprost zaznaczył, że domy nie będą przeznaczone na żadne izolatoria, tylko na cele mieszkaniowe, w tym tani wynajem dla pracowników np. pracujących w systemie zdalnym.

KZN popiera inwestycję

Resort rozwoju skierował dewelopera do Krajowego Zasobu Nieruchomości. To osoba prawna utworzona na mocy ustawy z 2017 roku, której celem jest m.in. realizacja polityki sprzyjającej zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, czy rządowego programu Mieszkanie Plus.

Pismo z KZN do dewelopera
Pismo z KZN do dewelopera Archiwum

W odpowiedzi na pismo dewelopera, prezes KZN Bartłomiej Druziński (został powołany na stanowisko przez Jadwigę Emilewicz - red.) odpisał, że "wyraża poparcie dla każdego przejawu działalności gospodarczej prowadzącej do budowy mieszkań na wynajem o relatywnie niskim czynszu, wpisującej się w czynności związane ze zwalczaniem skutków społeczno-gospodarczych wywołanych chorobą COVID-19". Kopia pisma trafiła także do Juliusza Tetzlaffa, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Rozwoju

Pismo z KZN do dewelopera
Pismo z KZN do dewelopera Archiwum

Budowa 47 wolnostojących domów mogła więc się rozpocząć. Budynki są już m.in. widoczne w geoportalu, część ma rzeczywiście nadane numery adresowe, działki zostały wytyczone przez geodetę.

Fragment geoportalu, który już uwzględnia osiedle 47 domów
Fragment geoportalu, który już uwzględnia osiedle 47 domów

Informację o rozpoczęciu budowy potwierdza nam też tarnowski magistrat. - Wiemy, że taka inwestycja się rozpoczęła. Miasta nie mają niestety żadnego ruchu w takiej sytuacji - mówi nam Ireneusz Kutrzuba, rzecznik Urzędu Miasta Tarnowa.

Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Osiedle 47 domów w ramach lex covid. Deweloper nawet nie ukrywał, że to na cele mieszkaniowe - Gazeta Krakowska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kompetencje w zakresie budowy i oddawania obiektów do użytku

przyjmowanie zawiadomień inwestora o zmianie: kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego, projektanta sprawującego nadzór autorski (art.44 ust.1),

badanie zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami

o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; kompletności projektu budowlanego

i posiadania wymaganych uprawnień budowlanych (art. 49),

kontrola obiektów budowlanych będących w budowie albo wybudowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę bądź zgłoszenia, wydawanie nakazów, w drodze decyzji, rozbiórki obiektów budowlanych lub jego części (art. 48, 49b, 50a),

sprawy dotyczące opłaty legalizacyjnej (art. 49, 49a, 49b),

wydawanie postanowień o wstrzymaniu robót budowlanych (art. 48, 49b, 50),

wydawanie decyzji związanych z niewłaściwym wykonaniem robót budowlanych (art. 51),

przyjmowanie zawiadomień o zakończeniu robót budowlanych i wydawanie decyzji

o pozwoleniu na użytkowanie (art. 54, 55, 57, ust. 4, 59),

G
Gość

A jaka jest rola nadzoru budowlanego?

G
Gość

Deweloper powinien zostać przykładnie ukarany. Powinni mu rozebrać domy i wlepić karę 10 mln.

k
klika

Przekręty w Tarnowie przewyższyły koronę świata. Urzędnicy uwikłani są w coraz to nowe kanty a radni tzw PIS udają bezradnych

z
zzz
16 października, 10:41, Gość:

Po zakończeniu pandemii należy je rozebrać.

16 października, 15:45, Uzupełniam:

...oczywiście na koszt sprytnego "dewelopera".

"relatywnie niskim czynszu" - hahaha, no relatywnie spoko

U
Uzupełniam
16 października, 10:41, Gość:

Po zakończeniu pandemii należy je rozebrać.

...oczywiście na koszt sprytnego "dewelopera".

G
Gość

Po zakończeniu pandemii należy je rozebrać.

Dodaj ogłoszenie