Tarnów. Odkopano mury średniowiecznej bramy z początków miasta!

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Na pozostałości historycznej Bramy Krakowskiej z XIV stulecia natknęli się robotnicy podczas remontu chodnika na ulicy Katedralnej w Tarnowie.

Pół metra pod nawierzchnią chodnika natknięto się na gruby ceglany mur, biegnący wzdłuż kamienicy w stronę Rynku. Częściowo go odkopano. Znalezisko zgłoszono już do służb konserwatorskich.

Wedle opisu z 1732 r. Brama Krakowska znajdująca się w ciągu murów miejskich stanowiła pokaźną budowlę, nad którą znajdowała się izba mieszkalna dla stróża bramy. Tzw. „bramny” występuje już w księdze miejskiej z XVI wieku. Po obu stronach budynku bramnego stały baszty. Do miasta prowadziły wykonane z drewnianych bali wrota. Podobna brama - Pilzneńska, znajdowała się po drugiej stronie Rynku.

Jak twierdzi Krzysztof Moskal, tarnowski historyk i badacz dziejów miasta, Brama Krakowska mogła powstać już w XIV wieku. Dwa stulecia później - za czasów hetmana Jana Tarnowskiego, została mocno rozbudowana. Niewykluczone, że w jej sąsiedztwie, w ciągu murów miejskich, znajdowała się półbaszta. Świadczyć o tym mogą odnalezione pozostałości budowli przy ulicy Wałowej 2.

Zarówno projektant przebudowy ul. Katedralnej, jak i wykonawca inwestycji spodziewali się, że w trakcie prac robotnicy mogą dokopać się do śladów historycznej bramy, przez którą odbywał się wjazd do grodu od strony zachodniej. Sądzono jednak, że znajdować się będą one nieco bliżej Rynku.

Prace remontowe nie zostały wstrzymane. Pozostałości bramy po przebadaniu i zinwentaryzowaniu zostaną zasypane i przykryte nową nawierzchnią. O tym, że w tym miejscu znajdowała się Brama Krakowska przypominać będzie inny - czarno-szary kolor kostki na ulicy i chodniku.

FLESZ: Koniec z plastikiem - za 3 lata będzie nielegalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Tarnów. Odkopano mury średniowiecznej bramy z początków miasta! - Gazeta Krakowska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Ona
Ci którzy proponują zakopanie takiej atrakcji to powinni się sami zakopać.
Z takiego idioty już nic nie będzie.
t
tarnowianka
Nazir to samo miałam pisać aby zrobić taka posadzkę. Pieknie wyeksponować i podświetlić od wewnątrz.
Akurat jest to przy wejściu na plac Kazimierza, który będzie wyłączony z ruchu samochodowego.
N
Nazir
Szklana posadzka. Konserwacja artefaktów. I utrzymanie w optymalnej temperaturze, wilgotności. To pewnie parę mln złotych wyjdzie...może zróbmy zrzutkę...? Kto chętny?
G
Gall
Zgadzam się z wcześniejszymi komentujący - odsłonić w całości, zrobić szklaną posadzkę - wspaniała atrakcja turystyczna. Kto tym miastem rządzi...
T
Thim
Zasypać? Co za debilizm? Zrobić zaszkloną posadzkę/chodnik żeby można było to oglądać i wiedzieć ze coś takiego tam jest.
E
Ech
W innych miastach można oglądać takie perełki przez przeszkloną nawierzchnię. Kiedyś były obietnice, że po wyburzeniu kamienicy koło baszty na Wałowej będą wyeksponowane tak piwnice. Zmienił się prezydent i projekt też. A mogłoby by być atrakcyjniej na starówce.
E
Ed.
Byłoby pięknie gdyby miasto zdecydowało sie do odbudowy bramy krakowskiej razem z polbasztami.
Wróć na i.pl Portal i.pl