Tarnobrzeg. Wybuch pyłu siarki i pożar na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marcin RadzimowskiZaktualizowano 
Najprawdopodobniej wskutek samozapłonu w poniedziałek po południu doszło do wybuchu w hali młynowni na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” w Tarnobrzegu-Machowie. Jednemu z pracowników udzielono pomocy medycznej.

O zdarzeniu służby ratownicze zostały powiadomione niespełna kwadrans przed godziną 18.

- Okazało się, że doszło do wybuchu pyłu siarki i pożaru w jednej z instalacji technologicznych. Pożar został szybko zlokalizowany i strażacy rozpoczęli akcję gaśniczą, płomienie szybko udało się opanować - relacjonuje brygadier Jacek Widuch, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Podczas trwania akcji jeden z pracowników zakładu źle się poczuł, być może wskutek podtrucia oparami toksycznego dymu i strażacy udzielili mu pomocy. Oprócz tego przypadku, na szczęście nikt nie doznał obrażeń.

W działaniach udział brały cztery zastępy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu.

Niemal w tym samym miejscu do znacznie poważniejszego zdarzenia doszło dziesięć lat temu, wtedy to również doszło do samozapłonu siarkowego pyłu w młynowni, gdzie granulat siarki miele się na proszek. Ogień zaczął się szybko rozprzestrzeniać, płonęły siarka oraz taśmociąg, którego pas transmisyjny jest wykonany z gumy. Gęsty toksyczny dym spowił całą okolicę, a wiatr przesuwał go w kierunku miasta. Oparzeniom lub podtruciu dymem uległy wtedy trzy osoby.

Wideo

Materiał oryginalny: Tarnobrzeg. Wybuch pyłu siarki i pożar na terenie Zakładów Chemicznych „Siarkopol” [WIDEO, ZDJĘCIA] - Echo Dnia Podkarpackie

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
siara
2019-08-13T11:16:56 02:00, siara:

Gdy mielono siarkę na bazie dwutlenku węgla takie wybuchy były dwa razy na zmianę , po zastosowaniu azotu jest to raz na dwa lata . Jak się jest ciemnym i nie ma wiedzy lepiej trzymać mordę w kubeł.

2019-08-13T15:40:28 02:00, Gość:

No to była technologia - 2 wybuchy na zmianę !!! ... a teraz "raz na dwa lata" Czy ty gościu jesteś normalny ??? Wybuch w zakładzie chemicznym to norma??? No może w Tarnobrzegu. Ja rozumiem, że jak taka jest technologia to Siarkopol zwróci koszty akcji strażaków i koszty strat ekologicznych.

Jak jesteś ciemny i nie wiesz co znaczy technologia to morda w kubeł .

m
mech

Radzimoski - taśmociąg nie jest pasem transmisyjnym bo nie przekazuje mocy !!!

G
Gość
2019-08-13T11:16:56 02:00, siara:

Gdy mielono siarkę na bazie dwutlenku węgla takie wybuchy były dwa razy na zmianę , po zastosowaniu azotu jest to raz na dwa lata . Jak się jest ciemnym i nie ma wiedzy lepiej trzymać mordę w kubeł.

No to była technologia - 2 wybuchy na zmianę !!! ... a teraz "raz na dwa lata" Czy ty gościu jesteś normalny ??? Wybuch w zakładzie chemicznym to norma??? No może w Tarnobrzegu. Ja rozumiem, że jak taka jest technologia to Siarkopol zwróci koszty akcji strażaków i koszty strat ekologicznych.

J
JoKeR
2019-08-12T21:18:50 02:00, Halina:

I po 10ciu latach ta sama sytuacja

Nikogo to nie nauczyło???

Na slunsku tysz som wybuchy w kopalniach. Ludzie czasem jada pod ziemie pracować i ryzykują życie

J
JoKeR
2019-08-13T07:47:40 02:00, Gość:

Ludzie czy Harcerze nie powinni być ewakuowani??? Tarnobrzeg 12.08 - Pożar w Zakładach Chemicznych w Machowie. Paliła się siarka wiec doszło do olbrzymiego skażenia środowiska w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Podziwiam tych głupców co "wypoczywają" nad jeziorem w oparach palącej się siarki oraz wyziewów z Zakładów Chemicznych. To skandal aby Jezioro Tarnobrzeskie sąsiadowało z uciążliwym i bardzo szkodliwym przemysłem chemicznym. No ale to grajdoł Tarnobrzeg i możliwy jest wypoczynek w cieniu kominów i szkodliwych substancji chemicznych emitowanych podczas produkcji nawozów sztucznych i kwasu siarkowego.

2019-08-13T08:13:52 02:00, Gość:

wszyscy mieszkańcy powinny dostać setkę jodu i zostać wywiezieni nad morze do momentu, aż się oczyści powietrze, a wszystko to na koszt pisich

To "jezioro", a raczej zalew jest przecież w dawnym wyrobisku, gdzie wydobywano siarkę, wody siarczkowe niby zdrowotne są, a tutaj piszą że to toksyczne, to jak jest w końcu?

J
JoKeR

Ta maska to za wiele nie pomoże, do malowania jedynie lub szpachli.

p
pryta

EchoDenni gebelsiarze już dostali dawkę jodu - ale i tak nie zmądrzeją .

G
Gość

Ewakuować Małą Moskwę - w Machowie pierdyknęło !!!

s
siara

Gdy mielono siarkę na bazie dwutlenku węgla takie wybuchy były dwa razy na zmianę , po zastosowaniu azotu jest to raz na dwa lata . Jak się jest ciemnym i nie ma wiedzy lepiej trzymać mordę w kubeł.

G
Gość
2019-08-13T07:47:40 02:00, Gość:

Ludzie czy Harcerze nie powinni być ewakuowani??? Tarnobrzeg 12.08 - Pożar w Zakładach Chemicznych w Machowie. Paliła się siarka wiec doszło do olbrzymiego skażenia środowiska w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Podziwiam tych głupców co "wypoczywają" nad jeziorem w oparach palącej się siarki oraz wyziewów z Zakładów Chemicznych. To skandal aby Jezioro Tarnobrzeskie sąsiadowało z uciążliwym i bardzo szkodliwym przemysłem chemicznym. No ale to grajdoł Tarnobrzeg i możliwy jest wypoczynek w cieniu kominów i szkodliwych substancji chemicznych emitowanych podczas produkcji nawozów sztucznych i kwasu siarkowego.

wszyscy mieszkańcy powinny dostać setkę jodu i zostać wywiezieni nad morze do momentu, aż się oczyści powietrze, a wszystko to na koszt pisich

G
Gość

Ludzie czy Harcerze nie powinni być ewakuowani??? Tarnobrzeg 12.08 - Pożar w Zakładach Chemicznych w Machowie. Paliła się siarka wiec doszło do olbrzymiego skażenia środowiska w rejonie Jeziora Tarnobrzeskiego. Podziwiam tych głupców co "wypoczywają" nad jeziorem w oparach palącej się siarki oraz wyziewów z Zakładów Chemicznych. To skandal aby Jezioro Tarnobrzeskie sąsiadowało z uciążliwym i bardzo szkodliwym przemysłem chemicznym. No ale to grajdoł Tarnobrzeg i możliwy jest wypoczynek w cieniu kominów i szkodliwych substancji chemicznych emitowanych podczas produkcji nawozów sztucznych i kwasu siarkowego.

G
Gość
2019-08-12T21:18:50 02:00, Halina:

I po 10ciu latach ta sama sytuacja

Nikogo to nie nauczyło???

2019-08-12T22:11:13 02:00, Gość:

Najpierw naucz się na jakich zasadach to wszystko działa później komentuj albo opracuj lepszy proces technologiczny

zakład wciąż istnieje, choć zastosowany proces technologiczny zagraża życiu i zdrowiu pracowników ....... hmmmm ciekawe

G
Gość
2019-08-12T21:18:50 02:00, Halina:

I po 10ciu latach ta sama sytuacja

Nikogo to nie nauczyło???