Tam poznasz historię sprzed 500 milionów lat

Tomasz Zawadzki
Najważniejsze geoparki stowarzyszone są w Europejskiej i Światowej Sieci Geoparków.

W 2011 roku w ich poczet włączono Łuk Mużakowa. Doceniono, że jest to największa na Starym Kontynencie i jedyna widoczna gołym okiem z kosmosu morena czołowa. Miejsca jeszcze nie stowarzyszone w międzynarodowej sieci mogą otrzymać status geoparku narodowego. Takim mianem uhonorowano część Karkonoskiego Parku Narodowego i jego otuliny.

- Odsłonięcia skalne na obszarze geoparku umożliwiają poznanie wielu zjawisk geologicznych dokumentujących spektakularne wydarzenia, które zdarzyły się tu podczas ostatnich 500 milionów lat - mówi Roksana Knapik, Kierownik Stacji Monitoringowo-Badawczej w Karkonoskim Parku Narodowym. - Masyw Karkonoszy należy do najciekawszych mineralogicznie obszarów Europy. Naliczono tu ponad 150 przejawów mineralizacji oraz zidentyfikowano 230 minerałów. Opisano stąd po raz pierwszy w świecie ich pięć gatunków.

Także obszar wygasłego wulkanu na Górze św. Anny uzyskał tytuł geoparku narodowego.
- Nie mamy w Polsce aktywnych wulkanów, ale ten historyczny wzbudził zainteresowanie -pisze Henryk Jacek Jezierski. Takie działania to przykład wykorzystania szansy rozwoju geoturystyki.

W najbliższych latach planowane jest otwarcie kolejnych geoparków narodowych, m.in. Małopolskiego Przełomu Wisły, Polodowcowej krainy Drawy i Dębnicy, Geoparku Kamienny Las, Geoparku Kanał Augustowski - Augustowskie Sandry, Geoparku Chęcińsko-Kieleckiego i Geoparku Dolina Wisłoka - Polski Teksas.

Poza tworzone są także placówki w większych miastach przybliżające geologiczne aspekty świata. Przykładem jest Muzeum Ziemi, czyli muzealna placówka gromadząca zbiory i chroniąca dziedzictwo geologicznego oraz prowadzące prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tam poznasz historię sprzed 500 milionów lat - Gazeta Wrocławska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl