Takiego jubileuszu w Wielkiej Brytanii jeszcze nie było. Mija 70 lat panowania Elżbiety II

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Elżbieta II została koronowana 2 czerwca 1953 roku
Elżbieta II została koronowana 2 czerwca 1953 roku Daily Telegraph Pool/Associated Press/East News
Rozpoczynają się czterodniowe obchody jubileuszu, jakiego w brytyjskiej historii jeszcze nie było. Mija 70 lat panowania królowej Elżbiety II.

Pierwszy punkt obchodów to Trooping the Colour, czyli musztra paradna, która odbędzie się na placu defilad nieopodal Buckingham Palace. Ta tradycja sięga połowy XVIII wieku. Żołnierze prezentują monarchini swój sztandar. W tym roku zaszczyt ten spotkał Straż Irlandzką, utworzoną w 1900 r. przez królową Wiktorię, praprababkę Elżbiety.

„Królowa oczekuje występu z najwyższej półki”

Uczestnicy ćwiczyli wiele tygodni, ale nie ukrywają, że mają tremę. – Co roku oglądam tę ceremonię w telewizji. A teraz po raz pierwszy biorę w niej udział. I to w dodatku w roku jubileuszu. Taka okazja trafia się raz w życiu! – powiedział Polskiemu Radiu major Alan Thompson.

Dowodzący paradą pułkownik James Aldridge twierdzi, że od nerwów nie da się uciec. – Jest sporo stresu. Chcemy to zrobić naprawdę dobrze. Oddział dworski znany jest z bardzo wysokich standardów. Wiemy też dobrze, że królowa spodziewa się występu z najwyższej półki. Mamy nadzieję, że podołamy wyzwaniu – mówił.

Program jubileuszu

Po Trooping the Colour monarchini przejdzie do Pałacu Buckingham wzdłuż przystrojonej flagami alei The Mall. Z balkonu, w towarzystwie członków rodziny, obejrzy przelot samolotów RAF. Wieczorem zapłoną ceremonialne ognie. Jubileuszowe światła rozbłysną w każdym zakątku Królestwa, a także Wspólnoty Narodów – od Kanady po Ugandę. Będą ich ponad trzy tysiące. Jedno z nich – „Drzewo drzew” – stoi już przed Buckingham Palace. Łańcuch świetlny, którego niegdyś używano do komunikacji, obecnie ma być symbolem jedności ponad miastami, granicami, krajami.

Tworzeniu łańcucha światła będzie towarzyszyć wykonanie okolicznościowej pieśni „A Life Lived with Grace”, wybranej w międzynarodowym konkursie. Muzykę stworzył Vincent Atueyi Chinemelu z Nigerii, a słowa napisała Australijka Lucy Kiely. Organizatorzy zachęcali lokalne społeczności do tworzenia swoich adaptacji utworu. W efekcie w Nigerii powstała podniosła wersja chóralna, a uczniowie londyńskiej szkoły wykonali pieśń w stylu musicalu z West Endu. – Mamy wersję orkiestrową, jazzową, gospelową, rozpisaną na sekcję dętą, a nawet zaaranżowaną na renesansową lirę korbową – wylicza Stephen Miles, jeden z organizatorów wspólnego śpiewania.

W programie jubileuszu jest też piątkowe nabożeństwo w katedrze św. Pawła, sobotni koncert rockowy i niedzielne przyjęcia uliczne na cześć monarchini.

Polskie Radio 24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl