Takie buty. Nosili je nasi przodkowie 6 tys. lat temu

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Tak wyglądała modne obuwie 6 tys. lat temu
Tak wyglądała modne obuwie 6 tys. lat temu Fot. Jam Press/East News
Zostały splecione z traw, a także innych materiałów, w tym skóry, łyka limonki i ramii, znanej również jako szczmiel biały. Takie sandały wykonywali nasi przodkowie 6 tys. lat temu – wynika z najnowszych analiz znaleziska dokonanego już w XIX w. w południowej Hiszpanii.

Sandały z cmentarzyska

Jak wynika z wczesnych opisów znaleziska wykonanych przez dziewiętnastowiecznego hiszpańskiego archeologa Manuela de Gongorę y Martineza, sandały znaleziono w miejscu pochówku. Co ciekawsze, tylko niektóre okazy nosiły ślady zużycia, co może świadczyć, że uszyto je specjalnie na potrzeby pochówku.

Starożytne obuwie wraz z mezolitycznymi koszami i innymi narzędziami odkryto po raz pierwszy w 1857 r., kiedy to górnicy splądrowali jaskinię w południowej Hiszpanii. Manuel de Gongora dotarł tam dopiero 10 lat później, w 1867 r. Zebrał wówczas pozostałe artefakty, w tym sandały, i przekazał je muzeom w Madrycie i Granadzie.

Jednak pierwszych datowań dokonano dopiero w latach 70. XX w. Wówczas to oszacowano ich wiek na około 1000 lat młodszy.

Przełomowe znalezisko

Naukowcy twierdzą, że bardzo suche warunki w jaskini idealnie sprzyjały zachowaniu łatwo psujących się materiałów i pozwoliły na zachowanie prehistorycznego miejsca pochówku. Tam właśnie, wśród częściowo zmumifikowanych zwłok znaleziono również drewniane narzędzia, sandały i inne przedmioty.

Obiekty te stanowią „najstarszy i najlepiej zachowany jak dotąd zbiór materiałów z włókien roślinnych w Europie Południowej” – stwierdziła w oświadczeniu María Herrero Otal, jedna z autorek badania, dodając, że demonstrują „zdolność społeczności prehistorycznych do opanowania tego rodzaju rzemiosła.”

Naukowcy zbadali także kilka koszy i innych drewnianych artefaktów znajdujących się w kolekcji. Obiekty te „otwierają przełomowy wgląd w złożoność populacji wczesnego i środkowego holocenu w Europie” – stwierdzili. Holocen to obecna epoka geologiczna, która rozpoczęła się 11 700 lat temu.

Artefakty zmieniają nasze założenia

Badacze podkreślają również, że większość wiedzy o dawnych społeczeństwach czerpie się z artefaktów wykonanych z trwałych materiałów, takich jak np. kamień. Przebadane obecnie sandały i kosze stanowią dosyć rzadkie znaleziska.

Zarówno kosze, jak i sandały sugerują, że twórcy mieli rozległą wiedzę na temat zasobów roślinnych występujących w lokalnym środowisku, a także wysoki poziom wiedzy specjalistycznej – zauważyli naukowcy.

„Jakość i złożoność technologiczna wyrobów koszykarskich sprawia, że kwestionujemy uproszczone założenia, jakie mieliśmy na temat społeczności ludzkich przed pojawieniem się rolnictwa w południowej Europie” – stwierdził w oświadczeniu Francisco Martínez Sevilla, jeden z autorów badania.

Źródło: CNN

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl