Tak wyglądało bezrobocie w Polsce. Jaka jest stopa teraz, a jaka była w przeszłości? To warto wiedzieć w święto pracy

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
1 maja obchodzimy Święto Pracy. Według najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wyniosło w lutym 2023 roku 2,8 procent, co było identycznym wynikiem jak miesiąc wcześniej i o 0,1 punktu procentowego mniej niż w grudniu 2022. Jak zmieniała się stopa bezrobocia w Polsce w ostatnich latach?

Bezrobocie w Polsce na przestrzeni lat

Urząd statystyczny Unii Europejskiej – Eurostat – regularnie podaje dane na temat zatrudnienia i bezrobocia w krajach członkowskich UE.

Najnowsze dane, opublikowane pod koniec marca, wskazują, że w lutym 2023 roku bezrobocie w Polsce wynosiła 2,8 procent, natomiast średnia unijna, uwzględniająca dane sezonowe, wyniosła 6,6 procent.

Taki sam wynik zanotowano w styczniu w Polsce, co było drugim najniższym w całej Unii Europejskiej, po Czechach, gdzie wówczas stopa bezrobocia wyniosła 2,5 procent. Z kolei w grudniu 2022, wynik w Polsce był minimalnie wyższy i wyniósł 2,9 procent, a miesiąc wcześniej – 3 procent.

Dane Eurostatu pokazują, że bezrobocie w Polsce również w styczniu 2022 roku, jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, wynosiło 2,9 procent i także było drugim wynikiem po Czechach, gdzie wynosiło 2,2 procent. W całej Unii Europejskiej wynik wyniósł 6,2 procent.

Jakie było bezrobocie przed pandemią COVID-19?

Jak wyglądała stopa bezrobocia przed wybuchem globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2? Podobnie. Również wówczas Eurostat podał, że wyniosła ona 2,9 procent. Wówczas był to drugi wynik w całej Unii Europejskiej, za Czechami (2,2 procent) ex aequo z Niderlandami. W całej UE bezrobocie wyniosło 6,5 procent, a w strefie euro – 7,3 procent.

Odsetek osób bez pracy w Polsce od dłuższego czasu utrzymuje się na niskim poziomie. We wrześniu 2019 roku wynosiła ona 3,1 procent. We wcześniejszych latach wskaźnik był jednak wyższy. Dane Eurostatu wskazują, że we wrześniu 2015 roku było to 5,7 procent, a w listopadzie 2011 – 9,9 procent.

A jakie bezrobocie było w Polsce, gdy dołączaliśmy do Unii Europejskiej w 2004 roku? W czerwcu tamtego roku, a więc miesiąc po akcesji do Wspólnoty, Polska była liderem niechlubnego rankingu i miała najwyższy odsetek osób bez pracy wśród wszystkich 25 państw członkowskich – było to aż 18,9 procent.

Dane o stopie bezrobocia podaje także Główny Urząd Statystyczny, stosuje jednak inną metodologię niż Eurostat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl